V Istanbulu šlo o sebevražedné atentáty
ISTANBUL - Vyšetřovatelé sobotních pumových útoků proti dvěma synagogám v Istanbulu stanovili, že šlo o sebevražedné atentáty. Agentuře Reuters to dnes řekl diplomatický zdroj blízký vyšetřování.
Agentura AP zase napsala, že po prohledání trosek obou synagóg se počet obětí zvýšil na 23. Z asi 300 zraněných zůstává hospitalizováno 71.
"Turecké vyšetřování zjistilo, že oba útoky byly sebevražednými atentáty," řekl diplomatický zdroj agentuře Reuters. Ta také cituje turecké představitele, kteří se dohadují, že se na útocích mohla podílet mezinárodní teroristická síť Al- Káida.
K útokům se sice již v sobotu přihlásila turecká islámská militantní organizace Fronta velkých východních islámských nájezdníků (IBDA-C), ale představitelé turecké vlády jsou k tomuto tvrzení od počátku skeptičtí vzhledem k tomu, že šlo o rozsáhlou a dobře organizovanou akci. Také zmíněný diplomatický zdroj uvedl, že "převládá shoda v názoru, že jde o skupinu operující v mnohem větším měřítku a také mimo hranice Turecka".
Podezření se orientují spíše směrem k Al-Káidě, řekl zase izraelskému rozhlasu izraelský ministra zahraničí Silvan Šalom, který dnes dorazil do Istanbulu. Navštívil istanbulského rabína a místa útoků. Na místě jsou také agenti izraelské tajné služby Mossad, kteří pomáhají tureckým úřadům s vyšetřováním.
Podle turecké televize NTV policie vyslýchá v souvislosti s atentáty tři lidi, z toho dvě ženy. Tisková agentura Anatolia dnes napsala, že policie vyslýchala kvůli výbuchům čtyři lidi, ale pak je propustila. Zatím není jasné, zda jde o stejné osoby.
Turecký deník Millyet také potvrzuje hypotézu sebevražedného atentátu, když cituje policejního patologa, podle něhož byla na místě výbuchů nalezena dvě mrtvá těla s kabely na těle. Podle Anatolie vyšetřovatelé zjistili, že tkáň z volantu v jedné dodávce odpovídá jednomu z těl, k nimž byly připevněny kabely a dráty.
Anatolia také cituje vysokého policejního představitele, podle něhož byly obě dodávky naplněny 400 kilogramy výbušné směsi ukryté v kontejnerech. Ty byly zabalené v pytlích a ještě obklopeny krabicemi od pracích prášků. Stejně tak se zjistilo, že poznávací značky obou vozidel byly falešné.
Při útoku bylo zabito nejméně šest židů, ostatní oběti byli muslimští kolemjdoucí. Podle AP jsou místa útoků ohrazena bezpečnostními bariérami, k nimž obyvatelé pokládají bílé karafiáty jako výraz soustrasti.
Deník Radikal dnes napsal, že Mossad letos dvakrát varoval turecké tajné služby před možnými útoky. První varování přišlo v dubnu a týkalo se synagog, stejně jako konzulátů Izraele, USA a Británie. Druhá výstraha ze září varovala před útoky na izraelské a americké občany.
Turecko, kde žije zhruba 26.000 židů, patří ke spojencům Izraele. Turecko je také oblíbenou zemí izraelských turistů, kteří jezdí nejen do Istanbulu, ale také do tureckých přímořských letovisek.
http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=35576