• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKEKlavir, dospeli zacatecnici


    Pouze pro NYXáky je zde k dispozici FTP s notama pro vzájemné vyměňování



    Pokud budete uploadovat své noty, uvádějte tam prosím celé názvy skladeb, nejlíp včetně autora (i když to bude v adresáři s autorem).
    Soubory, co patří k sobě, házejte do archivu (zip).
    rozbalit záhlaví
    FIFI
    FIFI --- ---
    MISERY:
    MEDVED007: ja se jdu zrovna na tohle zeptat. Kam byste umistili klavir v rod. dome?
    U nas hraje dcera (12 let), uci se sedmym rokem, mame zatim byt a KORG se spravnym uhozem (ucitelka ZUsky se na nej byla hned ze zacatku podivat a schvalila to) v obyvaku, muze si to dat na sluchatka, ztlumit zvuk apod., ale je to pokoj, ktery se sousedy nesousedi a nikomu hrani nevadi.
    Druhe dite hraje na pricnou fletnu a do letoska hrala dcera i na zobcovou a altovou fletnu a to tedy bylo v pokojich, kde bezne sousedi na zdi mlatili, takze jsem pak deti posilala cvicit do obyvaku, ktery s nikym z boku nesousedi, popr. do kuchyne, kde to taky nikomu nevadilo. Syn s prickou hraje tak max. do 20,15 hodin, dele by nas asi vynesli v zubech.

    Ted ovsem resim ten budouci dum, z hlediska zvuku je to samozrejme jedno, ale jde mi o to, ze jsem si myslela, ze by klavir mel byt prave v obyvaku, v "centru rodiny", tak, aby se rodina sesla u klaviru a treba se zpivalo, druhe dite muze hrat na svuj nastroj atp. Ale nevim, zda neni prave vhodnejsi dat klavir do jine mistnosti, kde bude mit dite klid na cviceni (my mu s klavirem vubec neporadime, umi nejlepe z cele rodiny).

    Co myslite?
    DADULKA
    DADULKA --- ---
    MEDVED007: vopruz???
    promin, ale podle mě je klavír kulturní záležitost a jesi to někomu leze na nervy (ikdyž se nehraje extra) tak je barbar
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    MISERY: tak asi přijde na intenzitu cvičení, ale neumím si představit, že sousedy nechává v klidu každodenní hodinové a delší cvičení na klavír....nebo bicí třeba....jasně, když do toho dítko mlátí čtvrt hodiny před tím než letí na hodinu do hudebky, tak to asi nikoho nezabije, ale tady se psalo o koncertmajstrech, kteří se mazlí s klávesami a tudíž počítám, že cvičí denně hodiny

    ostatně my máme barák a stejně do něj klavír nechci....je to vopruz i pro ostatní členy domácnosti, nemluvě o tom, že třeba já se ke klavíru dostanu obvykle až v pozdních večerních (nočních) hodinách, kdy ostatní členové domácnosti spí a to by fakt nešlo
    MISERY
    MISERY --- ---
    A proč je to problém? Já měla 5 let klavír v činžáku a problém to nebyl. A znám spoustu lidí, co maj v paneláku klavír.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    CORNELA: asi si nikdo netroufl mít problém...za mě to teda problém je....
    VITI
    VITI --- ---
    CORNELA: nj, je to tak ;-) ani mne to vosirani nebavi, ale je mi jasne, ze piano do bytu proste nepatri. Tak jsem hledal pripadny alternativy.
    Nicmene dik vsem za informace, uz mi to je trochu jasnejsi.
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    REPLIKANT: Já být rodič, tak mě to normálně dojme :-))))
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    CORNELA: Sice jsem se snažila to napsat diplomatičtěji, ale uznávám, že takhle vyjádřené je to dost přesné...
    REPLIKANT
    REPLIKANT --- ---
    Jenom bych chtěl pozdravit, hlavně ty rodiče, kteří dopřávají a věří svým dětem, a krátce dodal, že je na světe nespočet nástrojů, a klavír a piáno (né klávesy, to je úplně jinej nástroj, jako třeba bubínek a benjo, obojí má blánu, ale hraje se na to úplně jinak) a když si prostě vyberete (nebo vaše dítě) piáno, tak to "bohužel" nejde moc obejít, ten nástroj je celý věky takovej jakej je, velikej, neskladnej a hlasitej, ale taky díky tomu patří ktěm nejkrásnějším a komplexnějším hudebním nástrojům vůbec.
    Nesnažte se proto hledat cestu jak ty "nepříjemné" vlastnosti obejít, spíš se zamyslet, jestli to je to cesta správná (a neznamená to, že nemůžeš hrát na něco jiného). Tak jako tak, je to běh na dlouhou trať, a nikdo nikdy neví, jestli se druhém kole nezačne bolet noha a začne se zase jinde, tady se nesmí nic tlačit, ale jenom správně motivovat a být důsledný. Sorry za moudra, snad sem to nepřehnal. :)
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    MEDVED007: Sama mám digitální piano a je stejné jako pianino. Nemá cenu pořizovat něco s menším rozsahem než má klavír. I skladby pro děti využívají nezřídka celou klaviaturu. A nesouhlasím - není hlavní se nějak trefit, to zvládne za tři týdny. Mazlit se s úhozem je potřeba od začátku, jinak to ty děcka potom nechápou, proč se to po nich chce. Úhoz nejenže není super, ale není žádný, kvalita tónu je na digi pianu prostě daná a šmitec. Reflektuje akorát sílu úhozu. Ale konec mých argumentů - s rodinnými podmínkami (tím myslím prostor a finance) stejně nic učitel nenadělá. Jen říkám, co vím, že je lepší a proč.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NIMUI: jenže s tou půjčovnou se kromě půjčovného platí i dost mastné stěhování :-(
    a nemyslím, že nízké pianino má stejné rozměry jak digipiano...to je spíš jako spinet...a já teda hodně oceňuju , že se dá ztlumit, dát do sluchátek, nahrát na něj cokoliv....
    ano, asi to není na úhoz tak super, ale popravdě, mě připadá, že pro laika je hlavní nějak se do toho trefit než se mazlit s úhozem
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    VITI: digitální piano má stejné rozměry jako nízké pianino. Živý nástroj je lepší, protože na digi se nikdy nenauší úhoz (tím nemyslím dynamiku!). Takže např. tady
    Piano, pianino, klavír - Piano centrum - prodej pian, pianin
    http://www.buso-piano.cz/prodej_cz.php

    nebo pianino třeba na první dva tři roky půjčit a později koupit.

    Český hudební fond, o.p.s. | Půjčovna klávesových nástrojů
    http://www.hudebnifond.cz/

    daražší s možností odkupu http://www.buso-piano.cz/pujcovna-pianin_cz.php

    A existují i další půjčovatelé.
    VITI
    VITI --- ---
    DADULKA: MEDVED007:MISERY: NIMUI: diky za informace

    S tim nucenim a motivaci vas chapu, nicmene s tim mam trochu osobni problem ;-) sam jsem byl nucet 'chodit do piana' asi 8 let a nebavilo mne to ani minutu ;-)

    Ok, po jakym nastroji bych tedy mel koukat ? pripadne jaky jsou vlastnosti. Jsem limitovany mistem, takze do uvahy prichazi jen digital.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NIMUI: souhlasím....obě ruce i pedál po necelém roce, začínala vloni v únoru a tohle dělá tak od října....teď se chystá na koncert
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    NIMUI: A taky si myslím, že u těch ovčáků a jednoho prstu moc dlouho nezůstane... běžně po roce hraní děcka používají pedál a obě ruce - a podotýkám, že to nejsou žádné "soutěžní" výhonky, ale normální, průměrné a průměrně cvičící děti
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    VITI: Jako učitel stojím za kolegyní - návyky pro úhoz a tónotvorbu se týkají už těch ovčáků... Klavír není jen mačkání kláves, jak bohužel většina lidí vnímá. Naopak rozvíjí obrovský cit pro barvu zvuku, citlivou motoriku a vztah pohybu a kvality a charakteru tónu... A překvapivě toto vnímají už i pětiletá mrňata.
    MISERY
    MISERY --- ---
    Já myslím, že pokud dítě projeví prvotní zájem, je to půlka úspěchu, ale ta druhá půlka, která je pak mnohem důležitější a je taky o dost náročnější, aby rodiče uměli správně dítě motivovat, aby v tom nepřestalo. Mě pak rodiče taky občas museli nutit a taky jsem za to ráda.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    VITI: taky jsme kupovali "dobrý" nástroj pro šestileté dítě....a neboj, ono to brnkání jedním prstem dlouho nevydrží...dneska po necelém roce hraní už hraje s přehledem oběma rukama a všema prstama :-) ale naše dcera to sama chtěla
    DADULKA
    DADULKA --- ---
    VITI: když to budu brát podle sebe....
    kdyby mě rodiče k určitým věcem v dětství nenutili /napři hra na klavír/ tak toho dneska moc neumím a sem jim za to vděčná...takových dětí, který projeví o něco velký zájem a nejsou přelétavý je málo... za mě kup klavír...viz
    DADULKA:
    VITI
    VITI --- ---
    ahoj, mam dotaz:
    dcera 5let, hudebne se mi zda ok ;-) chodi do sborecku, porad si zpiva, zda se mi ze to 'slysi', bavi ji to .... pristi rok asi zacne chodit na fletnu, ale ted by chtela piano (je naockovana od babicky, kde si vzdycky hrajou).
    Ptal sem se v hudebce, pi ucitelka se mi snazila vysvetlit, ze nema smysl kupovat neco levnejsiho na zacatek, ze se musi hned koupit kvalitni stroj, jinak si deti kazi cit ... co vy na to ? Mne to prije ujety, v 5-ti letech si bude maximalne brnkat ovcaky jednim prstem a kdo vi zda ji to bude bavit ... Nejde koupit nejaky stroj pro takovyhle deti, spis na zabavu nez nejaky tvrdy cviceni ... proste jen aby se videlo zda bude vubec zajem.
    DADULKA
    DADULKA --- ---
    MEDVED007: jo to chápu...koukala sem a radši si taky připlatim a budu mít jistotu...než si koupit něco zničenýho apod...
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    DADULKA: byl nám doporučený ze ZUŠ i od známých, kteří hrají.....zkoušela jsem ho koupit z druhé ruky,ale nabídka byla zrovna nevalná resp. kdo ho prodával tak s natolik malou slevou, že mi přišlo zbytečné se otravovat se stěhováním a mít ho bez záruky....ale třeba budeš mít kliku
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam