Budoucnost Británie jako společnosti špehování
Každý občan by měl vědět, že už v současnosti je zaznamenáváno a ukládáno, kde je, podle pozice jeho mobilního telefonu, že když zaplatí v obchodě debitní či kreditní kartou, zaznamenává se do centrálního počítače, co si kdy koupil, a pokud si vyhledává něco na počítačí prostřednictvím vyhledávačů, jako je Google, vyhledávač zaznamenává individuálně jeho osobní vyhledávací historii.
Rozsáhlou diskusi v médiích vyvolala ve čtvrtek v Británii analýza Richarda Thomase, činitele vládního úřadu pro ochranu soukromí občanů, který v ní varoval že se Británie stává v důsledku technologie orwellovským státem založeným na špehování.
Jak napsal deník Guardian, vypadá to jako scéna z futuristického thrilleru Toma Cruise Minority Report: Mladík vstoupí do obchodu s hudebními nahrávkami a skanner ukrytý ve vstupních dveřích okamžitě přečta data, skrytá v elektronických čipech, které jsou součástí jeho oděvu. Skanner zkontroluje značku oděvu, kde byl zakoupen, analyzuje, jaký druh člověka kupuje takovéto oblečení a automaticky předpovídá, jaké jiné zboží si bude určitě chtít zakoupit. Ve vteřině se před mladíkem v obchodu objevují reklamy šité jemu osobně na míru.
To, co však film předpovídá na rok 2054, se může stát realitou v západní Evropě do několika let.
Richard Thomas, šéf britského vládního úřadu, jehož cílem je chránit soukromí občanů, vydal ve čtvrtek zprávu, v níž varuje, že se Británie stává společností všeobecného špehování, kde soukromí občanů v důsledku elektronického dohledu vůbec chráněno není.
Thomas, britský vládní komisař pro informatiku, varuje, že už nyní se extenzivně a každodenně využívá technologie k sledování a zaznamenávání každodenní činnost a pohybů britských občanů, ať už při práci, při odpočinku či při zábavě. Také varoval, že tento "totální" dohled v nadcházejících letech ještě zintenzivní.
První scénář osobně zaměřené reklamy - kterou už znají zákazníci internetových firem Amazon nebo iTunes - ukazuje, jak je dohližitelská technologie velkým pomocníkem v podnikání. Skrývá to však potenciál pro nebezpečnější sledování, varuje 135 stránková zpráva.
Podle jiného scénáře vyjede muž autem od svého domu ve střežené komunitě a přístroj zaznamenává jeho přesný odjezd a počet a totožnost jeho spolucestujících. V rámci předpisů, v nichž platíte za užívání silnic podle toho, jak velká je zácpa (na frekventovanějších silnicích platíte víc) se muži automaticky odečítají poplatky z jeho bankovního konta za každý kilometr, který ujede na silnici. Tisíce diskrétně umístěných průmyslových kamer, řízených soukromými firmami a vládou, monitorují jeho cestu. Špionážní letadla řízená na dálku mu nad hlavou filmují silnici a posílají záběry do policejního ústředí.
Britský komisař pro ochranu osobního soukromí občanů Thomas je znepokojen, že si mnoho lidí neuvědomuje, že jsou permanentně sledováni, protože sledování je často neviditelné nebo diskrétní. Thomas si od odborníků objednal analýzu o tom, jak budou techologie kontrolovat životy lidí v roce 2016. Tento komisař pro informační technologii chce zahájit debatu o tom, zda budou lidé ochotni přijmout takto vysokou míru špehování.
Thomas v Londýně varoval: "Obávám se, že kráčíme jako náměsíčníci do orwellovské společnosti, která bude založena na špehování. Tato společnost je už skoro všude kolem nás."
"Sledování občanů má často rozumný důvod a přináší prospěch. Mnohdy je nutné či žádoucí - například pro boj proti terorismu a vážné zločinnosti, ke zlepšení přístupu k veřejným i soukromým službám a s cílem zlepšit zdravotnictví. Avšak neviditelné, nekontrolované či přílišné sledování občanů může vyvolat vznik atmosféry podezření a ochromit důvěru občanů."
Pracovníci Surveillance Studies Network informují o některých "značně konzervativních" scénářích, jaké budou v roce 2016 realitou.
Předpovídají, že zaměstnanci budou podrobováni množství biometrických a psychologických testů, které budou zjišťovat, jak vhodní jsou pro příslušnou práci. Ti, kteří se těmto testům odmítnou podrobit, anebo ti lidé, u nichž bude zjištěno, že nejsou zdraví, příslušné zaměstnání prostě nedostanou.
Experti jsou také přesvědčeni, že školy instalují systém pro platby kartou, jimiž budou rodiče platit za obědy svých dětí ve škole. Během času začne být karta používána i pro další cíle, budou na ní informace o studijních výsledcích žáka, o jeho úspěších v mimoškolních aktivitách či o tom, zda byly zkoušky na užívání drog u něho negativní. Karta bude také zpřístupňovat školní internet a bude obsahovat informace, na které stránky se díval.
Odborníci také předpovídají, že starší lidé budou mít pocit silnější izolace, neboť příbuzní je budou kontrolovat prostřednictvím kamer a senzorů, aniž by je navštívili. Někteří staří lidé budou mít v těle implatovány elektronické čipy, aby pečovatelé a příslušníci jejich rodiny věděli, kde jsou.
Každý občan by měl vědět, že už v současnosti je zaznamenáváno a ukládáno, kde je, podle pozice jeho mobilního telefonu, že když zaplatí v obchodě debitní či kreditní kartou, zaznamenává se do centrálního počítače, co si kdy koupil, a pokud si vyhledává něco na počítačí prostřednictvím vyhledávačů, jako je Google, vyhledávač zaznamenává individuálně jeho osobní vyhledávací historii.
http://www.blisty.cz/2006/11/3/art31070.html