• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KKL2401Emacs: escape meta alt control shift aneb prece nejsem sam, kdo nepouziva VIM
    Tento klub jsem zalozil, aby slouzil zhruba ke stejnym ucelum jako WRAITHova poradna ohledne VIMu na Mageu. Bohuzel narozdil od nej, ktery VIMu opravdu dobre rozumi, ja moc velke znalosti emacsu nemam, nicmene doufam, ze se treba spolecnymi silami tu a tam neceho dobereme.
    rozbalit záhlaví
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SCHEEZE: Premapovat na capslock, nebo koupit happy hacking keyboard :)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    ANT_39: od doby kdy došlo k přesunu Ctrl klávesy tam jak ji známe, je to trošku prstolam ale taky jsem si zvykl. Je pravda, že já používám emacs naprosto na všechno a když mám dělat něco nového, vždy se nejdřív podívám jak se to dělá v Emacs. Ve většině případů je to lepší než "normálně" :-) Včetně zápisu not :-D
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SCHEEZE: M-f a M-b znam :)

    Prave jsem ani necekal, jak snadna ta adaptace bude, to ovladani je oproti sipkam silene uchylne (vim to ma imho udelane lip). Je teda fakt, ze na oznacovani pomoci C-space a kopirovani pres C-w/M-w jsem si zvykl uz davno, takze to byla relativne mala zmena, akorat ty sipky a strankovani.

    Mas to imho jak treba se dvorakem vs. qwerty. Cloveka muze zarazit, ze to vetsina nepouziva, ale vetsina je dostatecne spokojena s tim, jak se to dela "normalne", ev. ma podobne duvody jako JANFROG (potrebuje byt schopna rychle psat na cizich pocitacich).

    Tutorial jsem projel kdyz jsem zacal pouzivat emacs, myslim ze bez toho to nejde.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    SCHEEZE: No ja treba pouzivam Emacs a pohybuji se sipkama a pouzivam CUA mode. Proc? Protoze emacs neni jedina vec kterou pouzivam. A kdyz
    delas zaroven v Emacsu a zaroven v necem jinem, proste to jinak nejde :-)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    ANT_39: samozřejmě. Vždyť to je přesně důvod proč používat Emacs. Dříve na klávesnicích žádné šipky nebyly. A v Emacsu jsem to nikdy jinak nepoužíval. Používám ho hlavně proto, že nemusím dávat ruku z klávesnice. Mám ruce pořád tam kde na klávesnici mají být. Nikam nepřehmatávám ;-) BTW, zkus taky M-f, M-b a pod.

    Třeba pak pochopíš proč lidé na psaní textu používají Emacs.

    Nebo si spusť úvodní tutoriál. Docela mě zaráží že někdo používá Emacs a přitom tohle ne. ;-) No offense.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    Napada me, pouzivate nekdo na pohyb po bufferu nesipkovy klavesy? (C-p, C-n atd.) Ja to zacal nedavno pouzivat, a je celkem prekvapive, ze i na neco natolik neprirozene rozlozeneho se da zvyknout. Sice se mi ted ve zdrojacich objevuji necekane retezce typu "nnn", jak nestihnu zmacknout control dost rychle, ale jinak fajn. Asi je prijemnejsi, ze ted nepotrebuju hybat rukama na sipkovou cast klavesnice, ale popravde tohle je vec, ktera se meri dost blbe.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SIM: Ok, dneska mi to konecne zacalo lezt na nervy, tam porad to podelany LC_ALL psat. Uplne spravne reseni nemam, ale ohybani auto-coding-alist mi nefunguje, a jak nastavit coding pro subprocess jsem nenasel. Takze:

    (defun compile-utf8 (arg)
      (interactive "p")
      (let ((coding-system-for-read 'utf-8-unix))
        (call-interactively 'compile)))
    
    (global-set-key [f9] 'compile-utf8)
    
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    No prave ve chvili kdy to poprve zmenis, tak emacs kontroluje jestli se soubor nezmenil. A jeste by tam mohly hrat roli zalozni soubory, ale nic konkretniho nevim... tohle se mi nikdy nestalo.

    (sshfs v mem pripade resi vzdalenou editaci velice pohodlne, a ve skutecnosti o moc pohodlneji nez tramp. Pokud mate tu moznost, doporucuji.)
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    Napada me jedine zkusit necim nejak sledovat sitovej provoz, jestli se treba emacs nesnazi vyslat nekam nejaky data (nebo na nejaky cekat) a neceka, nez dorazej (a tim zamrzne). Napada me, ze prinejmensim emacs obcas kontroluje, jestli soubor, ktery se clovek snazi editovat, mezitim nezmenil nekdo jiny (i kdyz delat to hned po otevreni souboru je podivne).
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    mam namountovany server skrz sambu ale setkavam se se zapeklitym problemem.

    Kdyz otevru nejaky soubor uplne poprve, muzu ho ulozit. Pokud takovy soubor otevru podruhe a napisu treba mezeru, ta se nenapise a emacs totalne zamrzne.

    Budu velmi vdecny za jakekoliv nakopnuti
    MCXX
    MCXX --- ---
    tohle mam ve svym .emacs (oslehnute z webu):

    ;; utf-8 coding system
    (setq locale-coding-system 'utf-8)
    (set-terminal-coding-system 'utf-8)
    (set-keyboard-coding-system 'utf-8)
    (set-selection-coding-system 'utf-8)
    (setq file-name-coding-system 'utf-8)
    (prefer-coding-system 'utf-8)
    (set-language-environment "UTF-8")
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    KKL2401: ted nevim... neco co jsem pod ubuntu 7.10 naistalil (pres synaptic)... kazdopadne mi to to utf nenabidlo... mrknu na to (jsem na jinem pocitaci). Kazdopadne dik za rady!
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    GRIGORIJ: Co mas za verzi? Od verze 22 nemam s utf vubec zadny potize.
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    ANT_39: dik... vypada to, ze budu muset emacs nedriv utf naucit :)
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    (A pak ulozit. :-))
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    GRIGORIJ: C-x RET f cili M-x set-buffer-file-coding-system.
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    nevite nekdo, jak presvedcit emacs, aby soubor v buhvijakem kodovani (ktery vsak korektne zobrazuje) ulozil v kodovani jinem (utf-8 treba)? Dik!
    SIM
    SIM --- ---
    jj, snad nekdo jednou ten multithreading udela ;) Ja ten mail resim fetchmailem, a jak mi ted potvrdili na #gnus ani to jinak nejde, teda primo z emacsu...
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SIM: hm, tohle me stve na trampovi... pokazde nez probehnou vsechny ty ssh tanecky, pisu do bafru "naslepo"...
    SIM
    SIM --- ---
    nevi nekdo jestli je nejaky zpusob jak stahovat postu gnusem tak, aby to nezamrzlo cely emacs?
    SIM
    SIM --- ---
    uahha, pardon, tak jsem si to jeste jednou poradne precet ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam