• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    OVERDRIVE: ja momentalne ctu prave ten expanse. Prvni serie korelovala s prvni knihou a dal uz se autori seialu knihama jen inspirovali. Ale za me skvelej jak serial, tak knizky.

    Altered carbon me ceka ke cteni pak. Serie mi prisla jako fajn detektivka ve sci-fi kulisach. Dalsi serie bych uvital :)
    INF1466
    INF1466 --- ---
    OVERDRIVE: necetl, ale jdu na to :) a s druhou serii se zatim nevi, uvidime snad koncem roku.. kritiku to nemelo nic moc, polovinu urazelo nasili proti zenam a zbytku vadilo, ze forma prevazovala nad obsahem..
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    OVERDRIVE: tak pro mě má Expanse přesah určitýho druhu žitý zkušenosti. Čili chápu že tě to nemusí zaujmout. Ale prostě jak mají hispánský děcka Spy kids, mám the Expanse :) Hele ten moment s Dunou je ale zajímavej - to mě nenapadlo, a když to píšeš tak vlastně jo, přesýpající se písek, a průlet mezi planetama je podobná zkušenost, včetně tý nutnosti kterou dělá s člověkem, extrémní prostředí. Ale spíš než teda Duna jako film tak atmoškou Lawrence z arábie. (Protože ten je fakt hodně natahovanej, aby se člověk co miluje poušt, mohl kochat.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zajmave analyzy metadat:

    Data Boutique
    http://databoutique.cz/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MAGELLAN: jo trochu souhlasim, jsem treba ted preloukal Halting State od Charlese Strosse a podobne jako Reamde od Neila Stephensona mi to pripadlo, ze jako dobry, ze je to jako ze sveta typu dnesek + 14 dni navic, ale oproti Accelerandu [coz je tvuj Schismatrix do budoucnosti, respektive je to jakoby Shismatrix byl okorenenej tim, ze je tam dloho sledovany set postav, ktere prejdou az k posthumalnimu vyvoji, kdy telo uz neni potreba opravdu k nicemu, jenze pak vznikaji pravni problemy... no proste precist, je to GPL licencovany, mmchdm], takovy plany. Hraje si to vlastne jen s tim, co uz dneska mame, chybi k tomu politicky presah, vlastne je to takovy hrani na hrdiny s trosku lepsima "zrcadlovkama";

    libil se mi tam jedinej vtipek: rikavaalo se, ze v UK hraji RPG jen nejakych par tisicovek lidi, a zbytek jsou NPC, v soucastne dobe je to naopak.

    Takesi Kowatz me zas jako knihy bavil hodne, naopak tam z toho politika kape. Dost se mi libi "vsechno punky", nebo ja vlastne nevim, jestli to sem patri, ale China Mielville, samozrejme zasadni je Nadrazi perdido. Ale tred treba udelalo BBC sestidilny serial z City & City, coz je vlastne takova detektivka/thriller ze sveta, kde mezi dvema mestama existuje imaginarni zed, neco jako mezi izralem a palestinou nebo mezi dvema berliny, ale cele je to Mielvilovsky vsecko naopak a jeste pootocene. Neni to cyber, mozna to ani ani punk, ale definitivne je to weird a vyplati se zkouknout
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    KALKALOID: ja vim, ze se ptam o nejaky patek pospatku, ale nejaka zkusenost s magicleap?

    INF1466: AVATAR: CABOWITZ: znate Altered Carbon jako knihy? Takeshi Kowatz hledat na uloz.to, docela dobrej hardcore, kazda kniha je jina, a ma to dost anarcho-levicacko-liberalni presah, dost me to pobavilo; me se teda libila i serka z netflixu, akorat je to hodne o necem jinem, respektive neni tam tak zvyrazneny ten pohled na to, ze telo je fakt jenom maso, tak ani politika, ktera je u knih vlastne nosna. fakt doporucuju; nejsou nejaky hinty na tema, zda budou tocit dalsi dily knihy? bylo by to dost zajimave, protoze by to byl serial podobny treba True Detectives, kde kazda ze serii je vlastne uplne jiny serial; je skoda, ze vlastne nechteli obetovat Takeshiho a prevlikat jej do jinych tel. I kdyz jak jsem to cet vsechno pohromade, tak si ani nempamatuju, jestli uz v prvnim dile se prevlika jako do drahyho saka...

    SHEALA: MBR: Expanse mi pripadlo takovy studeny, jeste jsem to nevidel do konce, ale nejak se k tomu nemuzu furt dokopat. Stoji to vazne zato? pripadlo mi to dost podobne jako Total Recall spatlanej z Dunou, ale natazenejsi. Vlastne bych to jeste srovnal s Henleinovim Mesic je drsna milenka. Ani jednomu se podle me Expanse nepriblizuje kvalitou, ale mozna se to nejak vyeskaluje, porad jsem jen ve 3/4 prvni serie
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    QNEDLEEQ: Cybercomics mi prisiel taky ... no povedzme ako keby sa filozof snazil popisat pocitac:) Technicky ma kopu veci uplne mimo, ale take tie spolocenske vazby ako korupcia a tak, dajme tomu.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    QNEDLEEQ: hele co clovek, to definice, ale za me osobne

    cp:
    hi tech, low life, augmentations, megacorps

    postapo:
    po rozpadu spolecnosti
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    QNEDLEEQ: tak to jsem pokladal za klasicky postapo, ale budiz, hadat jsem se neprisel :)
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    QNEDLEEQ: pockej on zamboch napsal nakej cp? :)
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    ARCHITECH: Blindsight není prequel, ale regulérní první díl, vyšel i česky pod názvem Slepozrakost. Kromě toho se dá zadarmo stáhnout z autorových stránek. K doporučení se připojuju všemi deseti.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    Permutation city je super, po dlouhe dobe neco ctiveho z tohohle zanru s rozumnou myslenkovou hloubkou. Autor je matematik, jeho webovky hovori za sebe :) http://www.gregegan.net/
    ARCHITECH
    ARCHITECH --- ---
    MAGELLAN: Za me treba:

    Greg Egan - Permutation City

    Peter Watts - Echopraxia (mozna lepsi zacit volnym pre-quelem Blindsight)

    Ani jedno neni klasickej cyberpunk, ale je to super-hard scifi a jsou tam nejaky CP motivy (augmentace, trans/post-humanismus, AI, VR)
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    Hrali ste niekedy hru singularity? Odporucam http://www.emhsoft.com/singularity/
    (spoiler: hrate za AI, a vasim cielom je presvedcit ludstvo ze neexistuje, aspon kym vas este moze ohrozit)
    JOSE_MAT
    JOSE_MAT --- ---
    já souhlasim s dragonem, jsme blízko, ale ještě tam úplně nejsme
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    Na to je pro me treba zasadni rozhovor se Stephensonem z 2004, kdy rika, ze cyberpunk is dead - protoze nemuzes psat sci-fi o necem, v cem zijes. Tim ze se cyberpunk stal realitou tak zemrel jako zanr. Celkove hodne dobrej rozhovor https://www.wired.com/2004/04/clearing-up-the-confusion/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    pardon, po kotniky, aby ste rozumeli :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nie sme v tom az po usi, ale sme v tom po clenky :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    QWWERTY: ja nic neshazuji, pouze konstatuji, ze vidim PROPASTNY rozdil mezi tim, ze A.I. umi vsechno to krute, co uz umi dnes (a ja za to ty machry, co na tom makaj, fakt obdivuju, co umi napsat) a tim, ze si stroj uvedomi chovanim podobnost k cloveku. Sve emoce, nalady, chybovost... promin, ale tady nikdo nic neshazuje, jenom rika, co je a co neni v jeho ocich ta hranice, kde si reknes "a sakra".. tam z meho pohledu jeste nejsme.

    tvou vetu bych lehce pozmenil: "to ale jeste neni Cyberpunk jak ho vnimam ja, jenom lepsi alogritmy"

    ad Neuralink: imho jestli neco nazvu prulomem, tak prave se domnivam, ze to jednou povim o neuralinku... zatim nikoliv.

    hlavne prosim pochopte ze to nemyslim nijak arogantne, sam nejsem zadny programator... jen i ze sve pozice naprosteho laika si myslim uplne s klidnym svedomim mohu dovolit rict "tam jeste nejsme".
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    MAGELLAN: otazkou je, jak prave napsat to pokracovani
    osobne mi prijde, ze post-cyberpunk a neco co by pokracovalo ty "bleeding edge" vize, uz pred tim docela pokryla tradicni sci-fi
    pak me jeste napada, ze predavani abstraktnejsich konceptu (napr. virtualizovany vedomi -> distribuovany vedomi v botnetu napric galaxii), nebude uplne easy na interpretaci v ramci knizky a psanyho textu

    DRAGON: v 80's to jeste nebyly ty globalni dystopicky megakorporace jako dneska (viz napr. pozice Google v dnesni siti a to ze nektery statni instituce zavisi na jejich sluzbach)
    DRAGON: augmentace se imho posunula neskutecne dopredu (shrnuti pro Neuralink), .. jasne, porad to neni seamless bionanotech, ale ten pokrok je neskutecny
    DRAGON: btw na tohle si stezuji lidi co delaji AI - ze kazdy prulom v AI, nekdo hned shodi ve smyslu "to ale jeste neni dost AI, jenom lepsi alogritmy"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam