• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KKL2401Emacs: escape meta alt control shift aneb prece nejsem sam, kdo nepouziva VIM
    Tento klub jsem zalozil, aby slouzil zhruba ke stejnym ucelum jako WRAITHova poradna ohledne VIMu na Mageu. Bohuzel narozdil od nej, ktery VIMu opravdu dobre rozumi, ja moc velke znalosti emacsu nemam, nicmene doufam, ze se treba spolecnymi silami tu a tam neceho dobereme.
    rozbalit záhlaví
    BLAMI
    BLAMI --- ---
    Btw. kdybyste nekdo nahodou potreboval latest stable na Ubuntu LTS (focal) tak jsem rozjel tohle PPA: https://launchpad.net/~blami/+archive/ubuntu/emacs-stable

    Zamerne jsem balik nepojmenoval emacs ale emacs-stable, protoze krom toho ze je to uprev jsem tam i vratil vsechny ty uzitecny soubory co Debian maze v ramci DFSG patche. Debiani a Ubuntu patche jsem tam skoro vsechny nechal. Hodlam to udrzovat jak budou vychazet nove verze (trochu me stval ten alternativni zpusob balickovani emacsN+1 kdy clovek pokazdy musi nainstalovat novy balik...).

    Tusim, ze existuje 27.2 snap, ale ty v praci nemuzem pouzivat z bezpecnostnich duvodu a taky myslim nefungujou na WSL...
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    BLAMI: moc se toho tu nedeje. Ja naopak valcim s tim ze pouzivam Emacs a zbytek tymu vscode. Klavesaove zkratky Emacs mi nestaci. Ja pouzivam emacs i na dopisy a psani not.
    BLAMI
    BLAMI --- ---
    LOL cekal jsem ze tu aspon odrolovala jedna stranka prispevku od myho posledniho pokusu v roce 2015. Zacal jsem si znova hrat s emacs, protoze ho cely muj tym pouziva a snazit se replikovat vsechno pro vim/neovim je trochu hlavou proti zdi...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Tohle krutoprisnost:
    Emacs Rocks! Episode 15: restclient-mode
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=72&v=fTvQTMOGJaw
    SPIRALI
    SPIRALI --- ---
    RAGNAROK: Spacemacs se "instaluje" naklonovanim repozitare do .emacs.d, staci mit nainstalovany rozumne novy emacs. S rychlosti jsem nemel nikdy problem, ale ve verze 0.200 prosla nejakou optimalizaci, tak pokud te neco trapilo, tak uz by to mohlo byt pryc. Po 2 letech vnimam jako nejvetsi pridanou hodnotu sjednocujici "mezernikovou" filozofii, mam pocit ze pouzivam jeden nastroj a ne slepec desitek modulu a vlastnich scriptu, coz byl muj vim config.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SPIRALI:
    No celkem pozde, ale je to tu mrtvi, coz je skoda.
    Na debianu9 neni ve standardnim repo. Mam takovej seznam kam davam veci ktery by se mi libili ve vimu a uz je docela rozsahlej. Chystam se to vsechno zprovoznit ve vimscriptu, ale nektery veci me lakaj k emacsu, ale chords jsou hrozny.
    Treba obrazky v markup jsou dost lakavy. Nebo moznost implementovat editor xls, csv. Ve vimu by to slo taky ale by to strasnej oser.

    Dnes jsem zkusil emacs25 s evil modem, a docela jsem nadsenej, ani to neni pomaly jako kdyz jsem to zkousel pred dvema lety, myslim ze jsem zkousel prave spacemacs.
    SPIRALI
    SPIRALI --- ---
    Co vlastne rikate na Spacemacs? https://github.com/syl20bnr/spacemacs/
    Jsem VIMar, ale toto mne castecne privedlo k Emacsu.
    BLAMI
    BLAMI --- ---
    ANT_39: ja to nedal :)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    BLAMI: Asi to uz neni aktualni, ale posledni asi pulrok pouzivam Evil, implementaci Vimu pro Emacs. Docela se mi to libi. Vcera jsem zkusil naslepo, jestli by nefungovalo "vi{" na vytvoreni regionu uvnitr zavorky, a byl velice spokojen, ze ano. Ten vimovy pristup k veci neni vubec spatny. Running joke na internetech je, ze ted ma konecne Emacs i ten textovy editor!

    Dalsi nedavny "objev": magit. Fenomenalni zalezitost, Git frontend pro Emacs. Jde v tom delat celkem cokoli co se Gitu tyce, od uvodniho fetche po ruzny rebasy, force-pushe, cherry-picking atd.
    BLAMI
    BLAMI --- ---
    Ahoj! Zbehl jsem a vsechny moje dokumenty zatim konci :wq
    Nemate nekdo link na nejakej crashcourse pro vimare?
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    A kdyz tu vidim aktivitu, musim se podelit o svuj posledni objev, rezim pro vice kurzoru v Emacsu: http://emacsrocks.com/e13.html
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    KKL2401: no hele, scrollovat po strance jde pres C-n C-p, mezi tabama C-f C-b, hledas pres C-s C-r... jako uplne emacs to neni, ale celkem slusny pokus imho. Pohyb kurzorem opet pres C-... kdyz je potreba mys, tak nenadelas nic, ale takovy nyx jde brouzdat temer ciste pres klavesnici.
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    ANT_39: Kdyz ja se obavam, ze vetsina techhle pokusu je odsouzena k neuspechu. Nejakou dobu jsem se snazil pouzivat Eclipse prepnutej do rezimu, kde ma zkratky prevzaty z Emacsu. Dokonce jsem si jich par dalsich jeste dodelal/predelal. Jenze ukazalo se, ze to proste rozumne nejde, jelikoz Eclipse ma tolik funkcnosti, ktery Emacs nema vubec (a tedy pro ne nema rozumny a provereny klavesovy zkratky), a ma je namapovany na takovy zkratky, ktery jsou ovsem "myslenkove neslucitelny" s tema emacsovejma, na ktery si ovsem clovek za leta pouzivani Eclipse taky zvyk, ze to nejde dohromady ... Obavam se, ze s tim Firefoxem by to bylo podobny.
    Plus teda ja pouzivam Operu. :-)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    já si v Emacs nově občas prohlížím i PDF. Je to sice dost neohrabané protože jsem zatím nepřišel na to jak označovat text ale ke čtení mi to stačí :-)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    KKL2401: ne nadarmo se dělají vtipy o Emacs jako operačním systému. Vše se dá dělat v Emacs :-D
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    KKL2401: Tohle dodava celkem slusny emacsi keybindingy do firefoxu (dokonce i C-space na oznacovani fungue, woohoo!). https://addons.mozilla.org/ru/firefox/addon/4141/
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    SCHEEZE: Ano, v bashi toho tez hojne vyuzivam. Jenze tim to pak uz pomalu konci.
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    KKL2401: naštěstí dost z toho funguje v bash a pak je tu ještě emacs shell :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam