• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MULTICATOrchideje mírného pásma
    Fotografie, fakta.
    S ohledem na ochranu vzácných druhů bez explicitně udávaných lokací.

    Vstavačovité (Orchidaceae) neboli orchideje je čeleď jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré (Asparagales). Některé starší taxonomické systémy ji řadí do samostatného řádu vstavačotvaré (Orchidales). Jejich název pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle – podle tvaru podzemních hlíz rodu vstavač (Orchis).
    rozbalit záhlaví
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    Orchis pallens, Certoryje, minuly vikend. Mezi miliony petrklicu. Magicky misto v kazdou rocni dobu.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Vstavače kukačky na louce pod Vladařem. Když jsem se na ně byla podívat před cca 2 týdny, měla jsem za to, že je zlikvidovala divoká prasata. Nezlikvidovala.
    A snad ani ten dnešní sníh a noční mráz.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Byla jsem.na Vladaři zkontrolovat vstavače bledé. Byly pod sněhovou pokrývku, našla jsem jen tento, který zmrzl. Ach jo.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Opět Anacamptis morio, lokalita Komorní hůrka u Fr. Lázní. Desítky, spíš stovky rostlin.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Anacamptis morio, vstavač kukačka.
    Stovky rostlin, také pár bílých nebo růžových!
    Slavkovský les.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Orchis purpurea, vstavač nachový.
    Bože, tolik krásy...

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Na Frýdecku-Místecku už kvete Orchis pallens!
    Se picnu.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Ophrys spruneri.
    Heraklion, March 28th, 2024.

    Foto z FB

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Serapie z jihu Sardinie.
    Fotka z FB.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Ophrys tenthredinifera
    flowing on clay-rich roadside in the West-Algarve, Portugal,
    5.2.2024
    (z FB skupiny)

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Letos musím zase vidět běloprstky. 7. 7. 2020, Krušné hory

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Himantoglossum robertianum, Calabria (Italy) 2024.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Anacamptis collina

    Heraklion, Crete, Greece, January 26th, 2024.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Himantoglossum robertianum
    Heraklion, Crete, Greece, January 26th, 2024.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Na jihu už to jede!
    Nádherné tořiče.

    Z FB skupiny.

    Heraklion 19-1-2024 with Fanis Albanis. Finally we found around ten Ophrys sitiaca in flower!!! The third in the top row is probably an Ophrys sitiaca x Ophrys creticola hybrid!!!

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CHKO Jeseníky
    Facebook
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=764670189025391&set=a.584869420338803

    „Dobíráte si mě, orchideje teď v zimě?“🫣

    Takto by asi v pohádce O dvanácti měsíčkách reagovala Maruška, kdyby ji zlá macecha nařídila, ať přinese v zimě orchideje... 🪻

    Tentokrát by však nepotřebovala pomoc měsíce, května či června, kdy orchideje obvykle kvetou, ale mohla by vyrazit klidně uprostřed ledna. Poněkud nevšední nález orchideje se teď podařilo učinit při terénním průzkumu jednoho menšího lesíka u obce Bělá pod Pradědem. Ze sněhu vykukovaly 4 suché lodyhy nezelené orchideje s podivným jménem hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis).

    Tři rostliny byly u sebe a jedna rostla několik metrů opodál. Ta se do záběru už nevešla. Hlístník je poměrně vzácný druh listnatých lesů a na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky je aktuálně známo pouze kolem 25 lokalit. Kvete na jaře a po odkvětu lodyha uschne. V suchém stavu mnohdy vytrvá do zimních měsíců a někdy až do druhé jarní sezóny. Když je sníh, je možné ji snadněji objevit, protože jsou hnědé lodyhy pěkně vidět.

    _
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Včera jsem vzpomínala na výlet do Německa. Mimo jiné jsem viděla tenhle poklad - jazýček kozlí (opravdu je cítit jako kozel).

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Z FB

    Liparis & Malaxis

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Svatý grál! <3

    Spiranthes cf. sinensis / amoena, z Gruzie

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Dnes jsme na procházce s klienty potkali krásný kruštíky širolistý. Chloumek u Mělníka.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam