• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKEKlavir, dospeli zacatecnici
    HAKUBJOZAK
    HAKUBJOZAK --- ---
    LAAZI: Yamaha P115 je fajn, se zbytkem nemam zkusenosti.
    LAAZI
    LAAZI --- ---
    Hodlam se zacit ucit hrat na klavir. Tudiz k tomuto ucelu hodlam zakoupit nejake klavesy do 20 tisic.
    Chvili jsem googlil a aktualne se rozhoduju mezi Yamaha P115, Kawai ES100 a Kawai ES110.
    Mohl by mi zde prosim nekdo nejake z techto klaves doporucit, pripadne me od nich odradit?
    TAIYO
    TAIYO --- ---
    DOLCINA: nevim, jaka je ted v CR situace ohledne kridel za odvoz nebo za velmi nizkou cenu, ale mozna bych se zkusil podivat, jestli nesezenes neco v trochu lepsim stavu. trochu bych se obaval treba cervotoce apod... jestli do tohoto konretniho modelu stejne chces jit, tak asi nejlepsi by stejne bylo si pozvat profesionalniho ladice/opravare... pochybuju, ze by ti nekdo zadarmo "rozchazel" x desitek let stary klavir... zalezi na tom, v jakem je to ted stavu, ale nevypada to podle me uplne dobre...
    DOLCINA
    DOLCINA --- ---
    Zdravím všechny. Není mezi vámi náhodou nějaký fanda renovování klavírů? Na nevyhazujto zrovna někdo nabízí křídlo za odvoz, které by si možná ještě zasloužilo druhou šanci - více viz zde http://vsezaodvoz.cz/inzerat/64063/klavir-kridlo
    BEN20UK
    BEN20UK --- ---
    Raveniuz: Díky! nakonec jsem našel toto, což je velmi blízko tomu, co jsem hledal: http://www.onlinepianocoach.com/piano-arpeggios.html
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    BEN20UK: Stupnice ako som pisal system 1 2 3 1 2 3 4 5 (1 pre dalsiu oktavu). V pripade stupnic zacinajucich ciernou klavesou sa nezacina 1, ale az od 2 a dalej pokracujes v posunutom prstoklade ako normalne. Kvintakordy chytas 1 - 3 - 5, septakordy 1 - 2 - 3 - 5. Rozklady kvintakordov cez viac oktav system 1 - 2 - 3. Hovorim o pravej ruke. Lava ruka vsetko zrkadlovo otocene.
    BEN20UK
    BEN20UK --- ---
    RAVENIUZ: teorie mi je jasná i rozdíly typu symetrické/ nesymetrické rozložení tónů, a že na base je stejný tón na víc místech, na klavíru nikoli atd. jsem si myslím dobře vědom. Jde mi jen o to, abych si sám nevymýšll systém prstokladu. Prostě když začnu cvičit Cis7 v různých obratech přes víc oktáv, tak abych se nenaučil nesmyslný prstoklad, u kterého až za pár měsíců zjistím, že by bylo výhodnější to hrát jinak. Na base jsem se učil tak, že mám několik prstokladů pro každá akord a stupnici, podle toho, od kterého prstu zrovna potřebuju začít. Ne vždy se jich dá držet doslova, jso uparty, kdy to člověk musí porušit, ale jsou to prstoklady, které jsou nejčastěji dobře hratelné. Učíte se např kvitaokordy hrát prsty 135 anebo 123, aby se dal přiložit ještě 5 na septakord? A podobný věci mě napadaj...
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    BEN20UK: Ono rozdiel medzi basou a klavirom je ten, ze na base mas poltony oddelene rovnomerne prazcami a na klaviri su nerovnomerne rozmiestnene biele a cierne klavesy. To znamena, ze zakial na base sa vies naucit jeden prstoklad pre durovu stupnicu a ten potom posuvanim funguje v inych toninach, na klaviri to tak nie je. Teda napr. ak zahras 8 bielych tonov v rade od C, bude to Cdur, ale od D, to uz nebude D dur, ale D dorsky mod. Cize prstoklad je +/- stale rovnaky: 1 2 3 1 2 3 4 - 5 alebo 1 ak chces pokracovat dalsiu oktavu... (rozdiel je len pri stupniciach zacinajucimi ciernou klavesou), ale treba sa naucit hrat stupnice pekne rad radom podla kvintoveho / kvartoveho kruhu. Zacat C durom / A molom, potom pridat 1 krizik v G atd... Potom sa ti aj lahsie bude orientovat v harmonii, lebo akordy su len extrakt zo stupnice.
    MISERY
    MISERY --- ---
    BEN20UK: Hele zrovna prstoklady stupnic jsou strašně lehký, jestli ti to sem nenapíše někdo jiný, tak až se dostanu k pc, tak ti to napíšu (na tabletu se mi nepíše dobře), ale našel bys to i na netu určitě.
    BEN20UK
    BEN20UK --- ---
    Zdravím, měl bych takový dotaz... Hraju na baskytaru a říkal jsem si, že bych docela rád zvládnul základy piána. Nejde mi o žádnou virtuozitu a hraní, rád bych jenom byl schopen si do compu nahrát rychle nápady, když nemám po ruce baskytaru a zvukovku. Teď to dělám tak, že "přemejšlím hmatníkem" a pak to hledám na klaviatuře nebo klikám myší. Je mi jasný, že je to jinej nástroj a možná si budete říkat, že jsem se zbláznil, ale moje představa ovlivněná tím, jak jsem postupoval na base, je taková, že bych rád dostal do ruky prstoklady stupnic a arpeggia. Stačila by mi v podstatě asi i jedna ruka. Koukal jsem na různé kurzy a online učebnice, ale nenarazil jsem na nic, co by splňovalo moji představu. Nevíte o nějakém dobrém přehledu prstokladů stupnic, doškálných septakordů a módů? Popřípadě nějaké etudy na arpeggia, abych se sám nenaučil úplně nesmyslné prostokaldy, kdybych to nedej bože hodlal později nějak rozvíjet. Díky za tipy.
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    Nemá doma někdo obstojné nedrahé piáno, které by mohl postrádat? Něco, na čem by se devítiletá slečna mohla učit hrát?
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    NOIZER: neni zac. P45 je v tej kategorii fajn, lahke prenosne, mechanika standardna GH, a zvukovo neikde inde ako Casio, tak nech sa dobre hra!
    NOIZER
    NOIZER --- ---
    RAVENIUZ: chapu taky.. nakonec jsem to vymenil za Yamaha P45 aspon.. at je to yamaha a ne hodinky:) diky za tipy a tvuj cas, cenim si toho!
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    NOIZER: rozumiem. Ale takto tie veci realne stoja. A ako som spominal, lahsie sa potom preda na bazari kvalitnejsi nastroj, nez nejake casio.
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    LEON_CHAMEAU: v skratke 525 je taky hybrid medzi starou 400kovou seriou a 500kovou. 535 je uz novsia generacia, ma dva klavire v sebe - yamaha cfx a bosendorfer, lepsiu mechaniku, lepsiu simulaciu zvukovych rezonancii, display, vyssi vykon reproduktorov.
    LEON_CHAMEAU
    LEON_CHAMEAU --- ---
    RAVENIUZ: O co a v com je CLP 535 lepsie od 525 prosim? Siahla som si na obe, ako stale zaciatocnik asi rozdiel nerozoznavam.
    NOIZER
    NOIZER --- ---
    RAVENIUZ: aha, chapu.. jenze to uz jsme na trojnasobku ceny za tu "levnejsi" serii Yamahy a to mi prijde pro zacatecnici, u ktery nevim, jak dlouho ji to bude bavit, zbytecne moc..
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    NOIZER: V prvom rade kupovat nastroje od vyrobcov nastrojov, nie hodiniek :-) Kurzweil, Roland, Korg, Nord, ale co sa tyka digitalnych klavirov predovsetkym Kawai a Yamaha (pretoze su to dlhorocni vyrobcovia akustickych klavirov, tak maju s jeho konstrukciou najvacsie skusenosti). Ja odporucam z hladiska zvuku, mechaniky, ako aj celkovej kvality prevedenia Yamahu, lacnejsia domaca seria je YDP (z nej odporucam YDP 163), alebo potom profi seria CLP (v podstate cokolvek od CLP 535 a vyssie je fajn).
    NOIZER
    NOIZER --- ---
    RAVENIUZ: dekuju za feedback! cenim si toho.. co teda podle tebe ma smysl uz? ja se v tom fakt nevyznam moc
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    NOIZER: ulohou digitalneho klavira je simulovat spravanie - mechanicke, aj zvukove akustickeho klavira. Spatne s nim je, ze po zvukovej stranke znie tupo, plechovo, mechanika ma plochu dynamiku, nehovoriac o dalsich aspektoch. Vela ludi konci s hudbou, lebo maju zly nastroj, ktory ich vobec neinspiruje. Moze s nim byt spokojna, ale ci bude aj potom, ked si zahra na niecom lepsom. Alebo bude chciet casom nieco lepsie a toto casio bude problem predat na bazari.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam