Reflexe aktiivstu z posledni migracni vlny.
Michal Berg
Několik myšlenek a odkazů z mých zkušeností s pomocí uprchlíkům a její koordinaci, které jsem se v letech 2015 a 2016 věnoval každý den několik hodin. Může se vám hodit, pokud se chcete do dobrovolnické či jiní pomoci zapojit, a nemáte s tím moc zkušeností.
1 - Nejste důležití vy a váš pocit z pomoci, ale ti, kterým chcete pomáhat. Nedorozumění a zklamání předejdete zjištěním co nejvíce informací před tím, než začnete pomáhat, i upozaděním vlastního ega.
2 - Naslouchejte lidem, kteří se humanitární pomoci věnují dlouhodobě, situaci monitorují a vydávají konkrétní doporučení. Užitečné rady k obecnému přístupu k pomoci přináší například tento kodex, který vychází ze zkušeností z roku 2015:
https://plnu.cz/kodex/3 - Mezi jedno ze základních pravidel patři nedělat rozdíl mezi uprchlíky. Jasně, že přednost mají zranitelné skupiny lidí (děti, ženy, postižení), ale vytvářet dělící linie, komu se pomůže a komu ne, je nejen nehumánní, ale také potenciálním zdrojem konfliktů.
4 - Sledujte aktuální koordinující zprávy od PLNU, nejlépe na
https://www.facebook.com/pomocprouprchliky/, doplňkově u Dalimila Petriláka
https://www.facebook.com/dalimil.petrilak. Není v Česku člověk s více zkušenostmi se získáváním tohoto druhu informací o dobrovolnické pomoci.
5 - Nevyrážejte na pomoc bez koordinace, nebo pokud nejste s někým konkrétním domluveni. Situace se z logiky věci často mění a vyvíjí. Pokud možno využijte nabídky a poptávky pomoci, např. na stránkách
https://www.stojimezaukrajinou.cz/jak-pomoci#sekce-doprava nebo
https://www.pomahejukrajine.cz/6 - Buďte opatrní s nejrůznějšími sbírkami materiálu. Oblečení či spacáky nemusí být to pravé, co lidé z Ukrajiny nyní potřebují. Finanční sbírky jsou v drtivé většině případů lepší: buď se materiál koupí výhodněji na místě, nebo se peníze použijí na jiné důležité náklady.
7 - Sbírky materiálu mohou dokonce přidávat problémy, jak organizacím, tak na místě samém. Je třeba je třídit, balit, distribuovat, skladovat. To vše potřebuje lidskou sílu a čas. Sbírejte vždy jen po domluvě s konkrétní organizací, která materiál využije a jen dohodnuté věci.
8 - Potřeba pomoci bude trvat dlouho, bez ohledu na vývoj a délku konfliktu. S přibývajícím časem se pomoc na hranicích profesionalizuje díky velkým organizacím a státu, a bude mít stále menší smysl tam jezdit osobně. Poohlédněte se ve vašem městě, zda není potřeba pomoc tam.
9 - Pro uprchlíky bude potřeba zajistit nejen urgentní potřeby, tedy bydlení, jídlo a spojení s domovem. Ale během pár dnů i zdravotní péči, práci, školy, školky, volnočasové vyžití pro děti nebo výuku jazyků. Zkuste hledat příležitosti, jak ve vašem městě pomoci s těmito věcmi.
10 - V Česku máme s praktickou stránkou pomoci uprchlíkům jen malé zkušenosti. Všichni budeme dělat chyby a ne všechno půjde dobře. Ale s pokorou, dobrou vůlí, trpělivostí a ochotou se učit nás tato pomoc může obohatit.
Díky za to že pomáháte a díky za sdílení ❣️