• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SIOLASušené maso
    Vše kolem sušení masa - postupy, rady, pokec

    MŮJ OSVĚDČENÝ POSTUP:
    1. Maso umyté, osušené uložit do plastové misky a zasypat cukrem (tzv.hrobeček), uložit do lednice na 1 DEN
    2. Po cukrovém hrobečku, maso vytáhnout, dokonale umýt, osušit papírovou utěrkou a zase uložit do misky a zasypat solí, uložit do lednice na 1,5 DNE (dva už bylo pro mne moc slané)
    3. Po slaném hrobečku opět maso vytáhnout, umýt a osušit papírovou utěrkou
    4. Následuje výběr koření: to už je individální záležitost co komu chutná :) Na krkovici používám sušený česnek a čerstvě nahrubo nadrcený pepř, na pečeni drcené hořčičné semínko a drcený barevný pepř, bok (bez kůže): sušený česnek, tymián
    5. Důkladně maso v koření obalit, zabalit do obvazu a pověsit na místo, kde je nějaký prútok vzduchu a nesvítí na něj.
    6. Doba sušení se liší dle použitého masa: pečeni jsem sušil cca. 21 dní, krkovici: 28 dní, bok: 30 dní, záleží kdo má jaké podmínky ( v panelu to schne rychleji ). S hovězím zkušenost nemám, tak se rád přiučím.
    7. Důležitý je úbytek hmoty aspoň 40%, nechávám i více. Po prvním zakrojení je možno maso zase zabalit do obvazu a pověsit a dál nechat pracovat, ta chuť se pořád mění. Nebo druhá cesta je maso zatáhnout do vakua a vložit do lednice a občas si jít zakrojit :))
    8. Maso zobu nejradši jentak, nebo v rámci nějakých obložených talířů.......

    Tak snad je to vše, těším se na Vaše výtvory, komentáře, návody, prostě cokoliv k tématu.....:)

    Sušence ZDAR!!!!

    rozbalit záhlaví
    CHOCHA
    CHOCHA --- ---
    KOCHANSKA_CH: pogooglil jsem a zkusím. Dík za info tohle by mě nikdy nenapadlo.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Ochutnala jsem teď tu v USA jerky z žampionů portobelo a fakt dobrý.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    VIMZENICNEVIM: muzes zkusit prevarit vodu, dat ji do lednice, namocit do ni ubrousky naky pevnejsi a omotat okolo masa a dat do lednice do naky pixly. melo by se to castecne zavlhcit a zmeknout. muzes to zkusit opakovane s novejma ubrouskama v novy vode, ale dycky hlidat, jestli to nechyta plisen
    VIMZENICNEVIM
    VIMZENICNEVIM --- ---
    Přeji hezký tropický den,
    nemáte radu, jak změkčit sušené maso, aby nebylo tak tvrdé a zachovalo si výživné hodnoty ? Koupil jsem si ho a jsem trochu překvapený tvrdostí :-)
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    CUTOR: Super! Máš nůž jak já :)
    CUTOR
    CUTOR --- ---
    Tak třetí pokus sušení a tentokrát i s hovězím.

    hovězí zadní 638g, po 16h v soli 580g, po usušení 13dní 314g, pepř,chilli
    chuťově super uvnitř krásně měkčí

    vepř. panenka 545g, po 16h v soli 487g, po usušení 13 dní 255g, paprika, pepř
    trochu slanější ale v normě. a už trochu tvrdší stačilo by 9dní

    Obojí sušeno v klimatizované technické místnosti 18*

    Zatím spokojenost. Jen to krájení jde pak blbě.

    SIOLA
    SIOLA --- ---
    Sušená vepřová pečeně 🍖
    koření: sušený česnek, pepř

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SIOLA: promin jo delal jsem peceni! maso moc neresim, beru od malejch rezniku :) v kobylisich je jich dost
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    PALEONTOLOG: btw kde bereš maso?
    já mam odtud většinou:
    MasoKrecek.cz - E-shop na maso a uzeniny s rozvozem po celé Praze
    https://www.masokrecek.cz/
    https://www.masoodabsolona.cz/
    Na hovězí mam farmáře....má jednou za rok mladé býčky, tak mám objednáno.
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    PALEONTOLOG: já se vrhnu na pečeni :D....jj jerkey je sraní....lepší poměr cena/výkon je klasický sušení :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SIOLA: jo klasicky výročně, na konci roku, udělám pár kilo kližky v asijským koření, děti teď pro změnu okoukaly nějaký to jerkey, tak se asi budu muset srát s jerkey
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    Čus sušenky :)
    Nějak to tu vázne.....co kdo má v plánu, popř. už nasušeno? Já budu dělat nějakou větší várku na vánoce.
    Asi jen prase, hovězí mě nějak nechytlo.
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    RAB1T: já v normální pokojové teplotě a vlhkosti.
    RAB1T
    RAB1T --- ---
    Lama dotaz. V jakých podmínkách sušíte vepřové? Teplota vlhkost.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    HONCKA: no jasne ze by se dalo. jen proste musis odzkouset, kolik toho mas nasypat k prihlednutim k porci nudli a vody, aby ti to chutnalo
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    STEVIE: já přidával kousky do guláše
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    HONCKA: na to je to malo intenzivni imho. spis to pridat k vode do kuskusu. Coz asi zkusims houbovym prachem.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    DEVIL: nešel by ten prach použít na cestách jako instantní polívka?
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    STEVIE: ja ten pemikan zkousel, udelal sem ho asi jen kilo, ale bohuzel sem nenasel ty spravny podminky na to, ho snist. par kousku sem snedl ale presto jak byl drahej i tak sem zbytek po roce a pul v igelitaku v lednici vyhodil
    STEVIE
    STEVIE --- ---
    Zkusím všechny tipy a uvidíme co bude nejlepší.

    Nevím jestli můj mixér úplně dá ten prach taky.. ale myslenka to je super. mohl bych to pak využít na další sušení jako koření - to by bylo meta jako prase :))

    Ještě jsem si vzpomněl, že jsme se kdysi na Antropologii bavili o tomhle kdyby chtěl někdo zkusit:
    Pemikan – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Pemikan
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam