• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SANTUSSelfHosted - Návody, rady a zkušenosti s DYI provozem
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    Na google One drive už mám foto/video asi 80GB plné
    Nechce se mi to třídit a promazávat (zatím) Prostor si platím těch 200GB za nějakých 8 stovek za rok.
    Používám i Dropbox, na OneDrive jsem si nějak nezvyknul.
    Chtěl něco moderního, s dobrou administrací, něco jako dříve to Pydio
    Pydio | Enterprise Document Sharing, Collaboration & Management Platform
    https://pydio.com/

    Prostě jsem se chtěl zeptat co v současnosti existuje a s čím má kdo konkrétní zkušenosti. A nemyslel jsem microsoft, google, dropbox atd ...
    :-)
    SANTUS
    SANTUS --- ---
    Ja tohle resim NextCloudem, kterej ma kvuli vystrceni interface na subdomene geoblock, takze stejne se bez VPN neboejdu. Pripadne to nedavat verejne ven a jit cestou Tailscale (ja to teda zapinam ad-hod). Rychlost z USA do CR byla z Havaje celkem OK. Ale pouzival jsem to jen na dokumenty, zaloha mobilnich foto sla cestou OneDrive. TailScale mi prisel pri presouvani dat pomalejsi nez Cloudflare....

    NextCloud by mel umer vyresit Adresa (family), adresar (Work) a dalsi podobne a ty pak sdilet s vybranymi kontakty.
    Navic tam clovek dostane aj nejake dalsi veci jako kontakty/kalendar/office atd. Sam nepouzivam, jen vim, ze to tam je :]
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PUSCHPULL: jako jestli hodne cestujes a vyskytujes se casto na odlisnych kontinentech, tak asi vlastni soukromej cloud rozprostrenej napric planetu ma asi smysl. ja bych tedy spis vyuzil sluzeb google, dropboxu nebo i ten onedrive od microshitu, ale to je kazdyho vec. pokud si pod pojmem cloud predstavujes nejakej servrik, kterej ti vyuzije volny zdroje, tak bych na nej nainstaloval ftp server a sypal tam data pres nej.
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    ChatGPT 4 odpověděl:

    Pro vytvoření vlastního "cloud" úložiště na vašem hostingu, které bude podporovat synchronizaci a přístup z různých zařízení (stolní PC, notebook, mobil s Androidem), máte několik možností. Tyto nástroje vám umožní posílat fotografie z mobilu, sdílet soubory, a často nabízejí i možnost zaheslovaných nebo veřejných sekcí. Zde jsou některé z nejpopulárnějších řešení, která byste mohl zvážit:

    Nextcloud: Nextcloud je otevřený software, který vám umožní vytvořit si vlastní cloudové úložiště na vašem vlastním serveru. Podporuje širokou škálu zařízení včetně Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Nabízí funkce jako jsou sdílení souborů, synchronizace kalendářů a kontaktů, chat a videohovory, a dokonce i kancelářské aplikace přímo ve webovém rozhraní. Nextcloud také umožňuje instalaci doplňků pro rozšíření jeho funkcionalit.

    ownCloud: Podobně jako Nextcloud, ownCloud je další open-source řešení pro vytvoření osobního cloudového úložiště. Nabízí podporu pro různé platformy, včetně Windows, macOS, Linux, Android, a iOS. S ownCloud můžete snadno sdílet a synchronizovat soubory mezi zařízeními, a také vytvářet a sdílet kalendáře a kontakty.

    Seafile: Seafile je další alternativou pro synchronizaci a sdílení souborů, s důrazem na vysokou rychlost a spolehlivou synchronizaci. Podporuje většinu hlavních operačních systémů a nabízí také šifrování na straně klienta pro zvýšenou bezpečnost vašich dat.

    Syncthing: Syncthing je open-source nástroj pro decentralizovanou synchronizaci souborů, který vám umožní synchronizovat soubory přímo mezi zařízeními bez nutnosti centrálního serveru. Je vhodný pro uživatele, kteří dávají přednost decentralizaci a mají zájem o synchronizaci souborů mezi několika zařízeními bez využití cloudových služeb třetích stran.

    Každé z těchto řešení má své specifické vlastnosti a výhody, takže výběr závisí na vašich konkrétních potřebách a preferencích. Nextcloud a ownCloud jsou zřejmě nejoblíbenější pro ty, kteří hledají bohatou sadu funkcí a možností integrace, zatímco Seafile a Syncthing mohou být preferovány uživateli, kteří hledají rychlost a efektivitu nebo decentralizované řešení. Doporučuji vám prozkoumat webové stránky každého z těchto projektů, abyste získali lepší představu o tom, co nabízejí, a jak by mohly vyhovovat vašim potřebám.
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    Gemini / Bard odpověděl:

    Máte pravdu, že s dostatkem prostoru na hostingu si tam můžete vytvořit vlastní "cloud" s řadou funkcí, které požadujete. Tady je několik tipů a doporučení:

    Platformy:

    Nextcloud: Open-source platforma s širokou škálou funkcí, včetně sdílení souborů, synchronizace, kalendáře, kontaktů a online kancelářského balíku. Nabízí mobilní aplikace pro Android i iOS. https://nextcloud.com/
    OwnCloud: Další populární open-source platforma s funkcemi podobnými Nextcloudu. https://owncloud.com/
    Seafile: Zaměřuje se na souborové úložiště a synchronizaci, s možností šifrování a verzování souborů. Nabízí mobilní aplikace pro Android i iOS. https://www.seafile.com/
    Syncthing: Open-source nástroj pro synchronizaci souborů mezi zařízeními bez nutnosti serveru. https://syncthing.net/
    Funkce:

    Sdílení souborů: Umožňuje sdílet soubory s přáteli, rodinou nebo kolegy. Můžete nastavit různé úrovně přístupu, například pro veřejné nebo soukromé sdílení.
    Synchronizace: Automaticky synchronizuje soubory mezi vašimi zařízeními, takže máte vždy nejnovější verzi.
    Zabezpečení: Můžete nastavit šifrování pro vaše soubory a chránit je tak před neoprávněným přístupem.
    Mobilní aplikace: Většina platforem nabízí mobilní aplikace pro Android i iOS, takže máte přístup k vašim souborům odkudkoli.
    Doporučení:

    Zvažte své potřeby: Před výběrem platformy si ujasněte, jaké funkce potřebujete. Pokud chcete pouze sdílet a synchronizovat soubory, postačí vám jednodušší nástroj jako Syncthing. Pokud ale potřebujete komplexnější platformu s funkcemi jako kalendář, kontakty a online kancelářský balík, budete potřebovat platformu jako Nextcloud nebo OwnCloud.
    Vyzkoušejte si demo: Většina platforem nabízí demo verzi, kterou si můžete vyzkoušet před instalací. To vám pomůže zjistit, zda je pro vás platforma vhodná.
    Zvolte spolehlivého hostingového poskytovatele: Ujistěte se, že váš hostingový poskytovatel nabízí dostatek úložného prostoru a šířky pásma pro vaše potřeby.
    Moje zkušenosti:

    Osobně používám Nextcloud a jsem s ním velmi spokojen. Nabízí širokou škálou funkcí, je snadno použitelný a má mobilní aplikace pro Android i iOS.

    Doufám, že vám tato informace pomohla. Pokud máte další dotazy, neváhejte se zeptat.
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    PUSCHPULL: dříve jsem používal Pydio, ale po letech jsem se na to díval, a jsou tam změny, které se mi nelíbí ..
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    Přeji klidné Velikonoce a mám tu jeden dotaz:

    Mám na svém hostingu poměrně dost prostoru a chtěl bych si tam vytvořit svůj osobní "cloud".
    Chtěl bych tam instalovat něco, co by mělo podporu doma na mém stolním PC, na cestách v NTB a hlavně samozřejmě v mobilu (Android).
    Posílání fotek z mobilu a sdílení souborů je minimum.
    Možnost zaheslované sekce, veřejné sekce atpod.
    Zatím jsem nic nehledal, nevím od čeho se odpíchnout.
    Uvítám nějaké tipy a doporučení, ideálně s něčím co už má dotučný odzkoušené.

    Děkuji
    BOAR
    BOAR --- ---
    QWWERTY: taktez si jedu selfhosted vaultvarden a klient bnitwarden.
    SANTUS: tak vaultvarden umi docle obstojne sdilet hesla. Proste reknes, ze tohle heslo uvidi i XY, a je to.
    SUK
    SUK --- ---
    AQUARIUS: jo, vypada to dobre. pgsql to umi a vsecko, co bych pro osobni pouziti mohl potrebovat tez, takze asi bude cas pomalu ale jiste prejit. Ze maji hotovej kontak je uplne supr :)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    SUK: to by prave mel resit Vaultwarden, coz je reimplementace Bitwarden API v Rustu. V kontejneru to chodi celkem dobre.
    SUK
    SUK --- ---
    QWWERTY: bitwarden jsem chtel, ale nutnost .NETu,MSSQL a dalsichmshovadin mi to tak trosku zatrhla. Tak jedu se syncthing+keepassx a jsem vlastne docela spokojenej. Ale ted koukam, ze variant je tu vic, tak mozna zase premigruju.. :)
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    QWWERTY: Passbolt - pouzivam produkcne pro soukrome i firemni pouziti. https://www.passbolt.com/
    SANTUS
    SANTUS --- ---
    V tomhle ohledu jsem zkousel Bitwarden jako nahradu za 1Pass a dosli jsme k tomu, ze si nechame 1Pass hlavne kvuli tomu sharingu nekterych loginu nebo poznamek :]
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ZBYNEK: pro osobni ucely ho opoustet nechci a docela mi vyhovuje. i pro sdilenou penezenku, kdy s druhym uzivatelem sdilime pristupovy heslo a oba mame pristup ke vsem zaznamum

    ale narazili jsme ted s kolegou na use-case, kdy by bylo fajn mit sdilenou penezenku v ramci pracovniho tymu. nejlip s nejakym dobre zpracovanym sdilenim, tzn. kazdy user ma vlastni heslo nebo aby napr. technik nevidel admin-level only hesla. a nativni online sync bez nutnosti treti sluzby by se mi taky libil

    tak se snazim zjistit, jake mame moznosti krome placeni subscription, protoze budget na side-projekt nam nikdo neda a platit za to mesicne z vlastni kapsy se mi moc nechce. on si kolega dokonce plati 1pass, ale uz ma vsechny family sloty plny
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    QWWERTY: A proč chceš opustit KeePass?
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    QWWERTY: co Vaultwarden? Na strane klienta pak Bitwarden, platit nic netreba, postupne tim nahrazuju prave keepass.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    nejaky tip na password manager?
    pozadavky: multiplatformni klient (win/linux/android/ios), online sync, family sharing, soubory
    nice to have: aby se to umelo chovat jako SSH agent (viz KeeAgent) - i.e. ulozim do penezenky SSH klice, mam je vsechny na jednom miste a pri otevirani spojeni si vyberu, ktery se ma pouzit

    aktualne funguju s KeePassem + sync mezi pocitaci a mobilem mi resi Drive od Synology (ale ofc se da resit i syncthingem, etc..)

    koukal jsem, ze spousta lidi chvali bitwarden .. ale i kdyz je selfhosted, tak za ukladani souboru a sdileni stejne musim platit subscription? wtf...
    you're ready to start your organization and port it over to your self-hosted server. For billing purposes, organizations must first be created in the Bitwarden cloud web vault
    Once your cloud organization is created, follow these instructions to retrieve your license from the cloud
    Self-hosted Bitwarden organizations will be able to utilize all paid features provided by their chosen plan. Only Families and Enterprise organizations can be imported to self-hosted servers.
    Well, it's free. But if you're going to use 2fa, attach files to password entries or use it as team password manager (share password for multiple users) - you need to pay. Even if it self-hosted
    SANTUS
    SANTUS --- ---
    Pridam snad jen cizi matrix z

    The Great Cloud Storage Debate: ownCloud vs Nextcloud — Which One Is Right for You? | by IntelliSoft | Medium
    https://medium.com/@IntelliSoft/the-great-cloud-storage-debate-owncloud-vs-nextcloud-which-one-is-right-for-you-fb901d79def3



    Jo a mam doma sice NextCloud, ale pozuivam ho jen sporadicky. Vetsina zaloh smer OneDrive...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    Stahují se mračna nad ownCloudem? - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/stahuji-se-mracna-nad-owncloudem/
    SANTUS
    SANTUS --- ---
    Bez znalosti WD My Cloud muj use case na neverejne IP vedl cestou Cloudflare.

    Downloads · Cloudflare Zero Trust docs
    https://developers.cloudflare.com/cloudflare-one/connections/connect-networks/downloads/

    Conf soubor definuje, ktera IP:PORT bude spojeny s CNAME.DOMENA.TLD
    Pravidla pristupu (geoblock, nejaka 2FA apod.) se daji pak nastavit v cloudflare dashbordu.

    Zarizeni, na kterem by ten `cloudflared` bezel, ktere vidi obsah toho www, by tak slouzil jako prostrednik.
    Ale s verejnou IP bude/muze byt scenar jiny, holt nemam zkusenost :/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam