• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRIShrajeme videohry s dětmi : Která hra vaše děti zatím nejvíc zaujala?
    tipy na videohry (batole?, předškolák, školák), co vás bavilo, jakou koupit myš, kontrolery, PC, tablet, nintendo, mobil. weby kde se dá učit jednoduše programovat. vtipné "didaktické" aplikace. zábava. hidden-object, tower defense, adventury, logické, RPG, turn-based souboje, sandboxy, crafting... mody do minecraftu. servery kde naše děcka můžou hrát spolu.

    Web (hlašte chyby, pište texty): hry.amentum.cz

    Skvělá game-based "škola" (nutno umět anglicky): recess.gg/explore
    rozbalit záhlaví
    RSZ
    RSZ --- ---
    YMLADRIS: poslal jsem prckovi, gd ve třídě hrají, tak snad vygeneruji nějaké views;)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    achievement unlocked: nechápu tvorbu dítěte :)
    "ne, mámo, vysvětlovat to nějak víc nemá smysl, lidi kteří mají rádi GD to pochopí, je to samo vysvětlující"

    psala jsem na jaře, že nechápu, jak může někdo dobrovolně hrát Geometry Dash. zájem vydržel po zbytek roku.. viděl fakt hodně videjí, hrál a udělal hodně levelů, a sestříhal video, doplnil svůj bonusový level. mám radost. pokud někoho zajímá GD tak mu na to mrkněte prosím :)

    Top 10 Hardest levels in Geometry dash
    https://www.youtube.com/watch?v=698q15xW4Ag
    UBIK
    UBIK --- ---
    MUXX: říká, že v Minecraftu už postavila všechno, co jde.
    MUXX
    MUXX --- ---
    UBIK: Minecraft by nestacil?
    KULHY
    KULHY --- ---
    STAROJDA: Jj nasemu to vydrzelo desitky hodin.
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Tak jsem prckovi (5) koupil Super Mario Odyssey. Vypadá to, že (si) budu muset koupit druhej Switch :/
    KULHY
    KULHY --- ---
    UBIK: Na Animal Crossing imho deti nemaji dost trpelivosti, nez se to rozjede. A je to ukecany.
    KULHY
    KULHY --- ---
    UBIK: Nemam s tim zkusenost, ale zarizovani bez staveni je treba zde a ma to slusna hodnoceni. Vekove pak udajne 3+:
    House Flipper on Steam
    https://store.steampowered.com/app/613100/House_Flipper/

    Co treba farming hry jako Strdew Valley, My Time at Porta, nebo lonsky hit Disney Dreamlight Valley? Tam je casto dobre zakomponovane zabydlovani.

    Jinak Simsu bych se u 9 lete nebal, dospelacky obsah je tam myslim zakomponovan dost citlive a placeny bsah je formou DLC, v zakladni hre si imho uzije dost. Ale roky jsem Sims nehral tak at poradi kdo to ma najety.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    UBIK: Sims 4 jsou teď free to play, základní hra. V ní teda moc obsahu není, ale mohlo by to stačit.

    Jinak pak případně dokoupit deluxe edici a všechny DLC, to je ale v nějaké akci kolem 700$ a to fakt ne :)
    UBIK
    UBIK --- ---
    ještě jsem uvažoval o Disney Dreamlight Valley na Switchi. na něm už má Animal Crossing, ale... ani u toho dlouho nevydrží.
    UBIK
    UBIK --- ---
    naše dceruška (9) by ráda hru, kde by mohla stavět a zabydlet dům. po rychlém přehledu herních titulů jsem našel jen Sims. protože na iPadu jsou hodně podivné verze, které nejsou vhodné pro děti, zbývá Steam verze. máte s tím někdo zkušenost? trochu se bojím dospěláckého obsahu a placených vylepšení. předem díky moc za doporučení/zamítnutí, příp. doporučení jiných titulů.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Ostatne 2 dny zpet nas finalne ukecali na navstevu Disneylandu. Prijde mi, ze teda primarne touzi po uplne jinych nez digitalnich zazitcich...? Coz me jakozto totalniho nerda az mrzi, ale kdo ja jsem, abych jim do toho mluvil, nebo jim do toho hazel vidle :-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    YMLADRIS:
    "Děti vřískají, jsou nekooperativní až agresivní."

    Prijde mi smutna kazda snaha generalizovat "deti" jako jakousi jednolitou skupinu.

    Popisovane problemy se u nasich 8yo + 6yo zatim neprojevily, ac nemaji limitovan pristup k obrazovce nad ramec svych dennich povinosti, skoly/skolky a krouzku. Samosatne si hraji tu s Xboxy, tu se Steam Deckem, tu s Windows Laptem, tu s chytrymi TV, tu s Legem, tu si jdou hrat na zahradu, pripadne jine chytre ci uplne "hloupe" hracky.

    Pripadne si prijdou rict, ze chteji ven, odvezt za kamosema, do bazenu, do hapsaria, do kina, you name it. Nebo prijedou jejich kamosi k reciprocne k nam.

    Svacinu si mohou odnest do svych pokoju a klidne si to snist u svych aktivit, nejakou programovou pauzu jim na to nedelame. Serviruje se to v kuchyni, odnest si to musi sami, coz po zavolani typicky cini.

    (Nemusite zavidet, samozrejme maji nase decka problemy jine, ktere dost mozna popisovane deti nemaji - proste kazdy clovek je v necem slabsi a v necem silnejsi.)

    Mame tu i vyjimku, chlapecek vychovavany ciste "bez obrazovek", nepocitaje TV/Netflix. Ktery ale u nas obrazovky smi. Ani u nej ani u "jinych digitalnich decek" jsme tez nezaznamenali popisovany problem.

    Pravda, zkouset tu nekdo kvuli tomu delat:
    Samo peklo sa otvorí!

    Tak bych vyzval rodice k naprave a pokud by nezabralo tak by decko nadale nebylo vytano (jednou se nam bohuzel stalo, ale problem byl jinde - dite jedinacek se proste rado fyzicky pralo a tezko s tim slo neco delat, maminka se tomu smala, nechapu.)

    Kazdopadne si vzajemne poprejme hodne sil a uspechu v reseni tohoto i jinych problemu. Jo no, cekove je ta vychova narocna! Ale snad to za to jednou bude stat ;-)
    MA747
    MA747 --- ---
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    YMLADRIS: jojo, ta hypotéza o tom, že obrazovky přitahují pozornost na maximum a že počítačové hry/videa generují záplavy dopaminu. Vnímám jí a zkouším to dlouhodobě pozorovat. Obrazovky opravdu hypnotizují, ale s tím jsme se naučili zacházet. Když chci, aby mě vnímal, tak na něj šáhnu, oslovím ho jménem atd. Nebo dám na obrazovku tabletu ruku a tak :). A dopamin tam taky jede. Holt hry jsou super zábava, znám to od sebe. Jen pár jiných hraček tomu může konkurovat. Naštěstí ale o tom vědí imho i výrobci a tak nám doma frčí Lego Mario, nebo deskovky, Uno a tak. Když děti zvyklé na obrazovku můžou najednou hrát něco s tátou, tak to je baví hodně :).

    To že má příspěvek ohlas, to se nedivím. Mám pocit, že spousta rodičů se kolem tabletů atd cítí i v dnešní době nejistě, bojí se co to s dětma udělá a tak. Je kolem toho stres, zmatená pravidla a tak. Chápu to. Náš experiment byl skok do neznáma, ale takhle já prostě rodičuju. Když už tou cestou jdeme, tak sebejistě. Naštěstí i manželka to bere, ikdyž v sobě ten strach a zmatek občas má. Ale můj chladnokrevný přístup jí snad uklidňuje. A hlavně vidí, že děti rostou celkem v pohodě, je s nima domluva a funguje to.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    STAROJDA: presne tak. Kdyz ma k tomu dite pristup kdykoliv, tak to nepovazuje za vzacnost, takze nema problem od toho odejit. U nas mam dokonce pocit, ze hrani na compu/tabletu/telefonu je diky tomuhle pristupu druhorady, a ze v podstate kdykoliv da osmileta dcera prednost libovolny jiny aktivite. Imo nejhorsi, co muze rodic udelat je, jak sem to mel jako malej ja, ze urci hraci cas, co ja vim, ve stredu 16-18. To pak je peklo, kdyz je treba v ten cas delat neco jinyho;)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    STAROJDA: jako jo, ten tranz byva hlavne z koukani na stroboskopicky (rychle sestrihany) videa. muj zcela laicky a nepodlozeny nazor je, ze kdyz mlady mozek sleduje neco, co zabira fakt sto procent pozornost a generuje to intenzivni zazitek, tak je to jako bys v praveku sledoval janevim bitvu o mamuta a tvoje telo jde automaticky do napeti a ztuhlosti. kdyz to tak trva dve hodiny, deti pak jeci.

    druha vec je, ze ruzne deti jsou ruzne citlive na vsechno mozne, pokud tvoje deti tranz nevykolejuje, muze to tak byt

    ale jak jsem psala, prispevek ma obrovsky ohlas
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    YMLADRIS: Hm... Níže popsané problémy vlastně skoro u nás nevidím. A příkládám to tomu, že děti mají doslova neomezený přístup k tabletům, počítáčům (a switch, když jim to půjčím). A to od mala. A není problém je na povel od počítače nebo tabletu odpojit. Buď kvůli povinnostem, nebo že se jde ven, nebo že dostanou nakázanou pauzu. Stačí jim to prostě předem oznámit (tedy "za 5 minut se jdeme chystat ven") a pak když na to přijde, tak řekneme "jde se, jděte se převlíkat" a oni jdou. Maximálně třeba řeknou "ještě toto chci dodělat" a když je to na minutu, tak je nechám. A když to naschvál přetáhne, tak mu zmáčknu Alt+F4 a je to. Žádný vztek. Kdo se zatím nejvíc vzteká je nejmladší (3 roky), toho to viditelně ještě musíme naučit (a učíme) - pofňuká si, ale zachvíli už sedí u hraček a je v klidu. Obecně nedáváme tolik příkazů a omezení. A takže když už nějaký příkaz přijde, tak má o to větší sílu.

    Zaujalo mě to, co se tam píše o tom 15minutovém běhu pro rovnováhu před kroužkem. To si doslova nedokážu představit, že někdo je po 2hod hraní tak mimo. Ale to ještě asi uvidíme, až budou děti starší. Díky za tip.
    Ten nejstarší, co už na kroužky chodí, tak opět nemá problém vypnout hru, oblíknout se a jít cvičit nebo na hodinu flétny.

    PS: taky dělám(e) "potvrzování pocitů". Je to tím, že sám jsem nerd co sedí furt u počítače a nebo hraje hry. Takže velmi rozumím frustracím, leader anxiety, touze "ještě jeden level" atd. Takže když třeba prcek řekne, že nechce jít zítra do školky, tak mu řeknu "chtěl bys být doma a hrát roblox, žejo. (Jo) To já bych tak nejradši pořád hrál nintendo, ale taky musím pracovat. Prostě do školky půjdeš a hrát budeš potom."
    MA747
    MA747 --- ---
    KULHY: Díky za odpověd, ale díky nějakému osvícení jsem přišel na to, že problém byl (a je) ten, že Chrome, má od nějaké verze zapnuté blokování cookies třetích stran. Když je povolím, problém s opakujícím se "Sign In" na nintendo.com zmizí. Snad to někomu pomůže.
    MA747: https://www.google.com/search?q=how+to+enable+3rd+party+cookies+in+google+chrome-browser
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    vyrobila jsem "osvětu", ktera ma mezi matkami velky ohlas. tak treba z toho muze mit nejake aha i tady nekdo
    PLUS PROSIM VASE DOJMY A ZKUSENOSTI

    Co znamená "vyčurat se" v digitálním věku?

    Situace: odpadla jste s virózou a děti tráví více času koukáním na pohádky, na YouTube videa.
    Kdykoliv je z toho potřebujete vytrhnout, zavolat k jídlu, vyvenčit psa..

    Samo peklo sa otvorí!

    Děti vřískají, jsou nekooperativní až agresivní.
    Váš závěr: OBRAZOVKY JSOU ZLO!!! Odteď jen LEGO a zvířátka. Následují boje s dětmi na život a na smrt. 🙂 Co s tím?

    Je to tak.

    Hodně malých dětí potřebuje hodně hýbat svým tělem.
    Pokud se silně soustředí na něco, co je úplně vcucne (dnešní animáky), mají tendenci v těle “ztuhnout”. Městná se v nich energie.
    Když se pak vynoří, energie má tendenci “vybuchnout”. Zejména když je to náraz (máma přišla a vypla telku). Energie nemá kam jít a jde proti matce.

    Co s tím?

    1. Podporujte děti v tom, aby když koukají, mohly se u toho hýbat - lézt po sedačce, balancovat na židli, válet se na balónu … některé děti toto cítí intuitivně a dělají to samy od sebe i proti zákazům. (Sdílení: do kina chodíme do poslední řady, kde syn může šplhat po sedačce, sedat si na ni když je sklopená, nebo stát atd.)

    Nejnáročnější na toto se mi zdá sedět někde skrčeně bez pohybu a koukat na malinký mobil, od kterého se ani nedá na metr pohnout, protože by nebylo nic vidět.

    2. Vytvořte si “přetlakovou komoru” - rutinu, co se dělá, když dítě opouští obrazovkový tranz: chce to dynamicky hýbat tělem, vybuchnout tu energii řízeně.

    Pusťte oblíbenou rychlou písničku,
    nechte dítě skákat na indoor trampolínce (super),
    nebo se válet po matraci,
    do něčeho bušit…
    perte se s ním (hravě) na koberci.
    Dělejte to s nimi.

    Zkuste vymyslet něco, co se u vás dá dělat a postupně experimentujte, aby to bylo funkční pro dítě i pro vás. Ano, vůbec nemáte náladu na kraviny, ale pětiminutová kontaktní hra na medvědici a mláďata může ušetřit hodinový konflikt (který byste stejně musela “uklízet” vy).
    Je to jako se “vyčurat”, dostat ze sebe ty naměstnané přebytky energie.

    Co je cíl:

    Dítě bude žít ve světě se zhruba nekonečným množstvím obrazovek.
    Snažíte se ho do života vybavit tak, aby

    - i v tranzu vnímalo -nějak- svoje tělo, neodpojovalo se úplně (spousta lidí dnes už například pracuje u PC ve stoje)
    - všimlo si, že už má dost
    - mělo strategie, jak to kompenzovat, považovalo to za normální součást hygieny.

    Starší dítě už to bere jako součást života: teď budu dvě hodiny hrát videohru, takže abych stihl odchod na kroužek, musím skončit o 15 minut dřív, abych si stihl oběhnout blok a hodil se trochu do rovnováhy. Protože ví, že to tak fakt je. To je váš cíl.

    Co se stane, když prostě “zakážete obrazovky”
    - krátkodobě to možná ustojíte (záleží na povaze dítka, na mocenské dynamice u vás, ..)
    - ale v pubertě se stejně odpojí a pojede si to po svém
    - je risk, že v tom věku už vaše chytré rady o skákání na trampolíně bude totál ignorovat (je jeho vývojová potřeba se vymezovat proti rodičům)

    - takže je super, když má z dětství spoustu zkušeností, jak toto funguje. Jak je v tenzi z přebytku energie, jak to jde často do vzteku, jak se s tím dá ale zacházet.

    Uvažujete o tom podobně?

    Máte tyto zkušenosti?

    Co děláte, co se osvědčilo, co se neosvědčilo?

    Díky za sdílení a komentáře. Je fakt naprostá pecka, jak se tu vždy sejdou spousty tipů a zážitků a můžeme se učit jedna od druhé…

    Hezky hravý rok 2023 přeje Mirka za Bereme hraní vážně

    KULHY
    KULHY --- ---
    MA747: Ted uz nevim presne, ale obcas jsem se musel logovat i dvakrat po sobe, pockat az se ti prepisou ceny. Chce to to taky mit spravne sparovany ucet, s tim co je na tvym Switchi. Ale je to fakt mlha, treba nekdo bude vedet konkretneji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam