• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NAVRYDIY tavba hliníku a dalších kovů, propanem nebo uhlím, pro zábavu nebo odlévání
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: tak ta povrchová úprava podle mě prostě při té teplotě a přístupu vzduchu shoří, nebo tak něco, ne? nebo v rámci té taveniny udělá škraloup na povrchu... to si myslím řešitelné bude... že by ty plechovky byly až tak nerecyklovatelné? :-O
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: tavit plechovky je hlavn hroznej humáč kvůli povrchový úpravě zvenku i zevnitř. mám pec od oneheart, ale ještě nebyla příležitost.

    btw nějaký odkazy na bazarový tégly, kleště, štíty bste neměli? :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Cena hliníku letí strmě vzhůru. Řešení může poskytnout cirkulární ekonomika | Kurzy.cz
    https://www.kurzy.cz/zpravy/640592-cena-hliniku-leti-strme-vzhuru-reseni-muze-poskytnout-cirkularni-ekonomika/
    „I přesto, že hliník je jedním z nejlépe recyklovatelných materiálů - ve smyslu, že nedochází k degradaci materiálů a je tak recyklovatelný prakticky do nekonečna, v současné době neexistují technologie, které by byly efektivní pro separaci všech prvků ze slitin. Často náhodné směsi slitin z recyklátů jsou obvykle samostatně nevyužitelné,” vysvětluje Mitroliosová.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Našel jsem tohle video:
    Making Electric Aluminum Foundry DIY
    https://www.youtube.com/watch?v=Mjlwc4x3GKE&t=867s

    V zásadě mi to přijde jako remix použité elektrické plotýnky s domácí udírnou :-) Ve chvíli, kdy budu mít letní přebytky z FV na chatě (které tam zkrátka budou z definice), mi to přijde výhodnější, než je posílat do sítě za mizerných 80h/kWh. Výkupní cenu kilogramu litého hliníku jsem našel kolem 25 kč. Otázka je, jak dlouho trvá ta stavba a takové věci, určitě by se vyplatilo šetřit invertor a posílat do té pícky přímo stejnosměrný proud z panelů... ale přijde mi to zvládnutelnější, než řešit nějaká zrcátka.

    Ceny hliníku vystoupaly krátce v únoru (asi v souvislosti s útokem na UA), ale pak se propadly prakticky na předchozí úroven'. Fakticky to vypadá, že jakmile by vystoupaly tak vysoko, že by lidi začli řešit plechovky, tak jich to začne řešit tolik najednou, že by se rychle zase propadly... jsme civilizace postavená na rovnováze lennosti...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nasadili jste mi s tímhle brouka do hlavy. Mám plnou spíž slisovaných prázdných plechovek od nealko piv (no, některá se v jiném balení ani neprodávají... a taky ne vždy chci vláčet sklo a tak...). Uvažuju k tavení využít přebytečnou energii z chystané FV instalace - protože s tavením jde vždycky počkat, až vyleze slunce, že jo, nikam se nespěchá. Ale nenapadá mi, v jaké vhodné elektrické peci to tavit...
    LELI
    LELI --- ---
    Ted se tavi venku vsecko samo. :-)
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    ještě někdo taví?
    NAVRY
    NAVRY --- ---
    XCHAOS: já mám vykuchanou Frenelku z projektorový televize, chtěl jsem dělat lávu. https://youtu.be/ptUj8JRAYu8?t=80
    těšim se, až budu na takovýhle vylomeniny mít dost času
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    THAIGRR: což mi připomíná, mám ve sklepě od sklenáře vysomrovanou krabici obdélníkových odřezků zrcátek, ze kterých jsem chtěl poskládat solární parabolu. záměry se solárně-termálním ohřevem jsem měl nejasné, ale zrovna tavení hliníku je jedna taková zajímavá možnost...

    z 2m2 bych měl získat asi 2 kW, na přímém slunci (ale tolik zrcátek asi nemám), ale co je zajímavější, je tepelný gradient, který je u solárního ohřevu dost mimořádný....
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ONEHEART: mašfotky?
    ONEHEART
    ONEHEART --- ---
    Mam doma 3 neb 4 stary laboratorni pece, elektrika prikon ~2kW tusim, dava to max 1000C.
    Mel by nekdo zajem?
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    NAVRY: nemám v plánu tavit tuny kovu, spíš si to jen tak vyzkoušet (stejně jako výrobu uhlí) a uhlí je mi výrazně sympatičtější než plyn

    je to starý darling, cca 20 litrů
    pravděpodobně to taky rovnou použiju na výrobu pece

    NAVRY
    NAVRY --- ---
    THAIGRR: Máš nějakej konkrétní důvod jít uhelnou metodou?
    Nechci tě brzdit v rozletu, jen co jsem tak koukal, většina domácích slejvačů dřív nebo později přejde na plyn.
    Ale jinak uhlí pěkný, to je nějakej speciální udělátor, nebo nějaká stará nádrž?
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    Tak sem taky... Palivo uz mam, ted uz jen vyrobit tu vyhen

    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    výkendová čundrtavba:)
    https://nyx.cz/files/000/023/2323451_ce80f90be718e9b60eac/original.jpg?name=cundrtavba.jpg
    v kyblu jede vytavování vosku a dosušování a ohrivaní forem prakticky celý den, pomálinku na drevnem uhlí,,,
    vrcholí pak tavbou cca pulkila bronzu cca 40minut a litím..
    vytavování a dosušování forem nepodcenovat, trpeivost ruže prináša..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    https://nyx.cz/files/000/023/2320931_2c446d1f81ed96eb163b/original.jpg?name=tavickaa.jpg
    jednička plech, vata 3cm tlustá, nabodované ceočkem, dáke uchá, je to na 1kg grafitkelimek, nekroutí seto,,
    mezeru mezi kelimkem a vatou by som už dal věčí, cca 2,5cm, at ten plamet tak nešlehá ven,
    10kg propan, redukce, bežný horák stredne velký, pobodované dáke klešte na vyzvedání a lití,,
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    COLOMAN: to vypada pusobive, nemas jeste foto, kde je ten aparat otevreny? premyslim taky o nejake samodomo picce
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    COLOMAN: dík za radu s tím hořícím zinkem, to je vždycky hroznej smrad :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    čafte,
    jatomám šecko takhle na hulváta https://nyx.cz/files/000/023/2320880_eeb57c68ede074eb566f/original.jpg?name=tavicka.jpg
    a jedu zatím bronz (cca 95%Cu,5%Sn) se snahou o volaké umění...
    grafitkelimky do 1kg,, praškový borax,, pokud tavíte mosaz, tak do tavby nasipat troška prachu dreveneho uhlí aby ten zinek nehorel...
    zaujímalobyma, čiby šlo i volakú železoocel vtom krásne roztavit a dačo odlejt...
    ZEMEKOULAN
    ZEMEKOULAN --- ---
    B3DA: Díky! Zkusím se s nimi spojit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam