• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: jo, mas prava na nastenku, kdyz by chtel jeste nekdo dalsi, kdo by se o ni byl schopen slusne starat, tak dejte vedet
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: hele Mloku, spolod seznam jako seznam... dam to na nastenku s Tvojim nickem, at z toho neco mas... sam udelam to same... uvazuju, ze mozna Ti muzu dat prava na psani na nastenku, dostal jsem ADMINA... tak vlastne tam udelam zalozku knizky, a dopln to tam, ju?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: tak jo, kdy se uvidime, abych si moh pujcit knizku a zahrat si Shadowrun v B-HEMzapomenute dire? ;]
    Muze byt 20-22.6.?

    Ano, je to dalsi paradigma, to je jasny.
    Jo jinak dik za doporuceni knihy. V pripade, ze vis, kde lezi fulltexty, sup sem s nima. Udelam na nastence seznam fulltextu ke stazeni, mozna narvu na anhedonia.cz, mmchodem koupil jsem Smetimu domenu, pac se mi libilo jmeno jeho EBM projektu, akorat panacek neni moc schopnej udelat k te muzice patricne cyberpunkovej web. Ja to jsem schopnej napsat v HTML5 a spol, ale grafiku nezvladnu. Nepomoh by nekdo 4free, jen z lasky k CP muzice, potazmo muze dostat email a nejaky ftp na anhedonia.cz, pripadne subdomenu.
    Ja sam pouzivam overdrive.anhedonia.cz. kdyz by nekdo potreboval, ale veskere kontakty mam jinak i tady na nyxu, samo

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---


    Noise: A Post-Human Tale for free download [http://www.pinknoise.net/]. It looked like an interesting text and I have to say, it turned out to be quite a challenging read. The novella was published in August 2010 but Silverberry Press, a company I haven't come across before. A quick Google search shows the top hit on that name to be Korogodski's own site (some very cool web design there by the way) but a publisher website doesn't show up in the top twenty. In fact, Pink Noise may well be the only book published by this company. Which made me wonder about the fate of this publisher and if it has anything to do with Leonid Korogodski offering the digital version for free.

    The story is set in the far future. Mankind has long ago learnt to transfer their consciousness into a digital format, offering potential immortality to those who can afford it. Nathi is a post-human, one of those people who have left their body behind. At the opening of the story he is centuries old. Nathi is a very gifted ... I suppose you could call him a brain surgeon. He's working on the brain of a thirteen year old girl who suffered such a severe trauma than she is in deep coma. Nathi is unable to upload her consciousness because of the extensive damage to the thalamus. When trying to restore the girl's thalamus Nathi finds something entirely unexpected buried in her brain. Something that forces him to consider the universe beyond this most challenging project.

    Leonid Korogodski — Author’s Website
    http://www.pinknoise.net/
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Jinak pro nahled geopolitickyho deni, jestli mas fakt hodne casu, tak krome Brzezinskyho: Globální Šachovnice, jeste doporucim Kissingera: Umění Diplomacie
    A co se futurologu tyce, tak samozrejem Alvin Toffler: Třetí vlna, a treba i neco od Druckera. No, a kdyby se ti chtelo, protoze na tuhle knizku si najdu cas nekdy v pristim tisicileti, tak Ry Kurzweil: Age of inteligent machines a Age of spiritual machines
    Ten Kurzweil ma mj k tematu auditka uplne nejbliz IMO
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: U me v knihovne. A urcite nepucim, nez se zeptas :)

    OVERDRIVE: Huntinton je taky vybornej i kdyz jen dalsi paradigma. Kdyz u jsi u toho, doporucuju na zamysleni, i kdyz se to kvuli obrovskemu mnozstvi sekundarnich odkazu: http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=469
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MMchodem ja si konecne koupil Stret Civilizaci: Boj kultur a promena svetoveho radu od Huntingtona, je to docela dost vedecka stat, ten clovek byl poradce bileho domu pro mezinarodni vztahy uz za Bushe starsiho, zaroven je to zakladatel casopisu International Affairs, pokud se nepletu... to, ze padne Ukrajina predpovedel uz v uvodu knihy, a to NAPROSTO presne tak, jak se to ted deje, ale naprosto.
    Vzhledem k tomu, ze to vyslo na zacatku 21. stoleti, nevim presne kdy, ale nekdy po 9.11.2001, tak je to sakra mocna kniha. Coz se o ni taky vi.
    Doporucuju k nahlednuti, ale ma to tak kolem 600 stran. Jsem linej podivat se na fakta, lezi 10m odeme ;]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---


    Tenhle pan napsal, ze zkoncily dejiny, tak nejak vypadalo nadseni po studene valce, kdy se myslelo, ze uz nebudou zadne velke valecne konflikty a tak... jak se ukazalo, tak to nebyla zadna pravda, a tenhle pan se seredne spletl, kazdopadne cist jeho veci muze byt MOC zajimave, ac se spletl, prece je to jen pojem ve schopnosti vykladat souvislosti ve kterych zijem. Zajimave je, ze ten vyklad muze byt v zasade uplne spatny, ale to neznamena, ze by jej clovek nemel cist, mozna je to i tak, ze to, co si prectem, slysime, prijmem, uverime je pak to, z ceho tvorime budoucnost, coz bych rek, ze je docela dost videt prave na tom, co delaj kluci a holky z google, treba.

    Pokud by nekdo vedel, kde vzit fukujamovy fulltexty, zajem by tady byl.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    jedna z moznych budoucnosti, o ktere jsem uz cet nekdy na vysoke, tedy tak 2001 bylo, ze uprchlici z Afriky zacnou nasilne migrovat do Evropy a tehdy se zacalo uvazovat o EU armade, ktera zatim porad nevznikla, ale je pravda, ze nektere kusy pobrezi [nedokazu citovat, kdyztak linkujte] jsou uz ted dost opevnene.
    Vzhledem k tomu, ze vyhrala anti-imigracni politika v EU, tak je podle meho tahle migrace ala zombies blizkou budoucnosti, podle me politika d tohohle aditu patri taky, ale jen s mirou prosim, at to tu uplne neznicime flameway mezi levicaky a pravicaky a tak... kazdopadne...

    BBC News (World)
    @BBCWorld
    1,000 migrants try to storm border fence between Morocco & Spain's #Melilla enclave http://bbc.in/1irtw8p & http://pic.twitter.com/MIs90PmvWg

    ASYD
    ASYD --- ---
    me zaujalo tohle

    How Japan Plans to Build an Orbital Solar Farm - IEEE Spectrum
    http://spectrum.ieee.org/...U2dDhocwza4.like&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A je to tady:
    Mame agumented reality, mame full VR, mame inteligentni domy, inteligentni mesta [eh!], mame tablety s customizovanym contentem a ted uz i auta, ktera jezdi sama: http://techcrunch.com/gallery/google-self-driving-car/

    Jedine co to chce, je nejaky sakra cisty a vykony zdroj elektricke energie... a jako ne ze by nebyly projekty, treba ten solarni hub v Maroccu... apropos nemate na tyhle Africky solarni projekty nejaky duveryhodny infa? Je jich podle me docela dost, zajimala by me vykonost a nejake porovnani se spinavejma zdrojema, vcetne energie spotrebovane na vyrobu a transport + zivotnost.

    MMchodem docela asi neni uplne fajn ten Bridlicovej plyn, kdo by si myslel, ze je to cista nahrazka za ropu, tak neni... tezba ma podobne dopoady jako tezba zlata napriklad...
    MATHEW_ER
    MATHEW_ER --- ---
    DZODZO: ja nechtel pouzit primo slovo presence, protoze to ma dost specifickej vyznam ve VR terminologii (tak jak to popsal Abrash a dalsi researchisti pred nim). Co jsem tim myslel dusledek skeletal trackingu k benefitu ostatnich lidi jako komunikacni a vyrazovy prostredek. Uz z obycejne krychle v prostoru (pokud je presne trackovana v 6dof) se da snadno precist, ze se za tim skryva clovek. S kinectem (v podstate motion capture) se tenhle aspekt da rozvinout mnohem dal.

    (kdyby mel nekdo pocit ze jsme uz moc ot, muzem se presunout vedle)

    AVATAR: nevim jak se mi to povedlo, ale nemas vubec zac.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    MATHEW_ER: díky, náčelníku, že ses mě zastal :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MATHEW_ER: pokial myslis pritomnost ako anglicke presence, tak myslim, ze je to spravny vyraz, dodava to vacsiu uveritelnost zazitku, pocitu ze niekde si niecoho sucastou

    pre mna je cyberpunk uz prehistoricke IRC, chce to mozno viac predstavivosti, ale ta moznost komunikovat s milionmi ludi v realnom case je pre mna akymsi virtualnym priestorom, kde si definovany svojimi myslienkami, ktore pustas do eteru, nakoniec aj taketo diskusne fora ako nyx, teraz ked pisem tento prispevok, tak si predstavujem nejaku imaginarnu postavu, ktora ma priradeny nick MATHEW_ER ako keby som k nej hovoril osobne
    MATHEW_ER
    MATHEW_ER --- ---
    OVERDRIVE: tyve, ja ti nevim. Rad bych si doplnil vzdelani a precetl nejaky z tech veci (mam nactenyho hlavne stephensona a trochu gibsona), ale jsem v tomhle smeru uplne domotivovanej. Co me nejspis hlavne zajima je hledani CP v dnesni realite. Ten post o sprawlu byl zajimavej a stravil jsem pak dlouhou dobu jen prochazenim streetview tech lokalit a ma to dost brutalni atmosferu (ac silna, tak ve sve obycejnosti je z toho jen obtizne citelna) a kouzlo.

    OVERDRIVE: ono to vypada efektne, ale takhle je to nepouzitelny. Podstatou VR je nahrazeni smyslovych vstupu necim co si vymyslime. Problem je ale v tom, ze clovek ma tech smyslu strasne moc (daleko vic nez jen klasicky zrak, sluch, cich, hmat a chut). Zrak resi klasicky HMD... pokud navic zname jeho absolutni pozici, tak se da odskrtnout i vestibularni system a smysly s nim spojene. Technologie jako kinect (v2) zase resi kinestetickej smysl (v podstate nase povedomi o tom, v jake pozici je telo). Sluch je s pomoci HRTF/BRTF ciste SW problem. Problem je hmat. To je totiz jedinej smysl, kterej stoji na (a urcuje) hranici mezi skutecnosti a virtualnem co se tyce interakce. Je to jediny misto, kde musi informace proudit obema smery a na to zatim nemame reseni. Zajimavym smerem se vydali v tactical haptics (meni tvar toho gripu a tim velice efektivne dokaze simulovat vahu veci... predstav si ze tocis remdihem nad hlavou, tak tohle ti dava odezvu v tom jak se to drzadlo krouti v dlani a mozek to prekvapive vnima jakoby to skutecne neco vazilo), ale tohle resi jen dost omezeny subset vsech moznych usecasu. Dela na tom ted hodne velice chytrych lidi, tak doufam ze s necim prijdou. Ale je to tezky problem, protoze v podstate neexistuje zadna soucasna technologie, ktera by se dala iterativne vyvijet... je potreba neco nove.

    Jeste ke kinectu... v cem vidim zasadni prinos tyhle technologie (nebo jakykoli jiny, ktera umoznuje skeletal tracking) je posileni pritomnosti v tom virtualnim svete. Pritomnost je mozna spatnej termin a nevim presne jak to popsat. Myslim tim jakousi socialni, ne jen fyzickou pritomnost. Ze clovek zabira i nejaky pomyslny misto v kolektivu a privlastnuje si prostor kolem sebe. Na to jaky jsem koktajici asocial neschopny efektivne komunikovat me tohle tema velmi zajima a vzdycky me fascinovaly zpusoby interakce ve virtualnich svetech (myslim ted treba i MMO) a souvisejici dynamika socialnich struktur, ktere se tam prirozene tvori. Mel jsem ted prilezitost navstivit se svym DK1 a razer hydrou karaoke night v RiftMax theater a je to neskutecnej masakr! Doporucuju aspon proklikat to video a sledovat hlavne lidi mimo vystupujici, abys nasal tu atmosferu. Tezko se to popisuje, ale je to jeden z mejch nejsilnejsich zazitku co se tyce toho koktejlu skutecnosti a neskutecnosti az bizarnosti toho mista. Ono to bylo dost podtrzeny tim, ze bez mikrofonu a klavesnice ti nezbyva moc moznosti jak komunikovat s ostatnima mimo gest a pantomimy (muzes udelat pest, zapnout laser pointer nebo lightsabre a mavat rukama a skakat). Po celou dobu jsem si tam pripadal velmi trapne a mel pocit ze ze sebe delam akorat tak kokota (az jsem premyslel, ze bych tam sel spis s anonymnim nickem a neposkodil si tim jakousi "reputaci" ve VR komunite, pac vetsinu tech lidi bezne potkavam na /r/oculus a jinde). Prekvapilo me jak moc se to podobalo napr. moji prvni navsteve nejakyho nightclubu. Clovek by si myslel, ze ve VR by si mohl pripadat volnejsi, ale v tomhle ohledu tam moc rozdilu neni... kdyz jsem tam prisel, tak jsem proste nevedel, jestli se muze lizt na podium, jestli je neslusny mirit na lidi tim laserovym ukazovatkem, etc. Dalsi vec, ktera me prekvapila je zachovani pozadavku na osobni prostor a ze "kontakt" muze byt dost divny, az neprijemny. Kdyz si pred tebe nekdo stoupne, chvili na tebe kouka a pak se k tobe zacne natahovat a osahavat tema spatne trackovanejma koncetinama, tak je to proste dost unikatni zazitek.

    Co je z toho ale jasny je to, ze VR bude nejvic social medium vubec a ze ma dost silny potencial byt skutecne transformativni technologii. Predstava CP z minulosti se nenaplnila a svet vypada nakonec trochu jinak. To samy plati pro cyberspace, kterej je v dusledku uplne stejnej jako meatspace. Ono totiz vubec nejde o to, jestli je neco slozeny z atomu nebo bitu, je jedno jestli jak a ktery plati fyzikalni zakony... dulezity jsou nakonec jen socialni atributy a vyznam, kterej tem vecem prikladame. Jestli jsem zatim nasel vubec neco co by bylo cyber a punk, tak je to rozhodne tohle.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    DZODZO: manga ALita je VYNIKAJICI, ta anime neni nic moc imho. mel byt i film, ale nejak to asi zaniklo. oni ti cyborgove a blood bowl nejak vysly z mody tak na zacatku devadesatek no....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    musim rict, ze se mi ted libilo, jako odkaz na stary scifarny, kdyz jsem dneska shlidnul jeden dil Walking Dead, myslim ze posledni z prvni serie. Takovej ten jak jsou ve vyzkumnym centru, kde je depresivni vedec.
    Takovej odkaz na Vesmirnou odiseu a vubec silene vedce, to se jentak nevidi. Navic to v comixu neni a ten dil je podle meho cely easter egg, uz jen proto, ze v nem nejsou skoro zadni zombaci ;]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATHEW_ER: jo, souhlasim s Tebou... ono, kdyz si prectes ten muj dlouhej text o pojmu Sprawl, tak zjistis, ze jsem i ja mel co delat, abych treba v novejch Gibsonovkach chapal tu silene podprahovou hru s nasim vnimanim sveta...

    Jediny, co je porad ostry jak britva jsou ty stary veci, kdyz se vezmou novy, tak jsou to povetsinou jen zanrovky a je to proste jen opisovacka, ktera nikdy nedosahne poesie Neuromancera... vrcholem tohle klasicky hnuti dosahlo prave v Shadowrunu 2.0 a Neuromancerovi a jako takovy by bylo mrtvy, kdyz by se nam nestalo, ze jsme se narodili do doby, ktera z toho vysla asi jako prumyslova revoluce z Verneovek no...

    Proto jsem taky tenhle audit priohnul uplne jinak, prave k tomu, co se z toho stalo, nez to co to bylo.
    Nemam rad skatulkovy definice, opisovacky a nemam rad rojmelneny veci, ktery jsou tak zajimavy jako indie muzika nebo opisovacky Tori Amos... Vadi mi, ze pak jsou v tom jen velmi male rozdily a zbytek je to vsechno vlastne na jedno brdo...

    Vzdycky jsem mel ten pohled, ze kdyz je to dobry, je to jak kdyz delas ikonu na nyx, kdyz je ten obrazek dobrej na ikonu, poznas to i v rozliseni 40x50px, ale je tezky odhadnout z keryho obrazku ta ikona bude dobra a z kteryho ne.

    Jo jeste dalsi vrchol CP byl v pocitacovejch hrach DreamWeb a BloodNet [z kteryho mam cast sve ikony].

    Samozrejme ZASADNI vrchol punku treba v comixu je V jako vendetta a CyberPunk rozhodne Transmetropolitan, kterej je taky ostrej jak ziletka.

    Zas jako cyberpunk je fak treba i Burroughs, i kdyz v takovy tom ujetym smyslu jako jsou Zrcadlovy.

    Jo a prave hustoty dneska, co jsou vazne husty je prave treba to zmineny Accelerando, ktery je uz hodne post HUMAN. Stejne jako ty Stearlingovy silenosti typu Schysmatrix, coz je spolecne s Vidim to jinak asi tak vsechno z meho BEST OF ze zanru.

    Docela zajimavy jsou treba hard-sf jako je Greg Egan, ten si hraje s genetikou, pravdepodobnosti [Schedinger FUJ! ;] s chemii, psychologii, post-humalnima bezpohlavnima nebo chymerickejma bytostma, genovou analyzou... to jsou hodne mazec veci, neni to moc ctive a citelne, ale je to vynikajici a plne napadu, z kazde povidky by sla napsat knizka IMHO.

    Jedna z nenapadnych silenosti je DUNA, ktera neni CYBER ani PUNK, ale je to jeden z vrcholu te generace, stejne jako treba starsi Aldiss a jeho Sklenik a Nonstop.

    Proste klasiky zanru, ktery jsou MUST READ, ale je dobre, ze se z nich primo nededi, zkoncili bychom jako fantasisti, kteri maj smulu a po tolkienovi uz vymysleli veskrze prd i kdyz nekdy dobrej.

    HODNE SteamPunkovy jsou Prattchettovky a ne ze ne. Technologie typu klikace v Zasrane poste, kdy si predavaji odstiny sede svetelnymi zablesky a od morzeovky prejdou az k .... a tech technologii je hodne, od mechanickych az k opto-kabelum... proste mazets a Prattchet se s tim nemaze. Taky si z toho slusne zije a mnozi jej nedocenuji kvuli starym "jen zabavnym" fantasy, co ale vlastne nikdy nebyl. Punk je z meho pohledu uz treb Tezke Melodicnno: Born to be Death, nebo Sametovi Podvodnici....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: cedky byly dobre prelozeny Strossovy povidky v Ikarii [Prijde devce na trznici, nalije si do baglu kolu a z batohu se ozve... Ajajaj zvlhla mi cica ;]

    Ceskej preklad knihy je DESNEJ, i kdyz ne tak desnej jako stary preklady Gibsona, ale asi o neco horsi nez Neffuv Neuromancer.

    Kazdopadne Accelerando je volne ku stazeni: http://manybooks.net/titles/strosscother05accelerando-txt.html


    Jinak ku vasi pozornosti z knizek rozhodne doporucuju Anon hackerinu uvolnenou [jako vsechny Strossovy knizky - dik PIZI za info] : Little Brother, i kdyz uz jsem to sem daval nekolikrat.
    Co na to rikate?
    Occupy, Anon... levicacka USA no. Dost paranoidni, ale je tam dost Linuxove knowledge treba....
    Makers jsem treba nedocet, to je zas o 3d tisku... http://craphound.com/littlebrother/download/

    libej se mi ty reklamy v knizce, proste cool model distribude knizek no
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam