USA zajišťují ochranu íránské teroristické organizaci
http://svet.ihned.cz/c1-20844120
MEK, skupina vedená v americkém seznamu teroristů, zjišťuje USA informace o íránském jaderném programu. Američané ji za to „vzali pod křídlo“.
Íránská opoziční skupina se základnou v Iráku, která figuruje na americkém a britském seznamu teroristů, je již delší dobu pod ochranou armády USA. Spojené státy chtějí zabránit útokům Iráčanů na základnu opozice.
K této paradoxní situaci došlo podle americké televizní stanice CNN proto, že Spojené státy považují tuto skupinu, jež si říká Lidoví modžáhedi (MEK), za zdroj cenných informací o Íránu.
Špióni skupiny MEK pracují již několik desetiletí na odhalování íránského tajného jaderného programu. MEK je považována za spojence USA také z toho důvodu, že jde o opoziční skupinu Teheránu.
Nicméně z oficiálního rozhodnutí americké vlády vyplývá, že MEK je teroristickou organizací, což znamená, že žádný Američan s ní nesmí vyjednávat, banky USA jí musí zmrazit účty, a pokud by ji jakýkoliv Američan začal podporovat, bylo by to hodnoceno jako zločin.
Přitom americká armáda pravidelně dováží skupině MEK zásoby z Bagdádu na její základnu, kemp Ashraf. "Vyjížďky pro dodávky logistických potřeb probíhají také pod ochranou a kontrolou amerických vojsk," uvedl viceprezident skupiny MEK a lídr kempu Ashraf.
Američtí koaliční spojenci totiž považují MEK za skupinu osob, které spadají pod ochranu v rámci Ženevských konvencí. "Koalice připomíná hluboký závazek o udržení bezpečnosti a právech lidí v Ashrafu," stojí v amerických dokumentech z března 2006. MEK si také vysloužila ochranu Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Bývalý americký velvyslanec v Bagdádu Zalmay Khalilzad uvedl: "Naše politika zde nám říká, abychom členy skupiny MEK měli pod svou ochranou, jeden z našich koaličních partnerů dokonce hlídá jejich kemp. Neznamená to ale změnu naší politiky, která považuje MEK za teroristickou organizaci".
Když Američani přišli v roce 2003 do Iráku, navozili do kempu Ashraf více než 2000 tanků, velkou zásobu zbraní a vozů. Všech 3800 obyvatel kempu Američané vyslechli, včetně žen. V kempu nebylo zřízeno žádné vězení a brzy po americké invazi byla s kempem uzavřena mírová dohoda, jejíž součástí je také zajištění bezpečnosti ze strany USA.
"Příjezd a odjezd každé osoby je prověřen americkými policejními jednotkami," uvedl lídr kempu.
Skupina MEK dlouhodobě popírá, že by byla teroristickou organizací. Nicméně íránská a irácká vláda viní skupinu z několika teroristických útoků a šiítská část irácké vlády ji chce dokonce vyhostit z Bagdádu.
"Dali jsme této skupině šest měsíců na to, aby opustila Irák. Informovali jsme také Červený kříž," řekl irácký ministr pro národní bezpečnost. Vyjádřil zároveň přání, aby Američané rozhodnutí irácké vlády respektovali. Obyvatelé Ashrafu ale i nadále zůstávají pod americkou ochranou.