Základna USA? Politici by měli odvážně říci „ano“
27. července 2006 1:00
Má být v Česku americká protiraketová základna, nebo ne? Lidé ještě ani nemohou pořádně vědět, o jakou základnu by mělo jít, ale intuitivně jsou proti. A to poměrně výrazně.
Nedávný průzkum ukázal, že nyní, bez bližších informací, je proti asi 80 procent občanů. To číslo se může v budoucnu změnit, nicméně úplný obrat ve veřejném mínění očekávat nelze. S útokem na Saddáma také většina Čechů nesouhlasila.
Lze samozřejmě průzkumy mínění zpochybňovat nebo si myslet, že je lepší vůbec je nedělat. Ale bylo by to uvažování ve stylu vlády Milouše Jakeše - když o problému nevíme, neexistuje.
Jistě, postoje veřejnosti nelze podceňovat. Zejména pokud část politiků uvažuje o referendu, kde by otázka zněla podobně jako v průzkumech.
Na lehkou váhu nelze brát ani argumenty odpůrců základny. Zvlášť když někteří experti mluví i o větších rizicích teroristického útoku proti České republice. Příznivci základny naproti tomu zdůrazňují, že její umístění by napomohlo rozvoji konkrétních regionů.
Ovšem nad těmito diskusemi stojí jeden klíčový argument. Před časem tato republika vstoupila do NATO, a tím se stala spojencem i USA. Jako takoví požíváme ochrany západního světa při případném napadení. Ale spojenectví s sebou nepřináší pouze výhody, nýbrž také závazky.
Naše armáda se hned tak nestane rozhodující silou, jež by pomohla Západu vyhrát některou z válek. Svůj příspěvek můžeme vyjádřit právě tím, že schválíme umístění raketové základny na svém území.
Pro politiky pochopitelně nastane těžká chvíle: budou se muset postavit proti většinovému mínění obyvatel. Historie však zná mnoho příkladů, kdy "názor lidu" nebyl prozíravý.
V dějinách nastupují chvíle - a v otázkách bezpečnostní a zahraniční politiky přicházejí poměrně často - kdy politik musí prosadit to, co považuje za správné pro budoucnost země i navzdory momentálně převládajícímu mínění veřejnosti. A riskovat třeba i porážku ve volbách.
Nezbytnou výbavou skutečného politika je odvaha přijmout odpovědnost i za kroky nepopulární. Takovým odvážným a státnickým krokem by rozhodně nebylo referendum s předem očekávatelným výsledkem.
Odvážné a odpovědné bude říci: Ano, jsme součást Západu a spojenci USA, a proto pokud budeme požádáni, odsouhlasíme umístění americké základny v České republice.
Robert Čásenský, šéfredaktor, MF DNES
http://zpravy.idnes.cz/zakladna-usa-politici-by-meli-odvazne-rici-ano-fow-/nazory.asp?c=A060726_204542_nazory_ad