:) dos ho nechápu, ale čas odčasi mi tady na nyxu píše :)
---
OD: FESAKFLOYD --- --- 15:32:33 8.11.2012
je to dusevni porucha...
Jeden z mých velmi blízkých přátel upadl před časem do tenat konspiračního myšlení. Začalo to nenápadně, pochybnostmi o "oficiální" verzi událostí z 11. září 2001. Můj kamarád bez větších dokladů dospěl k závěru, že teroristické útoky provedla americká vláda, věže Světového obchodního centra a přilehlých budov byly podminovány, let 77 nedopadl na Pentagon, a podobně. Postupem času se začala míra vyšinutosti jeho názorů prohlubovat, takže podle něj prý Usáma bin Ládin zemřel už roku 2002 na ledvinovou koliku a byl držen tajnými službami Spojených států v mrazáku, aby ho v květnu 2011 rozmrazili a pohřbili do moře. Soustavně také popíral existenci globálního oteplování, spojoval konzumaci geneticky modifikované kukuřice se zvýšeným výskytem rakoviny a podezříval skupinu Bilderberg ze snahy sterilizovat většinu lidstva pomocí vakcinace. Nakonec začal na svůj facebookový profil psát o chemtrails, kterými údajně vlády bojují proti globálnímu oteplování... nebo je snad úmyslně způsobují, už nevím. Nedovedl jsem pochopit, jak osoba navenek bezesporu inteligentní dokáže zastávat tak absurdní stanoviska, která si navíc často protiřečí. S vděkem jsem proto přečetl článek "Dead and Alive: Beliefs in Contradictory Conspiracy Theories" od britských psychologů z University of Kent, kteří se problematikou inkonzistence konspiračních přesvědčení zabývají systematicky.
Ve svých předchozích příspěvcích na toto téma jsem psal, že tendence ke konspiračnímu uvažování je podmíněna chybami v kognici či defektní argumentací (zde a zde), sníženou schopností orientovat se ve světě (zde a zde), evolučně podporovanou podezřívavostí (zde), nízkým osobním sebevědomím (zde) a pociťovanou nemožností ovlivňovat dění v bezprostředním okolí (zde). Michael Wood a jeho spolupracovníci k tomu doplňují další determinant, a tím je přesvědčení o účinnosti zastrašování a uplácení. Autoři článku vycházeli ze vzájemné rozporuplnosti teorií, které konspirační teoretici obhajují, a své hypotézy doložili pomocí dvou výzkumů. V tom prvním se výzkumníci ptali na osud princezny Diany, přičemž mnozí účastníci šetření obhajovali tvrzení, že Diana byla zavražděná britskou tajnou službou a zároveň že svou smrt jen předstírala, aby mohla nerušeně žít s Dodim Al-Fayedem v ústraní. Druhá studie prokázala totéž na případu Usámy bin-Ládina, o němž byli někteří respondenti ochotni tvrdit, že byl mrtev dávno před 2. květnem 2011 a zároveň se dosud ukrývá na neznámém místě. Zdrojem těchto kontradikcí je velice silná víra v existenci masivního spiknutí manipulujícího současností i dějinami, která je spojená s nedůvěrou k běžným masmédiím. Tato přesvědčení jsou natolik centrální, že jsou s nimi uváděna v soulad všechna ostatní dílčí pozorování, a to i ta, jež si navzájem protiřečí. Jakmile jedinec zaujme obecnou nedůvěru k "oficiální" historii, snadno přijme za své jakékoli další konspirační scénáře. Právě tento efekt se projevil u mého kamaráda, jenž se od konspirace 9/11 postupem propracoval k mnoha dalším, včetně zcela bizarních spekulací o práškování civilní populace pomocí chemtrails. Autoři píší:
Even though the perpetrators may be different in each case, the fact that one massive, sinister conspiracy could be successfully executed in near-perfect secrecy suggests that many such plots are possible. Over time, the view of the world as a place ruled by conspiracies can lead to conspiracy becoming the default explanation for any given event - a unitary, closed-off worldview in which beliefs come together in a mutually supportive network known as a monological belief systém. (p. 767)
Konspiracionisté nejsou neškodnými blázny, z nichž si můžeme bezstarostně utahovat a povyšovat se nad ně. Tuzemské dění posledních měsíců a let nabádá k opatrnosti, protože zastánci nerealistických pohledů na realitu se mohou úspěšně prosadit i na vysoké posty v politické hierarchii. Už kdysi jsem upozorňoval na skutečnost, že prezident Klaus má podezřele blízko k mnoha variantám konspiracionismu, ale ještě větší vypovídací hodnotu má jeho potřeba obklopovat se lidmi s bezvýhradně konspiračními postoji. Prezidentův poradce Petr Hájek v těchto dnech publikuje knihu Smrt v sametu (Praha: Daranus, 2012), v níž interpretuje současné události apokalypticky - vznik Evropské unie je předzvěstí Armageddonu, Václav Havel byl vědomým nebo nevědomým spojencem Antikrista, darwinismus usiluje o apoteózu krve, násilí a sexu (viz úryvky v Parlamentních listech). Prezidentův oblíbený novinář Adam B. Bartoš, jehož seznam pravdoláskařů Klaus označil za "geniální", se zase domnívá, že svět ovládají členové židozednářské skupiny Bilderberg (viz autorův blog). Buďme rádi, že to má profesor inženýr prezident za pár - i když jsou prezidentští kandidáti obskurní směskou exkomunistů, postkomunistů, populistů, extremistů, oportunistů a Schwarzenberga, horší už to být nemůže.
Filip Tvrdy
Massive Error
Massive Error
http://massive-error.blogspot.cz/
Michael J. Wood et al.
Social Psychological and Personality Science, 25 January 2012
http://dx.doi.org/10.1177/1948550611434786