Moldavsko je jednou ze zemí v tzv. východním partenrství. Moldavsko je členskou zemí Společenství nezávislých států.. Ve východním partenrrtví jsou i další státy bývalého sovetského svazu - např. Gruzie a Ukrajina.
Barevné revoluce - Revoluce růží v Gruzii a Oranžová revoluce na Ukrajině navíc vedly k instalaci otevřeně prozápadních vlád, které nejenom zpochybňovaly vazbu těchto zemí na Moskvu, ale dokonce otevřeně prosazovaly vstup do NATO a EU.
Barevná reviluce proběhla i v Kyrgyzstánu - v barvě žluté.
Tyto revoluce byly dílem, jako většinou v obdobných případech, rozhodnuté a zorganizované menšiny se zahraniční pomocí.
V tomto případě USA, odkud byly poskytnuty na podporu těchto politiků a jejich stoupenců stamilionové částky v dolarech a politická podpora na mezinárodní scéně. Tato politika se Washingtonu vyplatila, protože všechny tyto země se zařadily více nebo méně do tábora svého amerického protektora, zeslabily v těchto oblastech vliv Moskvy a posílily tam americký vliv.
Všechny tyto akce byly již dávno republikánskými neokonzervativními kruhy v USA plánovány s cílem oslabit politicky i vojensky Ruskou federaci a začlenit tyto státy dříve či později do NATO. Již v devadesátých letech o tom otevřeně psal politolog Zbigniew Brzezinski, profesor na Univerzitě Johna Hopkinse, bývalý národně-bezpečnostní poradce demokratického prezidenta Jamese Cartera, ve své knize " Světová šachovnice". V ní doporučoval začlenit pod americký vliv všechny bývalé postsovětské republiky, hraničící s Ruskou federací.
"Barevné revoluce" v těchto zemích ukázaly, že USA plně využívá svého výjimečného postavení jediné světové supervelmoci, která je rozhodnuta provádět globální politiku, podřízenou svým zájmům.
Současná situace?
Gruzínský exprezident Michail Saakašvili, politik který je nyní ve vlasti stíhán za údajné zneužití pravomocí a žije v exilu, byl jmenován Ukrajinským prezidentem Porošenkem gubernátorem Oděské oblasti. Saakašvili, který studoval v USA (NAVERBOVÁN CIA??) vyhrál prezidentské volby v r. 2004 drtivou většinou 95 % hlasů!!
Moldavsko? Moldavsko má podepsanou asociační dohodu s EU již roky - procházelo "reformním dohledem EU" a teď řeší především největší loupež bílých límečků za desítky let: Po záhadně zmizelé miliardě dolarů (asi 25 miliard korun) pátrají už týdny moldavští prokurátoři, poslanci i američtí auditoři. Pro nejchudší zemi Evropy tato suma představuje 15 procent HDP a její ztráta může vést ke zhroucení státního rozpočtu. Skandál vypukl, když centrální banka zjistila, že tři finanční ústavy kontrolující třetinu bankovních aktiv Moldavska poskytly půjčky ve výši jedné miliardy dolarů. Jejich příjemce se ale nepodařilo zjistit. Partneři Moldavska, včetně Světové banky, EU a USA, požádali moldavskou vládu, aby zveřejnila škody, které stát utrpěl. Kabinet už najal americkou auditorskou firmu Kroll. Čisté svědomí zřejmě nemá ani centrální banka, ani hlavní hlídač finančních trhů CNPF.
Kyrgyzstán? Zde USA instalovali strategickou základnu MANAS, odkud po dvanáct let proudily zásoby a čerstvé síly do války v Afghánistánu.
http://www.forbes.com/...3/09/25/the-us-spent-billions-in-kyrgyzstan-but-is-leaving-without-a-trace/
"Barevné" revoluce s dolarovým pozadím
http://www.blisty.cz/art/23092.html