• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAJJAKVyvracení konspiračních teorií
    GORG
    GORG --- ---
    Poslední konspirační teorie ještě ani nezaschly a už máme zbrusu novou

    Why do traffic reduction schemes attract so many conspiracy theories? | Peter Walker | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/bike-blog/2023/jan/10/why-do-traffic-reduction-schemes-attract-so-many-conspiracy-theories

    How '15-minute cities' turned into a conspiracy theory | CTV News
    https://www.ctvnews.ca/climate-and-environment/how-15-minute-cities-turned-into-an-international-conspiracy-theory-1.6289898

    Normies tomu tlaku konspiračního bujení nestíhají čelit. :)

    Debunking namítá, že to "jen" má trochu ulevit dopravě.

    Ale my máme jasno... 15 minutová města budou Lockdown 2.0 .

    Problémy s náklady na výrobu i cenu elektroaut... nedostatečné dimenzování elektrické sítě i kapacity či nebezpečnost mraky elektroaut, které začnou hořet, vyřeší pozvolné omezení až k úplnému zrušení konceptu "osobní auto", protože osobní auto je buržoázní přežitek, když se dá jezdit na kole, koloběžce nebo pěšky, lenoši můžou jet MHD.. A auto nebude p otřeba, protože vše bude v blízkoosti 15 minut chůze.

    A až přijde další povel "Na značky!" ... omezení pohybu lidí jen v okolí domova už bude mít vybudovanou infrastrukturu.
    Už žádné složité dohadování, kam člověk může. Dohlédnou na to kamery, jestli checkpoint překročil někdo bez povolení.

    Pro začátek bude mít každý 100 povolenek na rok... ale to číslo se může dynamicky měnit v budoucnu. Stejně jako jiné parametry. I návyk na omezení pohybu. Tohle ten veškerý debunking ignoruje. Sic věřím, že na každé téma najdete i spoustu hoaxů.
    GORG
    GORG --- ---
    DYSTOPIK: imho je hodně podstatná forma.. v obou směrech...

    zažil jsem jednou dvakrát aktivisticky hozený lidi, co mě ooslovili někde ve městě, a hustili do mě věci, který jsem si i sám myslel, ale prostě mi to i tak cpali dál, a bylo to otravný... měli takovou tu trutherskou angažovanost... ale ne cit, míru....
    v jednom případě jsme byli s kámošem na pivu někde na zahrádce a někdo se s náma dal do řeči, přisedl si .. a furt jel něco o válkách USA zločinejch.. my se na tom v pohledu ani nelišili, ale prostě to cpal a rušil nás

    takže pokud ho toho tvého kolegu chytá taková přímo agitační, tak chápu, že to může být ootravný

    já třeba o politice apod. s kkolegy v práci ani kamarády většinou nnemluvím, když vím, že to mají hozený jinak. případně když jedou tu svoji jinou, tak mlčím, nebo mírně okomentuju , kde vidím dirku nějak nekonfliktně a s otazníkem než fatalismem... připouštím tam určitou míru nejistoty, i pokud jsem celkem přesvědčeně zaujatej.

    imho prostě v práci nnebo mezi kamarády prostě nnení dobrý se rozhádavat o politice, náboženství.. samo i v rodině tuplem.

    něco trochu jiného je jeden kamarád, kterej se vysloveně rád hádá... a rád zaujímá opačný stanoviska i při sebemenším detailu. a tlemí se u toho
    sic to vidíme většinou dost stejně tak to umí i trochu vytočit. že zvýším hlas, když mám pocit, že tam má logickou chybu, na který se na mně přehnaně vozí..
    ale spíš je ta polemika veselá.. u piva.. i když vím, že s lidma, který ho neznaj, se aj porvali

    každopádně imho je to fajn si takovým typem debaty otestovat sílu svých přesvědčení.. člověk to nemusí brát osobně. ať už řešíme emzáky nebo covid, ilumináty..
    samo že to človvěk umí provokovat, když to vypadá, že ta druhá strana nějak "nechce chápat" naši logiku, ale vkládat do toho emoce je asi k ničemu. stejně bůh ví, co je pravda.. a možná žijem v nějaké simulaci, tak je to pak relativní úplně všecho :-)

    proto se mi moc nelíbí, když vidím demonstrace, který jsou plný hněvu, zlostných pokřiků, skandování jen hesel
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    GORG: já bych rád, ale když na to dojde, tak
    1. Ujasním si motivaci a pak
    2. se naseru a začnu mluvit víc nahlas a vulgárně a pak tu motivaci zase ztratim..

    Máme v práci jednoho chlapíka - je v pohodě, ale je úplně zmasírovanej. Je už v předdůchodovym věku. Věří na chemtrails, za všechno můžou oni, covid podvod, Washington -> EU -> Fiala. Bla bla bla..
    Je to vzdělanej člověk, takovej silnej chlápek, sportovec, ale člověk úplně cejtí, jak žije v neustálym stresu a furt řiká takový hlášky, že jeho už se to netýká, ale co my.. Že nám to nezávidí..
    Vždycky tady něco utrousí, my to přejdem mlčenim a pak se tomu zasmějeme, ale párkrát se stalo, že už to překročilo nějakou pro mě únosnou hranici a pak to dopadlo, jak jsem uváděl v úvodu.
    Ještě tam teda jsou dvě varianty toho vývoje diskuze a to buď, že začne argumentova nějakejma sračkama, kterejm fakticky nerozumim (nejsem informovanej v tý daný dezinfo blbosti), takže počkám, až se vymluví a pak to skončí a nebo že začne argumentovat sračkama, kterejm rozumim, ale jsou to takový sračky, že ztratim chuť se dál bavit..
    Ale i přes to myslim, že se máme vzájemně v úctě. Asi si řiká, že jsem trochu načichlej kavárnou, nebo takhle, ale jinak spolu vycházíme v pohodě a o to víc mě to mrzí. No je to děsný
    GORG
    GORG --- ---
    DYSTOPIK: tohle už jsem někde četl. řídí se tím někdo? :-)
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    tohle rozesílali český elfové. Dezinfo/konspirační teorie, myslim, že to má k sobě celkem blízko

    CO DĚLAT? JAK REAGOVAT? JAK POSTUPOVAT? …KDYŽ NĚKDO BLÍZKÝ VĚŘÍ DEZINFORMACÍM, PŘÍPADNĚ JE ŠÍŘÍ…

    1. Ujasněte si vlastní motivaci
    Zamyslete se nad tím, z jakého důvodu chcete s dotyčným/dotyčnou mluvit. Máte o něj/ni obavu? Chcete ho/ji o něčem přesvědčit? Chcete ho/ji ochránit před vlivem někoho z blízkého okolí? Věříte, že může svoje názory změnit? Možná chcete „jen“ nahlas vyslovit, co si myslíte. Nedokážete mlčet a tvářit se, že se nic neděje. Není chybou či Vaším selháním, když se do ničeho pouštět nebudete. Rozpadající se vztah je bolestná zkušenost, dochází k narušení i Vaší psychické pohody, vztahů v rodině nebo mezi přáteli.

    2. Mějte pod kontrolou očekávání
    Změnit něčí postoj či názor je dlouhodobý proces. Dejte si realistické cíle. Zvažte, čeho byste chtěli dosáhnout. Střízlivě vyhodnoťte situaci, nepropadejte panice. Zároveň je na místě si přiznat, že v některých případech či situacích je zbytečné se pouštět do diskuse, respektive zkoušet jakkoliv zasahovat.

    3. Připravte se.
    Pokuste se najít odpovědi na následující otázky:
    • Proč dotyčný/dotyčná dezinformacím věří?
    • Odkdy na dezinformace slyší? • Odkud uvedené informace čerpá? Jakými kanály k němu proudí?
    • S jakými emocemi je to spojené? (Může to být například nejistota, strach, pocit nedocenění, vztek, osamělost.)
    • Není ve složitější životní situaci? Pokud myslíte, že ano, tak v jaké?
    • Z jakých důvodů dezinformace šíří? Jaká je jeho/její motivace?
    • Jaké riziko je spojené s jeho/jejími názory a postoji? Hrozí dotyčnému/ dotyčné něco konkrétního? Hledání odpovědí na uvedené otázky by mohlo přispět k tomu, že nebudete k dotyčnému/dotyčné přistupovat tak příkře, uvědomíte si kontext, důvody, motivaci jeho/jejích postojů a názorů.

    4. Reagujte se zájmem a empatií, vyjádřete zájem.
    Začněte citlivě, položte otázku. Zeptejte se na něco konkrétního. Nesmí to být ale otázka podobná následujícím:
    • Proboha, jak můžeš něčemu takovému věřit?
    • Jak můžeš být takhle hloupý/blbý/omezený?
    Můžete se zeptat třeba na zdánlivou drobnost a tím otevřít diskusi.

    5. Minimalizujte možnost okamžitého konfliktu
    Je důležité otevírat téma citlivě, využít vhodné příležitosti. Svátečnější rodinná setkání (například vánoční oběd či večeře), ale i společná jídla po delší době, kdy jste se nesetkali, obecně vhodná nejsou. Lepší je pobavit se mezi čtyřma očima než ve větší skupině lidí. Osobní setkání je také mnohem vhodnější než telefonický rozhovor či online komunikace.

    6. Ptejte se, ptejte se…
    Pokládejte další otázky. Ptejte se a otázkami diskusi posouvejte dál. Ideální je, když si dotyčný sám/dotyčná sama uvědomí, že něco nesedí, nedává to smysl apod.

    7. Nesnažte se o okamžitou argumentační výhru
    Pokud začnete snášet z Vašeho pohledu nezpochybnitelná fakta, dialog nebude vůbec fungovat. První reakcí na dezinformaci by neměla být snaha o její okamžité vyvrácení za pomocí faktů a protiargumentů. Síla dezinformací není v předkládaných informacích, ale v emocích, které vyvolávají.

    8. Pojmenujte, co vás spojuje
    S Vašim blízkým Vás jistě mnohé spojuje. Připomínejte to, poukazujte na fakt, že chcete vlastně to samé. Milujete své blízké a přejete si, aby byli šťastní. Chcete žít spokojený život, v bezpečných a důstojných podmínkách a bez větších obav z blízké i vzdálenější doby.

    9. Vyvarujte se přímých odsudků
    Nereagujte ukvapeně, vyhněte se emotivním příkrým soudům, hlídejte si tón hlasu i řeč těla. Můžete si myslet své, ale neříkejte to nahlas. Nenechte se strhnout případnou provokací. Nevysmívejte se dotyčnému/dotyčné. Neútočte na základní hodnoty, kterým věří, jeho/její světonázor a víru.

    10. Včas skončete
    Nesnažte se vše vyřešit během jednoho rozhovoru či setkání. Je v podstatě nemožné rychle změnit něčí postoj a názor, který se navíc váže k určitým emocím. Můžete se domluvit, že se k tématu znovu vrátíte, slíbit si, že se detailněji podíváte na to, co zaznělo. Také platí, že už jen zaseté semínko nejistoty, resp. drobné otupení extrémního pohledu je dobrý výsledek.

    11. Dohledávejte si informace
    Najděte si informace k tomu, co během rozhovoru zaznělo, zorientujte se v tématu. Ne proto, abyste příště zahájili nebo zahltili rozhovor argumenty a fakty, ale abyste znali kontext. Pomůže vám to klást otázky a reagovat v průběhu dalšího setkání. Rozmyslete si, jak budete dál postupovat, zejména jaké budete klást otázky.

    12. Poukažte na možnost změnit názor
    Ve vhodných chvílích taktně připomínejte, že není nic špatného na tom, když někdo změní názor. Mějte na mysli, že takovou změnu ale dotyčný/dotyčná nesmí cítit jako porážku. Uveďte příklad, kdy někdo změnil názor. Ideálně někdo, koho oba znáte. Případně nějaká veřejně známá osobnost (viz příklady). U ní je třeba zohlednit, jak ji dotyčný/dotyčná vnímá, jestli pro něj/ní představuje autoritu.
    GORG
    GORG --- ---
    KOC256: no vzniklo v reakci na to, že ve world conspiracy není prostor pro debaty, tak můžou vesele a bez mazání probíhat tady. :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KOC256: to jsou záběry těch plochozemců, jak jim všechno ukázali a oni stejně nevěří v kulatou zemi :D
    KOC256
    KOC256 --- ---
    GORG:
    jasně... prostě čekám co je cílem tohoto auditka... :)
    GORG
    GORG --- ---
    KOC256: imho mít za cíl někoho přesvědčit anebo nic je hodně nerealistický cíl.. .. na netu vidím debaty jako formu vyjasňování si pozic, kdy člověk i může si obrousit hrany při setkání s jinými pohledy
    KOC256
    KOC256 --- ---
    TILIO:
    "No vono to zacina vypadat, ze to mozny je, ale stoji to cas a furu penez" = "je to hrozne tezky az nemozny"

    Asi tak...
    TILIO
    TILIO --- ---
    KOC256: No vono to zacina vypadat, ze to mozny je, ale stoji to cas a furu penez a taky by musel leckdo potlacit svy ego v mnoha smerech :))) tak se radsi rika ze je to hrozne tezky az nemozny...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    TILIO:
    To mě taky zajímá, protože možnost někoho z druhého tábora o něčem přesvědčit je velice nízká :-)
    TILIO
    TILIO --- ---
    Je to tady spis o tom, co se rika a jaka je pravda, nebo o technikach, jak navratit ztraceny ovecky do naruce Pravdy? :)))
    TORI
    TORI --- ---
    Vítejte a ať se vám tu líbí.

    Můžete pozvat své přátele.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam