• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TIGRETigre! Tigre! brilho brasa
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    ad TIGRE: a S_TEJK: Snyderova Krvavá země by měla vyjít na podzim v češtině... Překlad od Petrušky Šustrové, tady je dnešní rozhlasová ochutnávka http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2817022
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    TIGRE: Respekt 02.05.2011
    Martin M. Šimečka

    Nečíst před spaním

    Kdo vytvořil vražednější režim – Hitler, nebo Stalin? Kniha amerického historika Timothyho Snydera ukazuje v překvapivém světle události ve východní Evropě v letech 1932–1945.

    Dina Proničevová kráčela se svými rodiči a sestrou v davu a zdálky slyšela výstřely. Byl podzim roku 1941. "Ty nevypadáš jako Židovka," pošeptala jí matka. Dina se tedy u kontroly prokázala papíry – měla totiž ruské jméno po manželovi. Němci jí přikázali zůstat bokem. Dina se dívala, jak matka, otec i sestra nazí kráčejí v zástupu k okraji rokle nedaleko Kyjeva známé jako Babí Jar. Bitím byli přinuceni si lehnout na mrtvá těla a čekat na výstřel do týla. Viděla, jak umírají, viděla umírat i mnoho dalších; třeba ženu, jež prosí, aby byla zabita ve stejném okamžiku jako její dcera, či jinou, která se v posledních vteřinách pokoušela kojit své dítě. Němci ho však hodili do rokle a zoufalá matka skočila za ním.
    Vraždění trvalo bez přestávky 36 hodin, zabito bylo 33 761 lidí. Když se setmělo, Němci se rozhodli zabít i Dinu – viděla příliš mnoho. Zachránila se jediným možným způsobem: když začala střelba, vrhla se do rokle a předstírala, že je po smrti. Vydržela ležet bez hnutí, když po jejím těle šlapali Němci kontrolující, zda jsou všichni mrtví. Když házeli na haldy mrtvol hlínu, udělala si malou dírku, aby mohla dýchat.
    Tak se Dina stala jedním z velmi mála svědků, kteří podobné masakry přežili.

    Území nasáklé krví
    Její příběh je jeden z mnoha, které ve své knize Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin (Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem) vypráví americký historik a profesor Yaleovy univerzity Timothy Snyder. Kniha vyšla loni na podzim a mnohé světové deníky a časopisy ji označily nejen za nejlepší historickou knihu loňského roku, ale za jednu z nejdůležitějších knih posledních let vůbec.
    Není to jen tím, že je napsaná velmi poutavě. Timothy Snyder udělal něco, co až dosud nebylo ve světě zvykem: šedesát let po Hannah Arendtové a její klíčové knize Původ totalitarismu a mnoho let po románech Vasilije Grossmana prostudoval hrůzy dvou totalitních režimů minulého století – Stalinova a Hitlerova – jako jeden fenomén. Jak napsala Anne Applebaumová v časopise The New York Review of Books, právě v tom spočívá Snyderův originální přínos: "Zabývá se totiž ukrajinským hladomorem, holocaustem, Stalinovými masovými popravami či poválečnými etnickými čistkami jako různými aspekty téhož jevu."
    Snyder v knize popisuje události let 1932–1945 a soustřeďuje se na území zhruba od Poznaně po Smolensk (dnešní Polsko, Pobaltí, Ukrajina, Bělorusko a část západního Ruska). Právě tady leží ony "krvavé země", které na základě známého paktu Ribbentrop-Molotov okupovali po roce 1939 Hitler i Stalin; tudy se přehnaly armády obou diktátorů a zasévaly smrt v nepředstavitelných rozměrech – zahynulo tu více než 14 milionů lidí.

    Kanibalismus jako důsledek
    Snyder se kromě jiného podrobně věnuje hladomoru na Ukrajině počátkem třicátých let, který si podle jeho střízlivých odhadů vyžádal 3,3 milionu životů (dalších 1,3 milionu lidí zemřelo hladem v sovětském Kazachstánu). Na základě dokumentů není pochyb, že Stalin poslal tyto lidi na smrt vědomě.
    Na celém ukrajinském venkově nebylo v letech 1932–1933 nic k jídlu, protože Stalinův režim sebral lidem všechno obilí včetně osiva, aby jím nakrmil průmyslové oblasti Ruska a současně zničil soukromé rolníky. Komunistická utopie totiž tehdy s rolníky nepočítala – měli se proměnit v proletariát, tedy v dělníky v továrnách (anebo zemřít). Navíc byl paranoidní Stalin přesvědčen, že ukrajinští rolníci jsou sabotéři, kteří "tak nenávidí socialismus, že úmyslně nechávají umírat své rodiny", aby jej očernili.
    Průvodním jevem hladomoru byl kanibalismus, o němž Snyder píše s pečlivostí historika, ale také s empatií vůči lidem v zoufalé situaci. "Dobří lidé umírají první. Ti, kteří odmítli krást anebo se prostituovat, zemřeli. Ti, kteří darovali jídlo jiným, zemřeli. Ti, kteří odmítli jíst maso mrtvých, zemřeli. Ti, kteří odmítli zabíjet své bližní, zemřeli." V knize Snyder cituje z dopisu jedné mladé lékařky přítelkyni z června 1933; ještě se nestala kanibalkou, avšak napsala: "Nevím, jestli se jí nestanu, než tento dopis dostaneš."
    Rodiče často páchali sebevraždu a vybízeli děti, aby snědly jejich těla, anebo naopak, zabíjeli své děti, zpravidla ty nejmenší, aby nakrmili zbytek rodiny. Byl to však často jen odklad nevyhnutelné smrti. Ukrajina byla plná sirotků s nafouklými břichy. V jedné vesnici se několik žen pokoušelo založit něco jako sirotčinec, neměly však pro děti jídlo a jedna z nich popsala, co se jednoho dne stalo: "Děti tiše seděly a pojídaly toho nejmenšího, malého Petruse. Trhaly z něj kousky masa a jedly. A Petrus dělal to samé, trhal kousky ze sebe sama a jedl je. Další děti sály krev z jeho ran." V těch letech bylo za kanibalismus odsouzeno nejméně 2505 lidí; skutečný počet těch, co z nouze jedli maso svých bližních, však byl podle Snydera zcela jistě mnohem vyšší.
    Svět o těchto hrůzách neměl tušení. Jen jediný západní novinář psal o hladomoru v těch letech pravdu: Brit Gareth Jones. Naopak nositel Pulitzerovy ceny Walter Duranty, tehdejší moskevský korespondent The New York Times, ho obvinil z přehánění a připustil jen, že lidé na Ukrajině umírají na "nemoci z podvýživy". Snyder píše, že Duranty věděl o milionech mrtvých, ale jako obdivovatel sovětského systému byl přesvědčen, že hlad slouží vyššímu cíli a že "nemůžete udělat omeletu, aniž rozbijete vejce". Americký prezident Franklin D. Roosevelt sice měl informace o hladomoru od ukrajinských politiků žijících v polském exilu, ale měl dost vlastních starostí s hospodářskou krizí a usiloval také o lepší diplomatické vztahy se Sovětským svazem.

    Vyvracení mýtů
    Snyderova kniha je však mnohem víc než jen popisem drásavých příběhů obětí Stalina a Hitlera. Vyvrací například představu Západu, že utrpení na západní frontě bylo srovnatelné s tím, co se dělo ve východní Evropě. Zpochybňuje ovšem také tvrzení Rusů, že právě oni trpěli za války nejvíc; dokládá, že nejvíc umírali obyvatelé Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí a Polska.
    Americký historik vyvrací i obecně sdílený názor veřejnosti, že nejtypičtějším nástrojem zabíjení byly plynové komory typu Osvětimi/Březinky. Ve skutečnosti většina z deseti milionů Hitlerových obětí do těchto táborů ani nevkročila: Němci je buď zastřelili v lesích (často za pomoci místních Hitlerových spojenců) nebo je vyhladověli na smrt (například tři miliony sovětských válečných zajatců), případně otrávili plynem ve speciálních náklaďácích či v táborech smrti jako Bełżec, Sobibór a Treblinka. Polovina z obětí holocaustu (tedy z celkového počtu 5,4 milionu Židů, z nichž asi čtyři miliony žily právě na území "bloodlands") byla ve skutečnosti zabita kulkami. V roce 1943, kdy se v Osvětimi začal používat smrtící Cyklon B, už byla velká většina evropských Židů po smrti.
    Snyder upozorňuje, že obrazy, které symbolizují holocaust – například fotografie na kost vyhublých vězňů, nalezených americkými vojáky v koncentrácích v samotném Německu, třeba v Bergen-Belsenu –, jsou zavádějící: ve skutečnosti většinou nejde o Židy. Tábory vznikly pro nucenou práci, ne pro zabíjení (byť se v nich samozřejmě často umíralo). Naopak z táborů jako Bełżec ve východním Polsku či z masakrů v lesích Běloruska nejsou žádné fotografie a nevypovídají o nich skoro žádní svědci, neboť pobyt v nich téměř nikdo nepřežil. Svou úlohu sehrálo také to, že dějiny holocaustu byly psány většinou na Západě a zejména díky těm, kdo přežili, což nebyl případ lidí, kteří se octli na východě v táborech určených k okamžité likvidaci příchozích. Kromě toho území, kde zemřela podstatná část obětí, ovládl po válce Sovětský svaz, který i z ideologických důvodů odmítal považovat Židy za oběti zvláštního druhu a mluvil jen "sovětských obětech".
    Pravdivá však není ani představa o Stalinových gulazích jako symbolu smrti. Ve skutečnosti devět z deseti vězňů přežilo (byť celkově jich v gulazích zemřel asi milion). Na zabíjení měl Stalin jiné nástroje – od hladomoru až po popravy v období velkého teroru v letech 1937–1938, kdy dal zastřelit téměř 700 tisíc lidí, z nichž zhruba 200 tisíc mělo polskou národnost.
    Snyder vyvrací i často opakované tvrzení, že zlo páchali jen příslušníci SS, nikoli německá armáda. Právě na území, o němž Snyder píše, se němečtí vojáci, tedy wehrmacht, zhusta podíleli na zabíjení bezbranných civilistů.

    Který byl horší?
    Historik Snyder četl dokumenty z archivů v deseti jazycích včetně ukrajinštiny, běloruštiny a jidiš. Postupoval jako archeolog, který v terénu zkoumá obrovské množství detailů, ale také jako akademik, jenž se opírá o monumentální práce stovek svých předchůdců. Mnohé z toho, co popsal, není – zejména pro samotné historiky – novinkou, nová je však metoda, s níž k dějinám přistupuje. A také mnohé příběhy a detaily, jež objevil díky otevření archivů ve východní Evropě po roce 1989.
    V závěru se autor vrací k základní otázce, která vzbuzuje vášně už desítky let: který z obou totalitních systémů byl horší? Jeho odpovědi každý čtenář nalezne v samotné knize: jednou z nich například je, že sovětský systém byl vražednější v čase míru, německý naopak v čase války. Snyder zároveň upozorňuje, že oba režimy od sebe přebíraly metody zabíjení a mnoho obětí bylo výsledkem interakce obou systémů.
    "Dnes, s velkým odstupem času, máme možnost oba systémy srovnávat. Stamiliony Evropanů, jež byly dotčeny oběma režimy, tento luxus neměly," připomíná Snyder. Celé období je podle něj dodnes stále nepochopeno. Nejdříve musíme totiž poznat, co se vlastně stalo, jak probíhal holocaust a zabíjení na území "bloodlands".
    Svojí knihou k tomuto poznání vykročil. Svědčí o tom záplava nadšených recenzí ve světovém tisku i nové kolo vášnivých debat o genocidě a holocaustu. Snad se brzo dočkáme českého vydání Snyderovy výjimečné knihy, autor těchto řádků však varuje: nečíst před spaním.

    (Martin M. Šimečka)

    ---

    Sovětský systém byl vražednější v době míru, německý v čase války.

    ---

    Paradoxy "krvavých zemí"

    Na území východní Evropy, v tzv. bloodlands, zahynulo více než 14 milionů lidí: například Stalinem vyvolaný hladomor v letech 1932–1933 si vyžádal 3,3 milionu obětí, převážně Ukrajinců; za německé okupace přišlo o život 4,2 milionu sovětských občanů (hlavně Rusů, Bělorusů a Ukrajinců); Němci zabili kulkami či plynem 5,4 milionu Židů. Další oběti mají oba režimy na svědomí mimo jiné v letech 1939–1941 v okupovaném Polsku.

    Za prvních zhruba šest a půl roku od nástupu k moci zabil Hitler asi deset tisíc lidí, zatímco stalinský režim ve stejném období zahubil miliony; naopak v čase války vraždili ve větší míře Němci – rychleji než jakýkoli stát předtím.

    Nacisté celkem usmrtili zhruba tolik Nežidů jako Židů. Přitom ale za jediný den (ve druhé polovině roku 1941) zabili více Židů, než jich přišlo o život ve všech pogromech v ruské historii.

    ---


    Foto: Ti, kteří odmítli krást... artukraine.com

    Foto: ...a ti, co se dělili, zemřeli první. (Ukrajina, 1932–33) unitedhumanrights.org
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    V dnešním Respektu se objevila zajímavá upoutávka nazvaná "Nečíst před spaním" od Martina M. Šimečky na knížku Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin od amerického historika Timothy Snydera. Bohužel nemám předplatné, takže ani přístup do online archivu...

    Nečíst před spaním | Civilizace - RESPEKT.IHNED.CZ
    http://respekt.ihned.cz/c1-51733790-necist-pred-spanim

    Tady je alespoň recenze na bristkém Guardianu z minulého podzimu

    Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin by Timothy Snyder – review | Books | The Guardian
    http://www.guardian.co.uk/books/2010/oct/09/bloodlands-stalin-timothy-snyder-review
    JOHY
    JOHY --- ---
    nemate nekdo nejakej spolehlivej kontakt na kube? poslete mi ho prosim smskou...diky +421736453439
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    Mám hroznou radost, že se kamarádovi Rogériovi s jeho projektem Rocinha CrossFit daří. Tady je článek, který vyšel o projektu v Rio Times! Nesmím opomenout Chrise, který CrossFit do Rocinhy přitáhl. Pamatuju si i na první posilovací nástroj, kterým byla čínka z lešenářské trubky a dvou starých disků od auta.

    Rocinha CrossFit Training in Rio | The Rio Times
    http://riotimesonline.com/brazil-news/rio-business/rocinha-crossfit-training-in-rio/
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Adam Curtis chystá pro BBC nový dokument pojmenovaný All Watched Over by Machines of Loving Grace podle básně od Richarda Brautigana. Tady je oficiální teaser.

    YouTube - All Watched Over by Machines of Loving Grace - Adam Curtis - Teaser Trailer - BBC 28/4/11
    http://www.youtube.com/watch?v=mUYfixx7zo8
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Článek z Guardianu o tom, co znamená chystané MS ve fotbale pro obyvatele některých favel...



    Rio World Cup demolitions leave favela families trapped in ghost town | World news | The Guardian
    http://www.guardian.co.uk/world/2011/apr/26/favela-ghost-town-rio-world-cup

    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Jak poznamenal jeden známý: "...co čekají? těžko skryješ něco, co zabírá víc než třetinu města..." ;)

    BBC News - Google to amend Rio maps over Brazil favela complaints
    http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-13193503
    LDS
    LDS --- ---
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    ...Ale je tu ještě jiný pohled, který se neodvíjí od lacanovského Nadjá. Jídlo, které je dnes dostupné širokým vrstvám v hypermarketech, je průmyslovým výrobkem založeným na spektakularitě, na jeho vnějším vzhledu, ne na jeho matérii. Je svým způsobem imateriální. Je to, jako bychom konzumovali ne jídlo samotné, nýbrž jeho obraz. Pod tímto obrazem je výrobek, který je často jeho pravým opakem, svou vlastní karikaturou. A tak např. kuře, dnešní jídlo chudých (82 % obyvatelstva má kuře aspoň jednou týdně), vykrmované v neustálém stresu, je nakonec bolestnou karikaturou kuřete. Podle statistik si u nás 81 % populace uvědomuje, že péče o hospodářská zvířata je neuspokojivá. Tak tu je dvojí překážka šťastného holdování kuřecím pečínkám po vzoru starých mistrů. Je to jednak nechutnost jejich masa, z něhož cítíme nechutnost podmínek, v nichž žijí. Pak je tu druhá rovina. Maso jíme s vědomím těchto podmínek, s tím, že víme o permanentní trýzni zvířat. Je to jednak chuť, jednak vědomí, co nám brání ve slasti z jídla. A nám nezbývá, než se kvůli jídlu stát cyniky a nebrat utrpení hospodářských zvířat vážně, anebo se rozhodnout pro vegetariánství.

    To se netýká jenom jídla a zvířat. Téměř všechny předměty určené ke spotřebě jsou dnes spojené s touto dvojí překážkou slasti. Vychutnávání si věcí je de facto možné jenom tak, že na výrobcích zůstane závoj nevědění, že nechceme vědět, za jakých podmínek výrobek vznikl (např. v továrnách v Indonésii nebo Indii, kde se bezohledně vykořisťuje dětská práce). Jedno z možných vymezení současného maloměšťáctví zní, že je to alergie na strhávání závojů nevědění.

    Tento závoj najdeme dokonce i u květin. Jak ukazuje holandský dokument Tona van Zantvoorta A Blooming Business a jak to popisuje Jiří Silný, růže a další květiny prodávané v Evropě se v drtivé míře pěstují na afrických plantážích, na jejichž zavlažování se používá téměř všechna dostupná voda, takže vedle lánů rozkvetlých růží jsou rozpraskané plochy vysychajících jezer a není dostatek pitné vody pro místní obyvatele. Růže přinášejí sucho a vodu otrávenou pesticidy. Růže a jiné květiny, jeden z konstantních symbolů krásy v evropském básnictví od Hésioda po Roberta Desnose, Jacquesa Préverta nebo Jana Skácela, se jakožto symbol rozdvojily. Nadále si udržují svůj tradiční význam, a zároveň je to zboží, jehož produkce má v dnešním globálním kapitalismu destruktivní účinky na přírodu a životní podmínky lidí. Růže je krásná jenom tehdy, když je zahalená v závoji nevědění.

    Je vidět, že nejen jídlo, ale většina druhů zboží, včetně květin, má v sobě překážky slasti, slastného přilnutí k samotnému faktu existence věcí. I Verhaerenovi staří mistři by patrně ztratili svůj nespoutaný apetit, kdyby je začalo svazovat tušení, že pramen jejich slasti je přiotráven. Žila by v nich jiná pravda než ve Verhaerenově básni. Ta by bránila tomu, aby u nich nastal „výbuch života“. Hořkou otázkou je, zda by tím neztratili hlavní předpoklad své tvorby, ono nenasytné přitakání životu, a tím ne­­­vyschl podzemní proud napájející jejich díla...

    Michael Hauser: Jídlo jako ztracený výbuch života
    http://www.sok.bz/index.php?option=com_content&task=view&id=454&Itemid=49
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Repast z Antify - Bonus patří k tomu lepšímu, co česká hiphopová scéna nabízí.
    Ostatně on jakýkoliv text, který si nejede to obvyklé kolovrátkové klišé, které dělá z cz hiphopu diskotéku pro teenagery, si zaslouží aplaus :)

    YouTube - Brno blokuje
    http://www.youtube.com/watch?v=-30z7Ulpk0A

    TIGRE
    TIGRE --- ---
    JOBLO_: facebook (přátelé, kteří tam žijí) a brazilské zpravodajství :)
    NAKASHI
    NAKASHI --- ---
    JOBLO_: je to Nemuv sef ;)
    JOBLO_
    JOBLO_ --- ---
    TIGRE: Díky za informace, jenom jestli můžeš prozradit, odkud je čerpáš?
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Tak tentokrát se nic dramatického nedělo. Je po operaci: Policie zadržela 7 lidí, zachytila 2 tuny trávy a náklaďák plný kradených domácích spotřebičů, objevila dílnu na výrobu pirátských DVD a také prázdný dům, ve kterém pravděpodobně v současné době pobývá traficante zvaný Coelho, který šéfoval Morro de São Carlos, dokud ho neobsadila v rámci "pacifikace" policie.
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Policie má taky zatykač na jednoho z šéfů asociace obyvatel Vandelana Barrose de Oliveiru, zvaného Feijao. Rocinha má celkem tři Associacoes de Moradores - Feijao šéfuje tzv. Bairro Barcelos, což je spodní nejlukrativnější část favely (Caminho dos Boiadeiros, Via Appia a pak kus Valao). Obviněn je z toho, že je bílý kůň (laranja) zodpovědný za praní peněz právě pro Nema a jeho partu.
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Podle zpráv je cílem operace zatčení Nem a lidí napojených na něj, policie zautočila z obou stran kopce, zatím přišlo tráfico o 3 zatčené a o 2 tuny marihuany ve Valao.
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Tak v Rocinhě začala přibližně před hodinou policejní invaze - uvidíme jestli jde o klasickou operaci nebo jestli se jí stát rozhodl tentokrát definitivně dobýt...
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    TIGRE: super!
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    YouTube - Mies vailla menneisyyttä - Paha Vaanii-laulu 3
    http://www.youtube.com/watch?v=lG_rramtcvA


    Kompilace hudby z filmů Aki Kaurismakiho ke stažení v dvojdiskové verzi...



    Disk 1 - http://www.megaupload.com/?d=XF5F9GS0
    Disk 2 - http://www.megaupload.com/?d=7388RHVO

    Tracks:
    Disc 1:
    01. Serenade (Harri Marstio)
    02. Cadillac (The Renegades)
    03. Sä et Kyyneltä Nää (Olavi Virta)
    04. Älä Kiiruhda (Harri Marstio)
    05. Rich Little Bitch (Melrose)
    06. Yyterin Twist (Timo Jämsen & Strangers)
    07. Muuttuvat Laulut (Georg Ots)
    08. Kunhan Palaan Takaisin (Topi Sorsakoski & Agents)
    09. Thru' The Wire (Leningrad Cowboys)
    10. Valot (Rauli Badding Somerjoki)
    11. Sateenkaaren Tuollapuolen (Olavi Virta)
    12. The Cossack Song (Leningrad Cowboys)
    13. Ballad Of Leningrad Cowboys (Leningrad Cowboys)
    14. Se Jokin Sinulla On (Badding Rockers)
    15. Satumaa (Reijo Taipale)
    16. Burning Lights (Joe Strummer)
    17. Ennen Kuolemaa (Olavi Virta)
    18. Mi Buenos Aires Querido (Carlos Gardel)
    19. L'influence Du Bleu Dans L'art (Anssi Tikanmäki)
    20. Yukino Furu Machio (Toshitake Shinohara)
    21. De Velours Et De Sole (Serge Reggiani)
    22. Those Were The Days (Leningrad Cowboys)
    23. Old Scars (The Blazers)
    24. Mustanmeren Valssi (Georg Ots)

    Disc 2:
    01. Think It Over (Regals)
    02. Nolo Tengo Dinares (Leningrad Cowboys)
    03. Kili Watch (Leningrad Cowboys and André Wilms)
    04. Delilah (Leningrad Cowboys and Sakari Kuosmanen)
    05. Dark Eyes (Alexandrov Red Army Choir)
    06. Pilvet Karkaa Niin Minäkin (Rauli Badding Somerjoki)
    07. Kohtalon Tuulet (Markus Allan)
    08. Myrskyn Keskellä (Badding Rockers)
    09. Syyspihlajan Alla (Henry Theel)
    10. Kuihtuu Kesäinen Maa (Rauli Badding Somerjoki)
    11. Juha (Anssi Tikanmäki)
    12. Lokki (Tapio Rautavaara)
    13. Paha Vaanii (Marko Haavisto & Poutahaukat)
    14. Bandoneon (Antero Jakoila)
    15. My Heart Must Do The Crying (The Renegades)
    16. Muistatko Monrepos'n (Annikki Tähti)
    17. In The Meanwhile (Melrose)
    18. Volver (Carlos Gardel)
    19. Donna Non Vidi Mai (Manon Lescaut) (Jussi Björling)
    20. Jäätynyt Sade (Geronimo)
    21. Ogonek (Toshitake Shinohara)
    22. Les Tempes Des Cerises (Fred Gouin
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    YouTube - Living In Emergency - Stories of Doctors Without Borders - New Trailer
    http://www.youtube.com/watch?v=mM3Na9a2mzw
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    O Lékařích bez hranic jsme se tu už bavili - v souvislosti s pohromou na Haiti. Zmiňoval jsem tu i film Living in Emergency: Stories of Doctors Without Borders (2008) - film poběží v kinu Aero v pátek 29. dubna ve 20:00. Podle webu kina po projekci filmu proběhne diskuse se spolupracovníky Lékařů bez hranic, kteří se podělí o své zkušenosti s prací v extrémních podmínkách, což může být bezesporu zajímavé!

    Anotace:
    Vůbec poprvé ve své historii nechali Lékaři bez hranic filmovému štábu zcela volný přístup do svých projektů v terénu. Film „Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic“ sleduje příběhy čtyř lékařů ve válkou zmítaném Kongu a poválečné Libérii a způsob, jakým se vypořádávají s každodenními nástrahami práce v extrémních podmínkách. Dokument sleduje proměňující se zkušenost lékařů na misi od začátečníků až po ostřílené veterány – sleduje cestu, která formuje a přetváří jejich ideály, motivy i pohled na samotnou medicínu a svět humanitární pomoci.

    http://www.imdb.com/title/tt1294182/
    http://livinginemergency.com/
    http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/specialy/lie/rozhovor_s_reziserem.php
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam