• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKENOŽE -
    VACA
    VACA --- ---
    wow, už je to teda staršího data, ale celkem mě to zaujalo..



    Wave zastavil kulku která by jinak zasáhla tepnu a pravděpodobně tak zachránil tomuhle pánovi ze slovenska život...

    Snad to neni moc OT tady... A pak že nářaďovej nůž nemůže zachránit život;)
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    LITTLEFOX: ono celkem prvni tri serie chucka se tocily kolem kudel a kde se vsude na ty holce daji schovat :)
    LITTLEFOX
    LITTLEFOX --- ---
    Praktické :)

    ukradeno z GIF - MOC PĚKNÝ
    ISCH
    ISCH --- ---
    VACA: To už jsou tak nějak otázky na MATa.
    Nevím, co proběhlo pak, ale vím, že Mat dobře poskakoval, když přišel první axis.

    On taky mladej Dohnal je docela nezávislej na starým... Je to takový prima komplikovaný na tom našem pidipísečku.
    VACA
    VACA --- ---
    ISCH: Vcelku chapu.
    Hele a neuvazuje on treba o nejaky registraci patentu? Protoze takhle je to jen otazka casu nez mu to nekdo rozebere a replikuje, a pokud je to dobre, tak si to treba i zaregistruje...
    VACA
    VACA --- ---
    ISCH: Jj, rozumim ti a v zasade s tebou souhlasim.
    Ja jsem to mozna napsal moc explicitne, jen mi to tak trochu vyznelo.

    A v podstate to vlastne asi ani neni tak daleko od pravdy. Pokud si to svevolne vzal, a i kdyz to bylo nekde zverejneny, ze se treba jen nezeptal jestli nebude vadit pouzije-li to jako vychozi bod pro svoji praci. Pripsal mu za to treba nejakej kredit za to nebo tak.
    (I kdyz trochu chapu ze se jmenem Dohnal se clovek mozna moc nechce verejne odkazovat na jine "malicke" ceske nozire. Urcita hrdost tam urcite hraje roli. Ale ja osobne bych to jako poklesek nepovazoval. Naopak mi to prijde spis timhle zpusobem jako poklesek, protoze jak rikas, nemyslim si ze by tohle zrovna u Dohnalu meli za potrebi. Skoda, mala piha na krase jinak perfektni tvorby.) Nebo kdyby se k tomu nechtel otevrene hlasit, tak kdyby alespon mezi nima osobne probehla nejaka komunikace.. To bych pokladal jako takovou elementarni slusnost.
    Kdyz uz ne globalne, tak alespon tady u nas, na tom malem pisecku. Notabene kdyz se ty lidi setkavaj a obcas sedej kousek od sebe a prezentujou svoje vyrobky...
    ISCH
    ISCH --- ---
    VACA: Vnitřek MAT nikde neukázal, ani přátelům.

    Jako je to magor, umí, pokud se nepletu, 13 nebo 14 typů pojistek. A pokud říkám "umí", tak že to prostě dokáže na "papír" nakreslit od nuly s tím, že to bude fungovat (ačkoliv se občas i mistr tesař utne). Obecnej princip fungování x typů pojistek je s to dát dohromady hromada lidí...
    ISCH
    ISCH --- ---
    VACA: Tak jestli si všiml, tak jsem nepsala "ukradl", ale okopíroval. Mat byl bohužel totiž takovej blbec, že zveřejňoval komplet výkresy.

    A on je trochu rozdíl v tom, jestli jsi magor (jako Mat), kterej něco rozebere/nastuduje obecný výkresy, fotky atd. a pak to začneš vyrábět, s tím, že to vyladíš tak, aby to fungovalo (úhly, sílu pružin etc.) a nebo jestli koukáš na net a "je, tady to je hotový, to stáhnu a udělám to podle toho".

    Ono je to takový dost diskutabilní, axis mohl udělat kdokoliv před tím, ale nedělal, protože byl línej/levej rozebírat už hotovej nůž a podle něj to měřit, případně pochopit, co musí bejt v jakým sklonu a udělat to.

    Ale třeba Michalovi (kterýho mám jako člověka i celkem ráda) křivdím a prostě by sám od sebe i bez těch zveřejněnejch výkresů tu pojistku zvládnul taky.
    VACA
    VACA --- ---
    VACA: Ps: A to je jedna z veci za kterou Matovi prikladam velice pozitivni kredit.
    Sice ze on uz proste na svejch nozich replikoval, vyzkousel a snazil se podle sveho usudku dovest k dokonalosti uz tolik druhu jisteni cepele.
    To je vec ktera si myslim ze tomu tvurci da ohromnou zkusenost a prehled o tom jak ktera pojistka skutecne funguje, jake jsou jeji slabiny apod.
    Mj. si myslim ze je to prave i dost solidni zaklad a vychozi bod pro ten moment kdy udelal svoje vlastni jisteni...
    I kdyz on sam o tom tvrdi ze je to "jen" variace na back lock, tak tady proste chovam o to vetsi obdiv ze je to vlastni vynalez.

    Btw pokud mate nekdo k dispozici obrazek jak vypada Matax uvnitr noze, nahodte pls. Moc moc me tohle zajima, ale nenasel jsem. Jen pohledy na kompletni noze s Mataxem..
    VACA
    VACA --- ---
    ISCH: Ja bych velice nerad aby to vypadalo ze se do neceho stouram nebo tak.
    Ale chtel bych se zeptat jak to vsechno je okolo toho axisu.

    Pises ze Dohnal okopiroval technicky parametry od Mata..
    Mat na tom bezpochyby stravil cas aby si to vychytal, a je to hodne sikovnej chlapik. Tim spis ze nema profi dilnu a dela v panelaku v kuchyni a na balkone.
    V tomhle ho vazne neskutecne moc obdivuju!! Jeho kudly jsou moc pekny a technicky supr zvladnuty, fakt precizni prace.
    Vazne respektuju co dokaze v takhle kompromisnich podminkach vytvorit za uroven!

    Ale s tim axisem, ja jsem sice nekde cetl ze tam jsou nejaky jeho invence a je to vylepseny.

    Ale cely proste vychazi z benchmade axislovku. "Neokopiroval" on taky tak trochu jejich know how?

    Da se nekde docist, nebo vi nekdo v cem konkretne spociva jeho vylepseni?

    Ja nemam k dispozici, a nemel jsem moznost detajlneji prozkoumat jeho axis, ale vizualne kdyz jsem studoval jeho obrazky, tak mi to prijde celkem identicke s BM axisem.
    Ten vyrez ve strenkach, usazeni, a v neposledni rade i pruziny ve tvaru podkovy. Asi nejvetsi slabina axis locku, tak rady praskaji. (Jeste ze tam jsou dve, ja mam jednu prasklou uz leta a nedokopal jsem se k jejimu nahrazeni. Na fci to ale nema zadnej vliv..)

    Jsem tak trochu BM fanousek. Ja vim, mel bych se stydet, hruza, emerickej produkt pro masy, komerce apod.
    Ale zrovna axis pokladam jako velkej prinos od BM do sveta zaviracich nozu.
    Dokonce si myslim ze je to jeden z nejlepsich, ne-li vubec nejlepsi system jisteni zaviraci cepele.
    Ball lock apod. pokladam uz jen jako variace na axis..


    Rozhodne nechci nijak zpochybnovat Matovu sikovnost a bezpochyby vysokou uroven kterou dosahl. Chovam k nemu obdiv.
    Taky hodne ocenuju jeho Matax pojistku, bo v dnesni nasycene dobe je uz vazne tezke vymyslet a objevit neco sveho, noveho..

    Jen mi to trochu vyznelo, ze nekdo sproste ukradl jeho vynalez.. Ale mam z toho pocit ze je to cele jeste trochu jinak.

    Ani bych tyhle veci nenazival jako kradez, je bezne ze se pouzivaj osvedcene zpusoby ktere vymyslel nekdo uz driv a jsou dobre, osvedcili se. A to mj. i proto ze jak uz jsem napsal, dnes je fakt tezke udelat novej objev..
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    STEPNI_VLK: A během broušení nepřeletělo nad brusírnou ani jedno letadlo s chemtrails :-)
    Zlatý parohy a kůže.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    MANFRED: Zapomněl jsi napsat "broušeno při úplňku". Nejen recy, ale i ezo je furt ještě in, řekl bych.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Tak nejde o to, co to skutečně přinese, jde o ten kec o recyklaci, to dneska frčí. Stejně by šlo napsat že je to z recyklovaný ocele, vyřezáno a broušeno pouze za použití energie z alternativních zdrojů a přírodním brusivem. Že to nakonec dopadne s ekologií do mínusu, na to s..e pes :-)
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    FINSON: hele, za mě je to tak ošklivý že je to vlastně pěkný:)
    FINSON
    FINSON --- ---
    DYSTOPIK: Tak jasně, samo o sobě to neudělá nic, podobně jako ty nemáš šanci svým jedním hlasem zvrátit výsledek voleb...
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    ale to je asi mimo mísu tady..
    Zajímalo by mě v jakym nákladu se ty nože dělaly. řekl bych, že tim nikdo ničemu nepomůže a naopak ani neuškodí
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    RSZ: jasný, protože je stálej, ale z toho důvodu je právě těžko rozložitelnej = rozhodně ne ekologickej.
    To je jako zahodit igelitku v lese. ta příroda se z toho neposere, ale je to prasárna..
    RSZ
    RSZ --- ---
    ..pár tun taveniny z vysoký pece taky nikdo nebere jako něco hrozně eko, a přitom tam padlo pěkných pár kusů šrotu, a ne pár skejt hoblinek zametenejch v dílně.
    RSZ
    RSZ --- ---
    DYSTOPIK: je to čirá skatehipsteřina a ne recyklace, ale epoxidu se musím zastat, ka klasickém epoxidu píšou, že po umytí octovou vodou z toho můžeš klidně žrát;)
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    předpokládám, že když bych se snažil vygooglit, jak se ekologicky zbavit epoxidu, napsalo by mi to něco jako odnést ho do mordoru.
    je to klasifikovaný jako ether a mrtvý ryby na obalu naznačujou, že cokoliv do epoxidu zalitýho neni ekologický, ať už jsou to piliny, nebo cokoliv jinýho.
    Ale nerad bych se tady snažil šířit osvětu, nebo tvrdit, že epoxid zahubí planetu, jen je to prostě trochu nešťastný řešení recyklace, když vezmu v potaz, že recyklace vychází ze znovuužívání a šetření zdrojů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam