POTLAČENÁ PRAVDA? Otazníky kolem 11. září
12.9.2005
Čtyři roky po útocích z 11. září se začínají objevovat trhliny v "oficiální" verzi událostí, píše tento týden britský časopis, prodávaný bezdomovci The Big Issue (předloha českého časopisu Patron). Sílící hnutí, které podporují respektovaní myslitelé a politické osobnosti, požaduje nezávislé vyšetřování toho, co se ve skutečnosti událo.
"Nejneuvěřitelnější ze všech možných konspiračních teorií je teorie o tom, že dne 11. září se prostě Usáma bin Ladin a 19 fanatických muslimů rozhodli zaútočit na USA a podařilo se jim to." Robert M. Bowman to říká naprosto narovinu. Nevěří, že by bylo možno provést útoky z 11. září. Přitom Bowman není tak leckdo. Je to bývalý plukovník amerického letectva a šéf programu Hvězdných válek, které měly ochránit USA během studené války.
Bowman není jedinou osobností, která zpochybňuje oficiální verzi toho, k čemu snad došlo dne 11. září 2001. Debaty se účastní čelní univerzitní odborníci, politikové a analytici. Většinou na internetu. Vyšla však už také celá řada knih a další se připravují.
Bushova vláda tvrdí, že ji útoky z 11. září 2001 absolutně překvapily.
Její hlavní odpůrci v této debatě argumentují, že to je "nemožné". Někteří z nich dokonce tvrdí, že útoky z 11. září uskutečnila sama americká vláda.
Kolektivně všichni tito lidé požadují nezávislé vyšetřování toho, co se vlastně 11. září 2001 stalo.
Dr. David Ray Griffin je čelný americký teolog, který vydal 25 knih na nejrůznější témata. Ve svých analýzách 11. září The New Pearl Harbor a The 9/11 Commission Report: Omissions and Distortions (Zpráva komise o 11. září: Chyby a zkreslení) vypočítává nedůslednosti a "otevřené lži", které obsahuje ofiicální zpráva. Griffin je přesvědčen, že Bushova vláda připravila tyto útoky, aby jí to umožnilo realizovat své globální ambice, což by prý jinak bylo nemožné.
V úvodu ke Griffinově knize píše bývalý britský ministr životního prostředí Michael Meacher: "Nikdy v moderní historii dosud nebyla událost takového významu obklopena takovým tajemstvím."
Nikdo, kdo zastává oficiální výkonnou funkci v americké vládě, se však těmito otázkami nechce zabývat.
Nafez Moxadeqq Ahmed, ředitel britského vědeckého ústavu Institute for Policy Reseaarch and Development, zuřivě protestuje ve svých textech proti "absolutně nesprávné" oficiální interpretaci události. Vydal knihu The War on Truth (Válka proti pravdě). V ní uvádí důkazy, že západní vlády v současnosti ze strategických důvodů v různých částech světa manipulují "Al Kajdu", čímž kompromitují celou "válku proti teerorismu. To podle něho zpochybňuje celé oficiální vysvětlení událostí z 11. září.
David Shayler, známý bývalý britský špion, který odhalil britské spiknutí zavraždit plukovníka Gaddáfího financováním organizace blízké al Kajdě a byl za to britskou vládou vězněn, sdílí Ahmedovy pochybnosti o událostech z 11. září.
Ian Henshall poukazuje na informace amerického týdeníku Newsweek, podle nichž vysocí činitelé amerického Pentagonu zrušili lety, které měly plánovány na 11. září 2001.
Griffin vyjadřuje nedůvěru, jak je možné, že - v přímém protikladu proti normálním procedurám - letectvo a protivzdušná obrana nedaly příkaz stihačkám, aby zasáhly proti uneseným letadlům, přestože bylo zjevné, že se odchýlila stovky kilometrů od svých leteckých tras.
Jsou to všechno ovšem jen nepřímé důkazy. David Shayler však zdůrazňuje, že rychlost, s níž sdělovací prostředky přijaly oficiální verzi událostí z 11. září 2001, v něm vyvolala podezření. Americké úřady, přestože nenašly černé skříňky z letadel, která narazila do WTC, tvrdí, že v troskách věžáků nalezly pas jednoho z únosců.
"Do 24 hodin byla FBI schopna říct, že únos letadel provedlo 19 únosců. Nevíme, jak se jim to podařilo," zdůrazňuje David Shayler. "Zdá se mi neuvěřitelné, že by to bylo možné. Vím podle vlastních zkušeností, že prvních 24 hodin po teroristickém útoku vládne chaos. Není čas na vyšetřování, k tomu dochází daleko později."
Ti, kdo zpochybňují oficiální verzi událostí z 11. září, tvrdí, že bez útoků na WTC by Amerika nemohla zaútočit na Afghánistán a na Irák. Neprosadila by Vlastenecký zákon, který omezil americké ústavní svobody. Nekonečná americká "válka proti terorismu" by bez 11. září byla nemožná.
11. září bylo usmrceno téměř 3000 osob a zdá se neuvěřitelné, že by nějaká západní vládan obětovala život tolika lidí pro prosazení své politiky. Kritikové však poukazují na to, že 56 000 Američanů zemřelo ve Vietnamu a v Iráku už zahynulo téměř 2000 Američanů a konflikt tam jen tak neskončí. Shayler, se svými zkušenostmi z práce v západních výzvědných službách, svědčí, že západní vlády absolutně nemají skrupule a klidně obětují životy svých občanů.
Teorie o tom, co se údajně stalo dne 11. září 2001, však nepřesvědčují všechny lidi. Robin Ramsay, editor časopisu Lobster, který píše o konspiračních teoriích a parapolitice, poukazují: "Nemyslím, že by Američané nebyli natolik zlovolní, že by to celé nechtěli zorganizovat sami. Jenže si nemyslím, že takto složitá akce se vůbec dá aktivně zorganizovat. Je známé o amerických výzvědných službách, že spolu navzájem nekomunikují, že se navzájem nenávidí. Kdyby měli Američané unést čtyři letadla a narazit s nimi do WTC a do Pentagonu, vyžadovalo by to spolupráci výzvědných služeb a to je prostě nemožné."
Dr. Jerry Goodenough, odborník na konspirační teorie na University of East Anglia, si myslí, že snaha obviňovat Bushe z toho, co se stalo 11. září, je příznakem politické nespokojenosti.
Faktem však je, že existuje množství nepřímých důkazů, shromážděných lidmi, jako je Ahmed, Henshall a Griffin, a ty zpochybňují oficiální verzi událostí. Bylo by skutečně zapotřebí řádného a autoritativního nezávislého vyšetřování. K němu však nedošlo.
http://www.blisty.cz/2005/9/12/art24946.html