zkusím nahodit aspoň něco málo, protože s časem to v nejbližší době nebude lepší.. hlavně bych ale chtěla zdůraznit, že to nedělám proto, abych kohokoli přesvědčila k nějakým finančním příspěvkům nebo něco podobného. motivací je mi spíš to, že ty lidi mám kolem sebe denně, vidím jak dřou jak šrouby s maximální možnou snahou o efektivitu a profesionální přístup, a tak mi pak trochu vadí, když jim lidi zvenku křivdí v některých úsudcích. je ale skvělý, že k nám a vůbec k čemukoli přistupujete kriticky, to je fakt potřeba a díky, že to děláte.
mzdy - je otázka, z jakého důvodu vám připadá těch 30% moc. na konkrétní čísla jsem se nestihla kouknout, ale jde spíš o pochopení principu práce ČvT. například v afghošu máme tuším cca 10 českých zaměstnanců, v praze jsou 2 deskáči, a pak je tam asi 200 místních zaměstnanců - hodně jsou to třeba inženýři. osobně jsem loni mluvila s jedním z nich, snaží se tam postavit na nohy zemědělský vysoký školství. to jsou ty mzdové náklady - samotný materiál např. na studně a opravy škol je taky důležitý, ale rozvíjení lidského potenciálu možná víc.
další takový příklad jsou PSI, totiž teréňáci v regionech, co se zaměřují na support lidí ze sociálně vyloučených komunit. tam jde na platy možná 90%, ale je to teda o dost víc potřeba než nějaké mikrogranty nebo co by se dalo vymyslet. poradenství kvůli práci, prevence lichvy, koordinace dobrovolníků co doučují děcka.
totéž platí pro lidksoprávní - koupit barmáncům pár kamer je fakt minimum peněz na suroviny, ale když nevíte, komu je dát, je to na houby. pak probíhají v thajsku při hranicích výcviky pro novináře a co já vím. vůbec podpora ze zahraničí je pro ty lidi hrozně důležitá, aspoň podle toho, co mi říkalo těch pár, s kterýma jsem se o tom bavila.
co se týče NDI - bylo to ono, Tigre? tak na to jsem se speciálně ptala při cigáru na balkoně jednoho ze starších kolegů. skutečně se toto téma řešilo kdysi na programové radě a byl kolem toho asi trochu rozruch, neb se na tu vazbu přišlo příliš pozdě. pak se ale aspoň zjistilo, že NDI, odvozená dříve od CIA, už asi 30 - 40 let jede po vlastní trase. bohužel o tom nevím nic víc, nejsem politolog ani amatérský. (když nad tím ale tak přemýšlím, od koho bychom měli čerpat granty nebo dotace? každý má nějaké zájmy, to už je vidět v samotných callech. ani ten erasmus není úplně čistý, můj názor je, že to je sociálně-genetický inženýrství;) to není samozřejmě omluva, to se jen snažím vtipkovat.) jestli máš nějaké jiné konkrétní příklady, Tigre, prosím sem s nimi, googlit seznam našich donorů je práce na celej víkend;).
pak tady padla palestina. ano, i toto téma se hodně řešilo, na to si i pamatuju, a hodně jsme se rozhodovali, zda tam jít či ne. problém je, že na místě je humanitrání pomoci dost, jenomže je tam nepustěj, a nic moc s tím neudělají ani odsudky mezinárodní komunity (fakt věřím, že cosi takového mlhavého existuje), EU nebo UN. čiže cpát se tam by byl v tuhle chvíli neefektivní alibismus. mně třeba víc vadí obrázek palestiny v hlavách lidí, stejně jako všech muslimů - do hajzlu s masmédiama, sakra!!! . s tím se snažíme aspoň něco dělat pomocí projekcí dokumentů a ještě důležitejší věcí, následnýma debatama. ideálně u mladých lidí (střední školy, devítky). musím říct, že to jde strašně ztuha a fakt mě překvapuje, jak i hodně vzdělaná děcka uvažují, jak jsou vymytý tím obrázkem muslima v šátku s bombou/kamenem/samopalem v ruce.
poslední věc co tu myslím padla, kuba - tohle je hodně otázka k zamyšlení. souvisí to hodně se vznikem ČvT - lidí, kteří byli spojení s revolucí, s nezávislými médii, odporem proti komunistickému režimu. kubánští novináři nebo dokonce odpůrci režimu - nebo třeba barmští, moldavští, ruští a běloruští - nejsou podle mě viděni tak moc politicky, jak se to jeví zvnějšku, jde spíš fakt o svobodu slova a svobodu vůbec (teď nemyslím svobodu ekonomickou). je to vlastně opakování té podpory, kterou měli čeští "podzemníci" v minulosti. v těch zemích bohužel mnohdy nejde jen o svobodu slova, ale o to jestli sedíte léta ve vězení nebo dokonce jestli přežijete. co se týče zahraniční politiky USA, nejsme přeci nátlaková skupina nebo think tank, tohle je úkol někoho jiného - my jsme praktici.
já osobně mám spíš problém s propagací demokracie obecně a vůbec tou rétorikou, která dává mezi slovo demokracie a dobré automaticky rovnítko. je to dědictví euforie po pádu systému v roce 89 a nejsem si jistá, zda je dnes oprávněné. pokud se nepletu, je to asi jeden z důvodů, proč dlouholetý šéf lidskoprávníků a festivalu Igor Blaževič odešel, je doma a podle svých slov chce "reflektovat a přemýšlet. možná se pletu, ale mám dojem, že přemýšlí, jak to dědictví euforie počátku 90. let, na které lidskoprávnická agenda ČvT vyrostla, přehodnotit. ale je to fakt jen můj dojem (založený na fámách vyslechnutých na cigárkách na balkoně), takže tohle už berte čistě esejisticky. :)
achjo, a to jsem chtěla napsat jen pár vět.... díky za pozornost těm statečným co dočetli a sorry za OT. za odměnu pastuju chomskyho článek o haiti z r. 93, jo? :)
http://books.zcommunications.org/chomsky/year/year-c08-s01.html