Bývalý starosta Giuliani přiznal chybu, ale odmítl obviňování
http://www.ihned.cz/index.php?p=000000_nd&neris[action]=detail&neris[id]=22504195
NEW YORK 19. května (zpravodaj ČTK) - Bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani připustil dnes v New Yorku před komisí pro vyšetřování okolností teroristických útoků z 11. září 2001 "hrozné chyby" při záchranných pracích, ale odmítl připisování viny komukoli jinému než teroristům.
Ve výpovědi před desetičlennou komisí, která dnes končí zasedání v New Yorku, Giuliani řekl, že vinu za selhání komunikace mezi policií a hasiči při záchranných pracích nelze svést na jednotlivce, nýbrž na jedinečné okolností tragického dne.
Teroristé tehdy unesenými letouny zbořili obě věže newyorského Světového obchodního střediska v dolní části Manhattanu. V troskách zahynulo asi 2800 lidí.
Komise se také zabývala tím, proč se k lidem v budovách obchodního střediska nedostal příkaz opustit objekty. Podle dosavadních zjištění komise pracovníci nouzového řídícího střediska nebyli informováni o tom, že šéfové policie a hasičů nařídili evakuaci. Pracovníci v budovách naopak vydávali lidem příkazy, aby setrvali na místě. Tento zmatek označili někteří členové komise za skandální.
Giuliani k tomu poznamenal, že nyní není užitečné se soustřeďovat na vzájemné obviňování. "Poukazování na viníka by mělo jít jedině v jednom směru - na adresu teroristů, kteří zabili naše milované osoby," řekl bývalý starosta.
Giuliani byl považován za hrdinu tragického dne, protože se pustil s vervou do organizování záchranných prací ve zmatku, který propukl krátce po nárazu letounů do věží. Oheň tehdy zasáhl horní patra Dvojčat, ale nikdo příliš neočekával, že se budovy zhroutí.
V další předběžné zprávě vydané v úterý komise konstatovala, že záchranářské úsilí do značné míry mařila špatná komunikace policie a hasičů vyplývající mimo jiné z dlouhotrvající rivality obou složek.
Komise, která se ke slyšení poprvé po dvou měsících přesunula mimo Washington, zkoumá minutu po minutě konkrétní průběh katastrofy, která připravila o život bezmála tři tisíce lidí. Komise varovala pozůstalé po obětech, kteří zasedli v sále univerzity, že fotografie, videozáběry a zvukové záznamy znovu evokující tragédii mohou být pro ně bolestné.
Před nezávislou komisi, zřízenou americkým Kongresem, veřejně vypovídali hlavní představitelé vlády prezidenta George Bushe. Před komisí stanul nakonec v neveřejné výpovědi i Bush s viceprezidentem Richardem Cheneym. Závěrečnou zprávu má komise vydat 26. července.