• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHM8Angažovaný komiks - nejen společenská témata v komiksu
    Komiksy ke společenským/politickým/filozofickým tématům
    rozbalit záhlaví
    VOP
    VOP --- ---
    Hoj, nahodím jsem jednu dost starou věc, možná znáte. Onanoval jsem nad ní už před x lety a onanuji nad ní dodnes, jak ve mě dokáže rezonovat a jak mi přijde neskutečně výstižná.

    Až teď jsem omrknul autora, Stuart McMillen - má vlastní web kde je koukám spousta dalších komixů - https://www.stuartmcmillen.com/comics/ - zběžně to vypadá, že na různý sociální a společensky ožehavý témata, ale kvalitu ověřenou nemám, zatím jsem to víc nekoumal..

    SHM8
    SHM8 --- ---
    Článek: Komiksová recenze: Berlín: Město kouře | techno.cz (party, fotky, house, trance, techno)
    https://www.techno.cz/recenze/42174/komiksova-recenze-berlin-mesto-koure


    Komiks Berlín: Město kouře je druhým souborným svazkem ze třech. V dalších 8 kapitolách, z nichž má každá striktně daných 24 stran, se vykresluje jedno z nejprogresivnějších měst doby. Prostřednictvím malířky Marty Müllerové, novináře a pacifisty Kurta Severinga nebo bezdomovce Pavla se odhaluje, jak myšlenkově svobodná atmosféra v Berlíně panovala. Lidé měli zájem o umění a filozofii, chtěli uvádět vlastní nápady do praxe a objevovat sebe sama. Jednotlivé mikropříběhy zavedou čtenáře nejen do místních kabaretů, rozbořených domů, kde končí svoji cestu váleční veteráni, a temných uliček s čile kšeftujícími překupníky, ale též do škol, kin nebo obchodů.

    Přestože Lutes věnuje největší plochu zmiňované malířce a novináři, mezi nimiž v minulém díle rozvinul vzájemné sympatie, nedá se říci, že by jejich strasti tlačil před ostatní. Americký tvůrce do děje neustále vkládá nová místa a nové postavy. Ignoruje standardní vyprávěcí strukturu, při níž by charaktery posouval k dramatickému vyvrcholení a uzavření linií. Pouze zachycuje, co se zrovna v Berlíně děje a jak mohou být určité události přijímány z různých perspektiv. Hlediska přitom rozšiřuje o další sociální vrstvy obdobně, jako se k nim dostává stále se stupňující tlak ideologických hnutí.

    Není proto jednoduché mít o všech figurách přehled, dá se však snadno orientovat v prostoru a čase. Upomíná se na důležité historické milníky jako krach na newyorské burze nebo krvavé potlačení prvomájové demonstrace. Naznačuje se vzrůstající nenávist vůči židovskému obyvatelstvu i rozpad rodin kvůli odlišným názorům. Ukazují se násilné rozbroje komunistické a nacistické strany, které získávají další přívržence. Město kouře ostatně končí událostí, kterou studenti historie zajisté identifikují jako jeden z podstatných okamžiků německých dějin.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam