• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKEKlavir, dospeli zacatecnici
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    PUPEK: :-) Rozhodně doporučuji použít i prostředníček :-) A cvičit napřed hodně pomalu, pro netrénovaného člověka i třeba zvedat prsty výš nad klávesu, aby si oči i mozek zvykly, kam chtějí posílat příkazy. A rozhodně zápěstí výš.
    PUPEK
    PUPEK --- ---
    NIMUI: no já jsem F a všechno napravo od F hrál prsteníčkem, teď to zkoušim malíčkem a tu pasáž F-F#-G#-F#-F zkoušim palcem ukazováčkem a prostředníčkem, ale je to boj :) ale to postavení ruky, to je dobrá rada, na to se teď soustředim
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    PUPEK: Nepříjemné umístění ruky - f i fis jde asi v pravé na palce, ale problém s "vyskočením" prsteníčku je podle mne otázkou postavení ruky. Doporučuji pravou ruku důsledněji stavět "na špičky" prstů - tautomaticky to trochu zvedne zápěstí, je volnější a usnadňuje pohyb i prstům. Dlaň by měla být dál od kraje kláves (nad klávesami) a ještě by klidně mohlo být zápěstí vytočené do směru pohybu notového toku - tedy doprava. Srozumitelněji - je třeba si vyzkoušet, při jakém postavení ruky a prstů je to pro tu kterou ruku nejpohodlnější. U všech rukou platí, že je-li zápěstí níž, než prstové klouby, tak vzniká v ruce napětí a blokuje to i pohyb zápěstí, takže proto je dobré dbát na postavení ruky a prstů. Když se to upraví, tak to snese i krkolomné prstoklady.
    PUPEK
    PUPEK --- ---
    mohl bych poprosit o radu. V životě jsem nehrál na klavír, ale pokoušim se odposlouchat písníčku a zajímalo by mě, jestli existuje nějakej správnej prstoklad, kterej zahrání usnadní nebo jestli mám hledat svojí vlastní cestu, popravdě mám trochu pocit, že mi u toho vyskočí prsteníček z kloubu, proto se sem obracim

    Takhle jsem to odposlouchal (zatim začátek, kdybyste věděli, kde je to k sehnání, tak by mi to pomohlo), snad je zápis jasnej (horní řádek asi prává ruka, dolní levá??? ta pravá mi dělá potíže)

    2x
    F C# A# C# F C# F F# F C# A# F C# A# C# F F# G# F# F C# A#
    F#------------F#----------F#-------F#------------F#------------F#

    F C# A# C# F C# F F# F C# A# F C# A# C# F F# G# F# F C# A#
    D#------------D#----------D#-------D#-----------D#------------D#

    2x
    F C# G# C# F C# F F# F C# G# F C# G# C# F F# G# F# F C# G#
    C#------------C#----------C#-------C#------------C#------------C#

    F C# G# C# F C# F F# F C# G# F C# G# C# F F# G# F# F C# G#
    H--------------H-----------H---------H--------------H-------------H

    tady je originál
    Maybeshewill - Heartflusters
    http://www.youtube.com/watch?v=yoKlVfhmkqY
    VERIS
    VERIS --- ---
    Díky za tip... filtr super vec
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    VERIS: nie ze by sa mi nechcelo, ale toto tu bolo uz riesene asi 20 krat, staci, ked si prefiltrujes toto auditko klucovymi slovami ako digitalne piano, alebo znackami ako Yamaha, Kawai, Casio, Korg a odpoved najdes.
    VERIS
    VERIS --- ---
    Zdravím, měla bych na vás otázečku. Ráda bych si konečně za své první peníze koupila nový piano a trochu tápu. Jako malá jsem hrávala s babičkou a u rodičů mi stojí strašně velký a hlavně těžký piano, který se mi do bytu nevejde. Považuji se za začátečníka- samouka. Investovat bych chtěla +/- 20000. Přítelova podmínka jsou sluchátka... vůbec nechápu proč :-D
    Díky za všechny vaše tipy.
    CLAVIQ
    CLAVIQ --- ---
    má tady někdo zájem i o klavírní downtempo? Nahrál jsem to v pražské restauraci plevel, řekl bych že tam mají nejlepší piáno v praze vůbec. Jestli víte někdo o minimálně stejně kvalitním, tak sem s ním!

    Claviq - Midnight Keys
    https://soundcloud.com/claviq/claviq-midnight-keys
    QWIFF
    QWIFF --- ---
    HORST_FUCHS:

    Musí mít hráč opravdu delší prsty, jak se někdy říká?
    Musí mít běžec delší nohy?
    Naučí se hrát opravdu každý, kdo už na nějaký nástroj hrál?
    Pokud měl delší prsty a snahu tak pravděpodobně ano.
    Jak dlouho může trvat, než se naučí člověk noty a hraní podle nich, alespoň do únosné míry poslechovosti svým okolím?
    Na základce cca 2 roky, únosná míra poslechovanosti je relevantní s okolím ve kterém se pohybuješ.
    Musím začínat na pořádných klávesách/klavíru/pianinu?
    Pokud jsi génius zvládneš to na počítačové klávesnici.
    Jsou lekce výuky drahé?
    Fakticky cca 200 - 300 h co já vím, jen nevyhodnotím zda je to drahé
    Kolik lekcí se bez lektora neobejdu?
    Buď všechny nebo ani jednu
    Může se začátečník učit i podle You Tube nebo je to zbytečná blbost a ztráta času?
    Pokud chceš šetřit a máš pojem o tom když tam někdo řekne C - YES!! Každý si vybere svoji cestu a snaha se vyplatí do doby než to budeš považovat za stav kdy budeš potřebovat víc..
    UJAL BY SE MĚ LETOS NĚKDO?
    Jsem na tom obdobně jako ty, milión otázek v začátku ale po roce samouky už něco zahraju. Bez dojmu. Obouručně, trefím klávesy, rytmy. Ale rozhodně lépe pokud se tě ujme dobrá duše jako ve všem...
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    Musí mít hráč opravdu delší prsty, jak se někdy říká? - Ne, jsem toho důkazem, a taková Veronika Bohmová ma prsty asi o milimetr delší než já. Rozhodující je šířka dlaně, ale ani to není pro alespoň průměrné hraní podmínkou.

    Naučí se hrát opravdu každý, kdo už na nějaký nástroj hrál? Většinou to platí. Sázím tak na 99%.

    Jak dlouho může trvat, než se naučí člověk noty a hraní podle nich, alespoň do únosné míry poslechovosti svým okolím?
    Tak půl roku. Základní hraní podle not je tak na 3 měsíce, než se s tím člověk trošku zžije...

    Musím začínat na pořádný ch klávesách/klavíru/pianinu?
    To záleží na cílech člověka. Obecně čím lepší, tím lepší :D Ale pro radost stačí leccos.

    Jsou lekce výuky drahé?
    Co je drahé? Většinou (nespravědlivě) levnější než výuka jazyků. Studenti konzervy či akademií třeba za 200-300Kč za lekci. hudebka.cz

    Kolik lekcí se bez lektora neobejdu?
    Podle pravidelnosti a schopností, tak první tři měsíce. Tak těch 12 lekcí.

    Může se začátečník učit i podle You Tube nebo je to zbytečná blbost a ztráta času?
    Podle mne je to pro začátek špatný nápad. Chce to nějaký minimální základ, aby člověk tušil, o čem je ve videích řeč.

    A na ten nástroj se podle mého cvičit dá :-)
    Vycházím z 10 leté praxe na zuš a pár let soukromých hodin s různými typy žáků.
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    VICA: No, a možná si říkám, jestli to právě není pro začátečníka moc obtížné bez vysvětlení... začíná tam klasickou teorií, intervaly, akordy, harmonické funkce... určitě fajn, ale ne pro všechny...
    VICA
    VICA --- ---
    jj, našel jsem, vypadá to, že si procvičím i angličtinu - na takovém levelu nejsem.

    Mark Levine - The Jazz Piano Book.pdf | Ulož.to
    http://www.uloz.to/x6H2cUy/mark-levine-the-jazz-piano-book-pdf

    Díky
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    VICA: ja by som odporucal zohnat si nejaku ucebnicu jazzoveho klavira. napr. najlepsia je Mark Levine - Jazz Piano. ale aj kopec inych sa da najst free. nejde o to, ze by clovek chcel byt jazzman. ale v prvych par lekciach je dobre popisany a vysvetleny vztah medzi modmi a harmonickymi funkciami, teda ktora stupnica sa hodina na ktoru harmonicku funkciu, ako robit lefthand voicingy, ako sa hybat, rozvijat harmoniu... a to je v podstate aplikovatelne na akykolvek zaner...
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    Jo, řekla bych, že jsou takové dva základní typy - sluchaři a listaři :-) No, a pak něco mezi tím. Já jsem jednoznačně listař.
    PAPRIKODLAK
    PAPRIKODLAK --- ---
    Já hraju prakticky jenom z hlavy. Protože dokud se to zpaměti nenaučím, tak to nezahraju. Kromě úplně jednoduchých věcí.
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    VICA: Jsem podobný typ - s notama skoro cokoliv, bez nich nic. No, začít trénovat improvizaci lze několika způsoby. Nejjednodušší je improvizace na černých klávesách. Ale asi nejvýhodnější je buď si někde vypůjčit (ze zpěvníku) nebo si "najít"/poskládat několik akordů (C-F-G-Am-C-F-G-C...). Hrát je tak, aby levá hrála základní tón a pravá celou harmonii. To potom zkoušet rytmizovat (na sudé, na liché, dlouhé, krátké, kombinace). V levé lze hrát oktávu základního tónu a také ji lze postupně rytmizovat. Druhý level je potom hrát rozklad akordu i v levé, v pravé lze potom k tomu vytvářet melodie pomocí akordických tónů a ty "vyplňovat" libovolnými jinými tóny. No, a potom by to už nějak mělo jít.
    VICA
    VICA --- ---
    Hoi,

    Po x letech nehraní, se tomu již od prosince více věnuji a pokrok jsou jakž takž, nicméně bez not nejsem v podstatě schopen nic zahrát - učíte se hodně věcí na zpaměť - máto to nějaký větší přínos, nebo jedete jenom z not ?

    Chtěl bych si jen tak sednout a umět si zahrát z hlavy vícero skladeb, které by navíc postupně mohli přejít do jemné improvizace.

    Improvizace je v podstatě to co bych chtěl - nějaká zkušenosti, postupy - jak se zaměřit na tuto cestu ?

    Díky,
    LAYDEE
    LAYDEE --- ---
    nabízím CASIO PCS-50s. (Praha 10) Pro více info piště do pošty prosím. Díky
    NIMUI
    NIMUI --- ---
    JAKOUB: Na letišti, v kavárnách.... bývají klavíry volně... Nebo najít kamaráda, kterému nevadí začínající klavíristi na návštěvě - ono hrát veřejně úplně od první "lekce" moc nejde. Podle netu se dá učit, ale bude to mít mizernou kvalitu, bez korekce člověkem to bude... no, hodně amatérské, ale když je vůle, proč ne. Na klávesy, o oktávu menší rozsah než klavír a bez "kladívkové" mechaniky stačí i 7-8 tisíc, což by pro člověka s ambicemi cvičit bez školy a nástroje mělo stačit (víc, co píšu, učím mamku od dvou kluků a má takový nástroj, na písničky a líbivé skladby to stačí).

    A nebo si lze najít učitele s klavírem a nabídnout mu protislužbu (ty mě budeš dávat lekce, já ti uklidím, vybílím, naučím anglicky, vařit, stavět barák...).
    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    JAKOUB: no tak to jsi v pasti. Jediná rada, kterou pro tebe mám (myslím, že nikdo nic lepšího ani vymyslet nemůže) je najít si brigádu ve který si na to piano vydeláš :) bez toho no way. Třeba na nějakou použitelnou Yamahu ti bude stačit 15000.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam