• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHAAUTORSKÁ ČTENÍ A JINÉ LITERÁRNÍ AKCE A UDÁLOSTI
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    ONDREJLIPAR: Díky za info!
    ONDREJLIPAR
    ONDREJLIPAR --- ---
    NATASHA: pro ty, kteří nebyli [asi většina :) ] - z totemu nečetl nikdo, četl jenom Milan. atmosféra komorní, příjemná, tím spíš, že si Milan předem vyžádal, aby se ve Fra nekouřilo. Fra bez kouře, ach. křtění Milanových Přízraků sektem mi přišlo trošku jako klišé, ale vem to čert.
    víc nevím, utíkal jsem domů.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Čtení autorů Totemu se tentokrát uskuteční v pátek 8. 2. 2008 od 20h opět
    v Café FRA na Vinohradech.


    Jako host tentokrát bude číst básník

    Milan Děžinský, který pokřtí svoji novou sbírku Přízraky

    Podrobnosti k místu konání:

    Café a knihkupectví Fra, Šafaříkova 15, 120 00 Praha 2

    http://www.fra.cz/cz/cafe-knihkupectvi-fra/
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Milí čtenáři,

    právě vyjel Wagon 01/2008:
    http://www.almanachwagon.cz/




    Vezeme vám náklad poezie, prózy, rozhovor s šéfem revue Rozrazil, mnoho kvalitního výtvarna a jiné efekty.
    V nové edici Malý vůz přinášíme sbírku Josefa Honyse Věštírna na nebi.

    Těšíme se na vaše ohlasy!
    FIN
    FIN --- ---
    RICARDERON: dtto. napiš to. zejména když na to máš.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Pokud to zvládneš napsat líp, nepiš to již více horkou jehlou. Krucinál.
    Argumentu "co by bylo kdyby" nebudu přikládat význam.
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    No, metro máme, pravda... stejně jako teplé škvarky a kojál, pravda kus za brnem, stejně jako Kieselacka!

    Ale v té reálné podobě se objeví něco tak jednou za dva měsíce...
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: Napsat to dlouhé a fundované bych taky zvládl Natasho, mám na to vzdělání i praxi, řekl bych. Ale to je věc jiná.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Však máte v Brně hutný literární život - a i metro, jak jsem slyšela :-)
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    Jo, a Brno tím trpí :(
    Nejen Hruška, myšleno obecně...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Hruška je v Praze dost často, nebojte.
    SORRYLOOKING
    SORRYLOOKING --- ---
    MICHAEL_ALEXA: já už ho viděl tady v praze, celkem pěkný to bylo :) a byl tam i borkovec a šiktanc, cejtil jsem se jak na nějakým hollywoodským večírku :))
    FIN
    FIN --- ---
    vlastně je otázka, zda kromě dalších postřehů není zaznamenání ryzí životnosti tohoto text natolik důležitým prvkem, že není-li přítomno, zubytek nutně slábne právě nepřítomností tohoto zásadního, byť prostého postřehu: životnost.
    FIN
    FIN --- ---
    ani jsem nic jiného nečekal:-) je docela možné, že mi upozorňování na takové věci proti srsti, protože bych se na ně rád upozornil sám.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Nesouhlasím s vámi, Jakub nezaznamenal ryzí životnost toho textu (což je chyba), ale jeho studie si jinak správně a dobře povšimla řady věcí (a věru si nemyslím, že by kdokoliv z vás napsal lepší).

    Napíšu pod ten post polemiku, až budu mít chvilku.
    FIN
    FIN --- ---
    ARGANNAH: viola fisherová byla dobrá. jakkoliv občas mohu mít k její tvorbě jednu (a právě jen tu jednu) výtku, totiž že z mého hlediska je někdy až příliš chápavá, mateřská, nežná a hodná (rozumějme: my, tvrdí chlapi - balvani sneseme cit jen do omeznější míry než ženy, prostě tak je), je ta sbírka jinak ohromně silná, pravdivá a (řečeno jazykem rockera, i když je to svět nahony vzdálen) "má koule", "má šťávu". takže síla, pravda a koule v tom jsou a tato trojice sama znamená, že to za přečtení nutně stojí.

    něžná odhmotňující předmluva a úvod p. řeháka, již zmiňuje richard, mně osobně přijde jako naprostý inťošský blábol. nikoliv pouze "snad až příliš akademické", jak řekla natasha, či "podivuji se odhmotnění", ale skutečně jako "holý blábol". richardova recenze zamlouvá se mi více, ale ani ona nezamlouvá se mi zcela - podobně, jako řehák blábolil o "dvou stránkách téže mince", převzal ten blábol i richard a nechápu ani jednoho z nich.

    proč blábol? stručně řečeno, jednu sbírku fisherová napsala o stáří, opouštění a umírání, druhou o oslnivé a naplňující lásce. jsou láska, to jest život, a smrt dvě různé strany jedné mince? jasně, tvrdit, že že je to totéž, je blbost. smrt je jaksi koncem života a zábranou v jeho pokračování, že? proto, protože je tento postřeh zřejmý, stává se akademické hodnotitelské "upozorňování" na tuto věc blábolem. a dokonce mám za to, že i hodnocení protikladů a vztahu těch 2 různých knih je omylem - zastupuje totiž recenzi této konkrétní jedné knihy nebo její část. a kromě toho si vůbec nejsem jistý, jeastli to kdy autorka psala s takový záměrem atd. prostě napsala o stáří a blízkosti smrti (pochopitelně) a pak o lásce, které se jí v tak úžasně oslivé podobě dostalo. bum.

    ovšem v té pasáži, jak řehák popírá fisherovou coby člověka, má richard pravdu - osobně bych to řekl lidštěji takto: fisherová zkrátka pravdivě popisuje vztah, jeho živoucí aspekty i své vnitřní pocity. materiálno i duchovno, když už to tak musíme říci. tak, jak živý člověk jedná: prožívá i myslí a pochybuje tam uvnitř. jakékoliv další blábolení o tom ztrácí smysl.

    jako nečíst štolbův blábol k dívce s papírovým mečem II, tak nečíst řehákův blábol k písečnému dítěti a rovnou přečíst ony sbírky. a že to říkám já, starý známý příznivec koulí a zemitosti a přitom to obě jsou věci křehké a delikátní...
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Mimochodem, jaká byla v úterý Viola Fischerová?
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    RICARDERON: To je pech
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    MICHAEL_ALEXA: Trochu z ruky.:(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam