Když Babiš vypadá jako Babiš, ale není. Deepfake videa slibující zbohatnutí jsou čím dál realističtější, lidé přicházejí o úspory | Hospodářské noviny (HN.cz)https://archiv.hn.cz/c7-67355090-ru25q-f3fad1068316c79(Odemčeno)
Ohrožení pro demokracii?
Odborníci zároveň varují před tím, že umělá inteligence sice pomáhá v oblasti kyberbezpečnosti zdokonalovat systémy, se stejnými technologiemi ovšem pracují i kriminálníci. A i jejich způsoby infiltrace se tak budou neustále zdokonalovat.
Neméně závažná a velmi aktuální je také hrozba společenská. „Do této doby jsme měli jako společnost implicitní shodu, že když existuje fotografie, je to technicky ověřitelný důkaz pravdivosti. AI generované fotografie nás ale posouvají do roviny – ničemu nelze věřit. Tento stav podkopává důvěru lidí v to, že je vůbec možné dobrat se pravdy, což je živnou půdou pro propagandu a dezinformace,“ říká Špiřík z PwC.
Příkladem je třeba aféra republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nedávno sdílel falešné plakáty, na kterých měla americká zpěvačka a popová megastar Taylor Swift vyjadřovat politikovi podporu. „V Česku zase před blížícími se volbami sledujeme „krvavé plakáty“, které záměrně využívají AI k šíření strachu a nenávisti proti přistěhovalcům,“ dodal Špiřík.
Podle Viktora Paggia experta na kybernetickou bezpečnost v poradenské společnosti Deloitte spočívá řešení problému s deepfake videi ve větším vzdělávání. „Je nutné vysvětlovat veřejnosti, že podvodníci už dokáží zfalšovat nejen fotografie, ale i video. Technologie ověřování videí sice bude následovat, nicméně čistě technologické řešení tento problém nemá,“ míní.