Wolfowitz: \"Zaútočili jsme na Irák kvůli ropě\"
Jedním z hlavních důvodů, proč Spojené státy zaútočily na Irák, byla ropa, konstatoval ve středu večer otevřeně Paul Wolfowitz, jeden z hlavních amerických jestřábů.
Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, který vždycky bagatelizoval argumentaci britského premiéra Tonyho Blaira, že při útoku na Irák šlo o odstranění Saddámových zbraní hromadného ničení tím, že ji charakterizoval jako \"byrokratickou\" výmluvu pro válku, nyní otevřeně konstatoval, že skutečným motivem útoku na Irák bylo to, že Irák \"plave\" v ropě.
Wolfowitz se tak vyjádřil o víkendu v projevu k delegátům na bezpečnostním summitu v Singapore. Jeho výroky ve středu citovaly německé listy Tagesspiegel Die Welt.
Wolfowitz odpověděl na dotaz, proč se stavějí Spojené státy vůči Severní Koreji tak odlišně, než jak se stavějí vůči Iráku, když tam nebyly nalezeny skoro vůbec žádné zbraně hromadného ničení. Wolfowitz konstatoval: \"Podívejme se na to jednoduše. Nejdůležitějším rozdílem mezi Severní Koreou a Irákem je to, že hospodářsky jsme prostě v Iráku neměli volbu. Ta země plave v moři ropy.\"
Wolfowitz řekl novinářům na této konferenci, že Spojené státy budou pomáhat intenzivnímu vyjednávání mezi Severní Koreou a jejími sousedy, aby došlo mezi nimi ke snížení napětí. Je to podstatně odlišný postoj, než jaký Spojené státy zaujaly vůči Iráku.
Wolfowitzovy nynější otevřeně cynické výroky přicházejí po jeho výrocích pro časopis Vanity Fair, které byly minulý měsíc široce citovány. Tehdy Wolfowitz uvedl, že \"z důvodů, které mají mnoho společného s americkou vládní byrokracií,. jsme se dohodli, že budeme argumentovat způsobem, který byli všichni schopni přijmout - že totiž musíme zlikvidovat zbraně hromadného ničení.\"
Už předtím však Wolfowitzův šéf, ministr obrany Donald Rumsfeld oslabil postoj britské vlády v tom smyslu, že řekl, že je možné, že Saddám Husajn své zbraně hromadného ničení zlikvidoval už před útokem na Irák.
Wolfowitzovo upřímné zhodnocení významu ropy při útoku na Irák zřejmě značně posílí kritiku vůči britské i americké vládě, že přehnaly hrozbu, kterou údajně zosobňoval Saddám Husajn, aby mohly do Iráku provést invazi.
V Británii sílí požadavky od všech politických stran, aby se konal veřejné vyšetřování obvinění, že britská vláda veřejnosti lhala ohledně údajné existence zbraní hromadného ničení. Parlamentní výbor pro zahraniční záležitosti v Londýně oznámil, že si přeje záležitost veřejně zkoumat.
I v Americe vyvolává to, že se nenašly konkrétní důkazy o existenci chemických, biologických a jaderných zbraní v Iráku, stejné znepokojení ohledně Bushova ospravedlňování války proti Iráku a ozývají se tam hlasy, aby Kongres začal celou záležitost vyšetřovat.
http://www.blisty.cz/txt.php?id=14260&iid=1309