PETVAL --- --- 11:32:46 19.2.2004
Zdravím všechny,
včera jsme byli s Lukášem Mydlářem na semináři 'Obchod a vstup ČR do EU'. Myslím si, že jak pro nás tak pro některé naše klienty nastane dnem 1.5. peklo, nemluvě o změnách, které bude třeba udělat do Venta. Pokusím se Vám vytáhnout pár 'zajímavostí'. Kdo bude mít zájem o podrobnější materiály, může si je zapůjčit buď u mě nebo u Lukina. Takže:
Rozdílná legislativa v EU a v ČR, zásady EU
- EU neuznává a nevydává zákony a dodatky zákonů v papírové podobě!. Pouze v elektronické!
- V ČR se změna zákonů provádí dodatky, které mění text v původním zákoně. V EU se vydávají dodatky zákonů, které upravují, doplňují, ruší text původního zákona. Tzn. každý zákon může mít X dodatků a vy musíte prostudovat všechny další. Výhodou je, že zpětně k určitému datu víte, co platilo.
- EU nevěří nikomu a ničemu. Tzn. vy musíte vše dokazovat a dokladovat. Pokud ani tak nevěří, má právo požádat o posouzení 3 stranu.
- V EU je právní odpovědnost i na právnické osoby, tzn. jednatele. Od 1.5. vstupuje u nás v platnost stejný zákon. Takže za průšvihy, daň. úniky atd už nebudou jen pokuty ale statutární orgány si půjdou 'sednout'.
- Každý zákon může mít ještě spoustu předpisů a dodatků. Když se daří, vydá EU i několik set dodatků k zákonům denně. Opět pouze v el.podobě.
- Od 1.5. jsou neplatné všechny Závazné informace vydané Celními úřady, příp. GŘC, i když mají ještě platnost.
DPH a obchod se zeměmi EU
- Nově vstupuje od 1.5. automatická změna DIČ. Nyní bude DIČ začínat zkratkou CZ a pak 10 míst, tzn. to co je dnes za pomlčkou. Takže to může vypadat takhle: CZ7405196750
- Dle kódu země lze poznat stát registrace k DPH
- Prodej do země EU s DPH nebo bez?
- Prodávající je povinnen si ověřit, zda kupující je registrován k DPH v zemi určení zboží!
- Ne všechny státy mají u nás známé Osvědčení o registraci DPH. Mají to jen elektronicky. Pokud to nemají, požádat kupujícího o zaslání DIČa oficiálním dopisem.
- V budoucnu bude možno to ověřit na centrálním webu EU (systém VIES).Dnes tam je pouze DE, IT. Než se to rozjede i pro veřejnost, mají na požádání naše FÚ povinnost vám to ověřit. U písemného dotazu do 30 dnů, u faxu, tel. a emailu do následujícího pracovního dne.
- I když máte všechna tato ověření, stále je na vás, zda to prodáte s DPH nebo bez. Pokud to prodáte bez DPH a on to nepřizná, nebo není registrován, nebo už není registrován, právní odpovědnost je na vás a ty výše uvedené osvědčení a ověření jsou pouze vaše polehčující okolnost.
- Pokud zboží prodáte a vyvezete (nebudou celnice, které by potvrdily, že zboží přešlo hranice!) a on ho nepřizná k DPH a vy nemáte potvrzené převzetí zboží, je to opět zase jen váš problém. Vy musíte prokázat, že on si ho převzal a měl zdanit, a že vy nárokujete odpočet oprávněně. Takže nejlépe potvrzený DL, FA nestačí.
- Základ daně musí obsahovat dle dodacích podmínek nově i vedlejší náklady (dopravu, pojištění, ...)
- EU nezná tzv. 'daňové sklady' pro DPH. To se musí platit okamžitě při dovozu.
- V EU existuje systém INTRASTAT, který eviduje všechny obchody v EU v návaznosti na DPH. Tzn. firmy jsou povinny dle určitých pravidel každý měsíc (12 pracovní den v měsíci) podat na CÚ přehledy dle nomenklatur o DPH v zemích EU. Tyto informace se sbírají. V únoru následujícího roku si je vymění jednotlivé státy mezi sebou a pokud dojde k odchylkám, finanční policie prověřuje všechny firmy, zda skutečně zboží vyvezly a mají doklady o převzetí zboží odběratelem. Takže něco vyvezete v lednu a za 1,5 roku vám přijde kontrola. A určo přijde, protože co existuje EU, ještě se nestalo, že by se to vlezlo do dané tolerance. No a protože jsme Češi, tak jsme si vymysleli náš INTRASTAT CZ, který se trošku liší.
Dovoz zboží do EU
- EU se brání dovozu všeho zboží ze třetích států. Tvrdí, že EU kromě raketoplánu vyrábí vše a tudíž nemá důvod nic dovážet. USA prostě jen zakáží komodity, které nelze dovážet. Ale EU to dělá vynikajícím způsobem, byrokracií.
- EU je jednou celní zónou, která má přes 1300 předpisů, Elektronický Celní Kodex a tisíce prováděcích předpisů.
- Všechny sazby cel atd. jsou uvedeny v systému TARIC. Ten neexistuje v papírové podobě, opět jen v elektronické. A aby to bylo zajímavější, každý den se mění sazby řádově u desítek až stovek nomenklatur.A kdyby jen sazby, ale i dovozní kvóty, licence, povolení ministrestev,prováděcí předpisy atd. Takže jeden den něco dovezete a druhý zjistíte, že od předevčerejška už na to potřebujete nějakou licenci nebo povolení ministerstva.
- Preference o původu zboží - dnes pokud předložíte osvědčení o původu zboží, máte právní nárok na sníženou sazbu cla. V EU proclíte se sníženou sazbou a zároveň podáváte žádost o Preferenci. Dnes už ale nestačí to Osvědčení. Musíte mít i prohlášení výrobce, že to vzniklo celé v té zemi atd. Na to je 6 měsíců. Pokud to celníkům ani tak nestačí, mohou vás požádat o zprávu třetí strany, na to jsou další 4 měsíce (samo že za to platíte). No a pokud vám tu preferenci přiznají, tak ji musíte zaúčtovat k datu dovozu. A pokud už máte uzavřený účetní rok, audity, daň. přiznání... Když vám to neuznají, zahájí s vámi správní řízení za to, že jste proclili se sníženou sazbou a neprokázali preferenci, včetně vysokých pokud. Není divu, že si to většina firem rozmyslí o to žádat :o)
- Dovozní kvóty - (určité množství lze dovézt za sníženou sazbu cla) EU nemá on-line sledování kvót. Tzn. proclíte za nižší sazbu, požádáte o kvótu, za 8-10 dní EU posbírá všechny žádosti a zpětně, pokud jste se vešli, vám ji přizná čí nikoliv. Pokud ten den vyprší kvóta, a je více žadatelů v EU, tak se kvóta rozděluje poměrnou částí, není to systém jako u nás, že kdo první doveze, tak ji má. No a ve výsledku, když ji nedostanete, tak vám po několika týdnech pošlou výměr o doplatek cla, že jste kvótu nedostal.
- EU nezná globální zajištění celního dluhu, vše se musí ihned proclít.
- Celní kurzy - Kč versus EUR - kurz vyhlášený první pracovní den v měsící říjnu a platí na celý další kalendářní rok.
Kč - versus ostatní měny - předposlední pracovní středu v měsíci na další kalendářní měsíc. Pokud ale další středu je kurz o 5 a více % větší než minulý, tak od následující středy platí tento. A tak pořád dále. Popis výpočtu kurzu má v předpise cca. 5stran.
A jen tak pro zajímavost 3 příklady:
1) chceme dovézt sušenky.
EU se brání dovozu másla, mouky, mléka, cukru. Na sušenky je clo 9,2%. Ale protože se zkládají z výše uvedených surovin, dle šílené tabulky vám vyjde, že k tomu clu musíte přičíst ještě přes 37% cla z těchto surovin. Takže ve výsledku nějakých 46% cla. No nekoupíte si to raději v EU? :o)
2) výměna či oprava dovezené věci (aktuální pro naše klienty)
Dovezete výrobek ze 3 státu. Po nějaké době zjistíte, že je vadný. Dodavatel vám pošle nový výrobek, vy ho musíte předložit celníkovi na CÚ včetně toho vadného a on musí říst, že jsou stejné. Navíc, pokud už byl výrobek použitý, musí být nahrazen výrobkem použitým, nikoliv novým. Nelze ani nahradit výrobek výrobkem vyšší třídy. Například HDD 40GB se už nevyrábí, poslou vám HDD 100GB. Nelze. Pokud vám to neuzná, proclíváte ho jako normální dovoz. Pokud uzná, až pak můžete vdný zaslat dodavateli.
3) USA vs. ČR
USA registrují ČR jako rozvojovou zemi, tzn. že při dovozu z ČR do USA se proclívá sníženou sazbou. Po vstupu do EU už to platit nebude, takže USA vydělají za 1 rok na vyšších clech při zachování loňského obratu obchodu přes 50 mil. dolarů. Budou pak amíci chtít naše zboží? :o(
Za poslední 2 roky vláda přeložila asi 57% ze všech 15.169 předpisů - zákonů, které platí v EU. Stihnou za 2 měsíce zbytek?
Jen se ptám, proč tohle všechno se nevědělo třeba před referendem?