• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    CORNIIS
    CORNIIS --- ---
    Ahojte, nevěděli byste prosím, kde v Praze levně sehnat pár desek, nějakých zbytků dubu, ze kterých bych si mohl udělat stojan pod monitor?
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Dnešní zkouška odvahy a nervů
    Jasan, délka 38,5 cm, průměr cca 1,5 cm

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Abych jen nekecal, tak tohle je můj poslední heft, co jsem si teď udělal na 13 dutinu Gurtool s dlouhým nábrusem.
    Inspirován byl heftem Adamem von Heršpice

    MRTS
    MRTS --- ---
    Klíč na olejový filtr je super. Díky za radu. Funguje to přesně tak, jak jsem si představoval.
    Je potřeba trochu šikovnosti pro udržení pásku tam, kde má být. Třeba by pomohla nějaká gumička...

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MRTS: když se ti to kousne, tak to vypadá, že jdeš závity hodně na těsno. Někdo dává podložku, aby k zakousnutí nedocházelo. Já osobně jsem tohle neřešil, ale můžeš to zkusit.
    Červíky nepoužívám, pokud nepoužívám opačné otáčky. Při standardním směru se ti jak lícní deska, tak sklíčidlo dotahuje.
    MRTS
    MRTS --- ---
    Děkuji všem za odpovědi.
    Občas to vyčistím a promáznu a je pravda, že to je znát.
    Klíč na olejový filtr vypadá dobře - seženu si ho.
    Čelisti jsem kusem dlouhého dřeva zkoušel povolit a docela to šlo, děkuji. Jen jsem měl obavu, že to není úplně to pravé.
    Závit vypadá, že něco zažil. Těžko říct, jestli je poškozen kutilem, nebo ne. Z kraje u ložiska je trochu omrdlaný o zajišťovací červíky, to určitě.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MRTS: Tak jsem si to zkusila tim klicem na filtry a funguje to. Akorat je to trosku opruz drzet jednou ruku aretaci a druhou hlidat, aby nespadnul pasek.

    M-Style Klíč na olejový filtr - Klíč na olejový filtr | Alza.cz
    https://www.alza.cz/hobby/m-style-klic-na-olejovy-filtr-d6845115.htm

    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    MRTS: Necetl jsem vsechny odpovedi, ale v dilne se snazime pouzivat silikonovy (tusim) sprej. Docela to je i znat, kdyz clovek zapomene :)
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    MRTS: IMHO u ty licni desky k tomu slouzi ty dva pulkruhove vyrezy na celni strane po obvodu, ktere jsou videt na fotce. Bude na to takovy ten klic se dvema cerviky, jako je treba flexu, nebo si neco zbastlit. Do celisti zas neco upnout, jak pise WEWERKA.
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    MRTS: Možná špatná fotka, ale ten tvůj závit vypadá prapodivně jako by ho někdo obrousil.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MRTS: Sklicidlo se ma sundavat tak, ze do celisti das kus dlouheho dreva. Upnes a pouzijes to jako paku. Jinak teda licni desky co mam, tak jsou mnohem tesnejsi nez sklicidla. To je vzdycky problem to sundat. Klic me nenapada, ale co takhle zkusit klic na povoleni filtru do auta (pasek okolo). To by teoreticky mohlo pomoct, ale prakticke zkusenost s tim nemam.
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    MRTS: Já mám o něco vyšší řadu tohoto výrobce a ok. Uvolnovací tyčí zaaretuju hřídel z druhé strany a pak povolim oběma rukama za sklíčídlo. S tím že by to nešlo jsme se ještě nesetkal. Možná by to šlo pořádně vyčistit, lehce máznout a po čase zjistit zda to pomohlo. Podložka spíše ne,ono to nedrží primárně na tom závitu, ale na opření se při plném utažení. Ale ber mě s rezervou, mám to krátce a nový kousek.
    MRTS
    MRTS --- ---
    Prosím o radu (vlastně obecně strojařskou):

    Na podzim jsem koupil z druhé ruky soustruh Record Power DML320, včetně příslušenství.
    Bojuji s takovou maličkostí. Na závit hřídele našroubuji lícní desku nebo čelisti a zajistím červíky.
    Když to chci sundat, tak skoro vždy musím být hrubý, abych to vyšrouboval. Prostě se to tam kousne.
    Používám kladívko přes kus dřeva pro prvotní povolení, ale určitě to nebude nic zdravého.
    Mám k tomu jen klíč k hřídeli. Na lícní desku nemám nic. Na čelisti jen takové "tyčky paličky". Podle toho, jak je to zrychtované, tak je k tomu účelu používal i původní majitel.

    Existuje nějaký způsob, jak kousnutí předejít? Třeba to nějak namazat, dát tam podložku?
    Nebo jak se jmenuje klíč, který by to pomohl sundat? Jde jen o první kousek závitu, pak už to jde normálně rukou.

    Děkuji.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    HENTAIRUSH: Bylo videt, ze ten 320 kg soustruh udrzi pekny veci. Ale ten zvuk proudoveho motoru... Vedle toho bych teda nechtela dobrovolne stat.
    HENTAIRUSH
    HENTAIRUSH --- ---
    WEWERKA: Zrovna jsem to sem chtěl hodit, jak točil tu červí díru, tak jsem se bál i za něj :D
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Tohle uz je jina uroven soustruzeni :)
    Making The Wormhole Coffee Table
    https://www.youtube.com/watch?v=5XlTkGEO564
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Na zacatku byl zbytek fosny dubu. V mistech, kde byla problemova kresba jsem si na cnc jsem vyfrezovala otvory. Udelala jsem na to vycpavku (kvuli uspore epoxidu) ze smrku a nasledne vylila. Na druhe fotce je videt zbytek te vycpavky.
    Moje prvni vazna prace s karbidem. Chce to trpelivost a vedet kde to muze dostat catch a kde je to bezpecny. Ve finale se mi to podarilo znicit lesticim pripravkem, ktery mi udelal to, ze cast byla probrousena na drevo a cast na lesk. Navic na te casti, ktera byla probrousena, neslo dosahnout lesku (mozna i nejaka chemicka reakce). Protoze uz to neslo upnout, tak jsem to dobrousila v ruce (powersanding na vrtacce + brusne pasty). Vnitrek se tak leskne o kousicek mene (je to opravdu neznatelny rozdil) nez kraje, ale zachranila jsem to.
    Kometa je taky delana na cnc a proti svetlu vypada uzasne viz posledni fotka. Tloustka dna je cca 10-12 mm, boky kolem 15-17 mm.

    ZCR
    ZCR --- ---
    ADAMH: obrážej bazary a blešáky, spoustu nářadí vůbec nemá smysl kupovat v krámě
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    ADAMH: Na podelne soustruzeni se pak pouzivaji i obycejne ploche klice. Suplera je mnohem presnejsi, ale klice ti daji zakladni predstavu. Kdyz jsem treba delala uchytky, tak jsem jen stridala 2 rozmerove klice (uchytka se rozsirovala) a prace sla rychle od ruky. Navic teda klicem muzes jezdit po obrobku a druhou rukou soustruzit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam