MIKI001: no to rozhodne nikoli. v realnem rezimu proste muzes adresovat 20bitu z toho nad 640KB je oblast rom adresaci mas segment:offset pricemz segment i offset predstavuji 16bitove registry, finta je v tom, ze se prekryvaji po jednotkach, kterym se rika paragrafy. pak mas virtualni rezim, tj. ze vytvoris z chraneneho rezimu nejaky sestnactibitovy segment podle pravidel chraneneho rezimu a nastavis ho fakticky tak, ze vypada jako prostredi realneho rezimu - navic se tak zpristupnovala pamet na tim 1MB pres XMS nebo EMS (vetsinou opet emulovaneho pres XMS). no a vlastne je ve hre jeste A20 brana :) coz jeste snad zpristupnuje jeden bit nad temi 20.
no v tom chranemym mas pak selector:offset, selector zde ma jinou funkci, selektor ukazuje do tabulky deskriptoru, kde je uvedena rada veci a predevsim baze tj. fyzicke resp. logicke/virtualni pametove misto. pak tam je rada veci, prava toho "segmentu", typ - (interrupt gate, stack, code segment, overlay...), sirka (16/32bitu) ale ono je to vsecko v dokumentaci a je to slozity jak budik.
vlastne zadny operacni system nevyuziva moznosti ochrany pameti na x86 proste proto, ze je to strasne slozity, nekde hodne silny nekde docela nedomysleny, kdyz do toho pribude strankovani s ruznymi moznostmi strankovani (4KB/1MB) tak to zacina bejt slusny peklo.
ale rozhodne proste v realnem rezimu se ti nepodari naadresovat tech zminenych 4GB. na to potrebujes uz rezim ochrany a to jeste navic 32bitovy. na 286 byl rezim ochrany take, ale byl omezeny na 64kb segmenty (adresace 16MB).
tohle je fakt peklo a nevim dneska se tim nema moc cenu zabyvat mi prijde.