• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOGTORRRVojenská, válečná a military literatura
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GIOMIKY: snad to uspokojí tvoje potřeby a nikomu neublížíš;-)

    https://www.amazon.com/Faithful-Executioner-Turbulent-Sixteenth-Century/dp/1250043611

    THE EXTRAORDINARY STORY OF A RENAISSANCE-ERA EXECUTIONER AND HIS WORLD, BASED ON A RARE AND OVERLOOKED JOURNAL.

    In a dusty German bookshop, the noted historian Joel F. Harrington stumbled upon a remarkable document: the journal of a sixteenth-century executioner. The journal gave an account of the 394 people Meister Frantz Schmidt executed, and the hundreds more he tortured, flogged, or disfigured for more than forty-five years in the city of Nuremberg. But the portrait of Schmidt that gradually emerged was not that of a monster. Could a man who practiced such cruelty also be insightful, compassionate―even progressive?

    In The Faithful Executioner, Harrington teases out the hidden meanings and drama of Schmidt's journal. Deemed an official outcast, Meister Frantz sought to prove himself worthy of honor and free his children from the stigma of his profession. Harrington uncovers details of Schmidt's life and work: the shocking, but often familiar, crimes of the day; the medical practice that he felt was his true calling; and his lifelong struggle to reconcile his craft with his religious faith.

    In this groundbreaking and intimate portrait, Harrington shows us that our thinking about justice and punishment, and our sense of our own humanity, are not so remote from the world of The Faithful Executioner.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: Ale kdybych více trénoval, preferoval bych něco takového. Nebo něco na způsob konanova. Jaký je vás oblíbený meč?

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    A ten mínus mám za co?

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MAKII: No tak nahoďme nějakou zbrojařinu. Nejraději mám kroužkovou zbroj, jak jsem o tom povídal.
    Kroužkové brnění – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Krou%C5%BEkov%C3%A9_brn%C4%9Bn%C3%AD
    Z mečů bych si, asi vybral jednoručný, střední, s nějakým zdobením. Svatováclavský Meč by se asi hodil.
    No a štít... no kdyby bylo na něco takovýho, tak luxus.
    Jaká je vaše ideální zbroj?

    MAKII
    MAKII --- ---
    GIOMIKY: Na historický šerm se podívej k již zmiňovanému Leonidu Křížkovi.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DRABICZ:
    DRABICZ:
    To je tedy bída s nouzí.
    Jako omluvu posílám Regius, skupinu historického šermu.

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Tohle sem taky patří?

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DRABICZ: Možná si raději udělám výlet do nějaké hladomorny na některým z hradů o víkendu.
    The Water Margin warrior Xu Ning had used this type of hooked spear. This weapon is preserved in the Shosoin Warehouse at Nara, Japan, dating from the Nara era Tang Dynasty period.
    Top drawing -- Ming print of Xu Ning
    Bottom drawing -- Modern illustration
    Hezká zbraň, btw.

    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    GIOMIKY: opět pojmy s dojmy, tady jsi na Karlově mostě r. 1648
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    GIOMIKY: na právo útrpné psal nějakou publikaci Vondruška, pak spousta studentů právnických a filosofických fakult se tomuto tématu věnuje v rámci svých závěrečných prací. Zkus hledat tituly související s právem útrpným. Tedy co se českých zemí týče, v zahraničí (Francie, Británie) se dokonce píší publikace k jednotlivým procesům - ale tam je to především vrcholný středověk/renesance.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Mám rád období husitství, třeba moje oblíbená je Bitva u Lipan

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    WILL: Upalování čarodějnic. Já myslím, že do vojenské literatury toho času patří i popis toho, jak pracoval kat, dráb, atp. Tedy základ moc, udržování pořáku. To je jako kdyby si dneska psal o ozbrojených složkách, když si čteš o katech. Nevím, myslím, že to k tomu patří. Dezertéři se stříleli zezadu, ne?
    S tím třeba souvisí, že vlastně to, co bylo k dispozici byl cep, sekera, meč a šmitec.
    WILL
    WILL --- ---
    GIOMIKY:
    GIOMIKY: A jak tohle souvisí s vojenskou literaturou?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DRABICZ: Lákají mne především tresty. Mám rád hladomorny. Také zazdívání do věží. Lámání v kole. Železnou panu. Skřipec. Přemýšlím, jaká byla tehdy společnost. Za lež vyříznutý jazyk nebo useknuté nohy (lež má krátké nohy), za cizoložství napíchnutí na kůl, za krádež useknutí ruky, za zradu od cizince hlava nabodnutá na kůl, zazdívání za živa, nevím, co tě ještě napadá za středověké tresty?
    Naražení na kůl – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Nara%C5%BEen%C3%AD_na_k%C5%AFl
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    GIOMIKY: V tom případě edice Děsivé dějiny je tím pravým pro tebe (včetě zábavných kvízů a ilustrací)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DRABICZ: děkuji, prozkoumám, jinak raději mám poloodborný přístup s představivostí jako hlavním zdrojem představ o středověku.
    Čtení o hradech, zámcích a městech - Eduard Petiška | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/cteni-o-hradech-zamcich-a-mestech-243841329

    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    ach, tohle vlákno jsem asi potřeboval, je to úplné pohlazení na duši se o tom s vámi bavit. Jak to udělat, aby to bylo více přehlednější? Vždy na začátku psát téma a téma mít na nástěnce, aby se mohli nově příchozí čeho chytnout? (jen házím do placu)
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    DOGTORRR: neplatí pro módu a politiku - to je špatná interpretace zdrojů a čistá scifi á la soudruh Jirásko
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    ERRTU: nenapsal před Covidem něco i Čechura - na truc Čornejovi?
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    DOGTORRR: Jmenoval se Vlasov a pak od Žáčka jak Prahou pod pancířem povstalců tak i Vlasovci v boji za Prahu. Ještě je o nich část stránky v publikaci D-Day Operation Overlord (ta velká, těžká, plná fotek relikvií, co má předmluvu od Churchilla)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam