• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XBAHNOSpolečnost pro oslavy neobvyklých svátků - 19.9. Mluv jak pirát a Mezinárodní den poslouchání *
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MAR_TINA: Já tu mám teda jednoho dekoračního...

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    A já si zrovna dnes musela hrát s tímto

    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    NELLAS: snad ne, více zdrojů se shoduje na poslední sobotě v září, míň říká že 4 sobota v září. Že stejných stránek: https://nationaltoday.com/international-rabbit-day/

    Tak mí milí zajícovci, na dnešní Mezinárodní den překladu (též „překladatelů“) připadl i Mezinárodní den krajky a Mezinárodní den králíků. Jestli budete králíky slavit na smetaně, nebo budete, ehm, jako králíci, to nechám na vás, v každém případě jedině stylově oblečení. Let yours eyes September!

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Obávám se, že Mezinárodní den králíků jsme prošvihlil o týden :(
    INTERNATIONAL RABBIT DAY - September 23, 2023 - National Today
    https://nationaltoday.com/international-rabbit-day-2/
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Odložím si sem dneska příspěvek od ČT24.

    Na dnešek připadá Evropský den jazyků. Připomíná, že jen na tomto světadíle jich je 225. To jsou asi 3 procenta z celkového počtu mluvených jazyků na světě.
    👉 V Evropě je většina jazyků indoevropského původu, objevují se tu ale i menší skupiny, jako jsou ugrofinské nebo turkické. Indoevropské jazyky se podle původu rozdělují na 3 hlavní skupiny: germánské, románské a slovanské. Patří mezi ně ale i třeba baltské nebo indoíránské jazyky.
    👉 Z jazyků germánské větve najdeme spoustu slov ale i v češtině. Třeba slovo šikovný pochází z německého „geschickt“. Z románské větve, kam patří španělština, pochází třeba slovo armáda, z francouzštiny turnaj, móda nebo třeba krém. Třetí skupinou jsou jazyky slovanské, ty pocházejí z praslovanštiny. Do nich původem patří i čeština, dále třeba slovenština, polština nebo bulharština.
    👉 Díky stejnému původu jsou si jazyky v jednotlivých skupinách výrazově velmi podobné. Třeba „Dobré ráno“ můžete v téměř nezměněné podobě popřát jak na Slovensku, tak i v Bulharsku nebo Slovinsku.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    Dnes je Mezinárodní den míru a Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Tak světu mír a těm čůrákům Alzheimera!

    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    Dnes je Světový den monitoringu vody. Tak já nevím, ale není ten fén ve vaně přeci jenom uvěřitelnější variantou "nehody"?

    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    XBAHNO: hraju. Tak se budem prebijet, kdo sní víc cokosky, jo?
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    SEVERINE: flek->re->tutti... zjevně nehraješ mariáš(což je škoda, krásná karetní hra a ubývá nás)
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    XBAHNO: re - jako opakování? Dneska zbodneme na připomínku včerejšího svátku druhou. Jestli tam ještě je.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---

    Dnes je Den omalovánek! Tak se do toho pusťte a pokud se vám nechce nastavovat vlastní kůži, můžete si něco stáhnout třeba tady: https://shoptet-obchodiste-ffm.s3.amazonaws.com/uploads/2022/07/39-863x1024.jpg

    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    SEVERINE: Re nebylo?
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    MAR_TINA: my si včera na oslavu dali z fleku celou.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Hele, proč vlastně den makeupu a den omalovánek nejsou ve stejné datum?
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    MAR_TINA: pšššt!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    XBAHNO: já to radši zajím čokoládou.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    Tak štastný 0x0100 den v roce!
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    F1GURK4: Peace and long life.
    F1GURK4
    F1GURK4 --- ---
    Live long and prosper.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam