• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KERRAYoO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
    F0N
    F0N --- ---
    FACELESS: ja myslim, ze hovorime o dvoch uplne odlisnych veciach - ja nehovorim o technologii, vedeckom poznani alebo kvalitativnom raste v roznych oblastiach ja hovorim cisto o ekonomickom raste, ktory jednoducho bez toho aby niekde ubudalo nemoze rast iba tak. Ano ludia maju plne kapsy penazi ale za aku cenu aby som to teda zjednodusil uz uplne. Ked sa pozries tak za kazdym nielen ekologickym problemom stoji prave tato myslienka, ze nieco niekde moze rast donekonecna ( s krizou sme padli na hubu takze asi teda nie) - za kazdou politickou kauzou/vypilovanim pralesov/zabijanim zvierat, a koniec koncov aj zabijanim ludi medzi sebou je vzdy ta ista myslienka nejakej formy financneho rastu - teda uz na ludskej fyzickej urovni nam ten vesmir dava najavo - vo forme rakoviny, ze nie ten rast nemoze rast donekonecna - moze chvilu bujniet na ukor vnutornej harmonie tela, ktore sa stym bud vysporiada alebo zahynie. Teda este raz nehovorim o zdravom raste o vyvoji o rozsirovani obzorov a vedomosti - hovorim o naivnej predstave ze ekonomicky mozu krajiny/staty rast bez dopadu na vsetko okolo, ze existuje nieco ako ekonomicky rast a my ho zivime ako nejake nikdy nenazrane zviera na ukor seba/prostredia a celej planety.
    FACELESS
    FACELESS --- ---
    F0N: ne, to neni. to je totez. jak pisu, nemusi jit (jen) o kvantitativni rust (kdo mel auto, bude mit dve, tri...), ale o kvalitativni rust (kdo mel favorita, bude mit misto nej octavii...), kdy se se stejnym mnozstvim surovin vytvari (ekonomicky) hodnotnejsi veci.
    navic zdroje lidstva rostou s vedeckym poznanim - na pocatku 20. stoleti bylo hlavnim zdrojem energie uhli a drevo. dnes dokaze lidstvo ziskavat energii krome toho i z ropy, slunce, jadra, vetru, vody, zemniho plynu... zemedelske vynosy taky rostly nekolikanasobne rychleji nez mnozstvi obdelavane pudy... atd. atp. :-)
    K4N3C
    K4N3C --- ---
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    XCHAOS: Nemyslim si, podle mne jsi moc velkej fantasta. Dokud lidstvo bude posilat prachy primarne na to, aby se vzajemne pozabijeli a to vcetne mista, kde zijou, imho nikdy neobydlime jiny svet. (ano, mozna budem schopny poslat cloveka na Mars. Juhuu). Tim bych to za sebe uzavrel, neni co dal dodat :)
    F0N
    F0N --- ---
    XCHAOS: tak som rad, ze si si to usporiadal - nejdem vramci ziadneho z tych prudov skor rozmyslam a pozorujem vlastnou hlavou a je mozne ze sa to obcas prelina s niecim co uz tu davno je.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    F0N: takhle, tvoje filosofie je záslužná... ale její memy v zásadě nejsou "psychedelické". i když řada hipíků ze 60tých let by ti možná rozuměla... ale studentské hnutí v Paříži spíš, než to kalifornské...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DRAGON: myslím, že je to tu offtopic. ale opustíme. (i když nevíme přesně ještě kolik z nás a jak přesně). (a ano... kosmické lety jsou min. od filmu Space Oddysey - ale možná už dřív - taky psychedelické, vrcholem je asi ruská verze Solaris a v podstatě i původní Lemův román...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    F0N: ano, ale teorie "zbožního fetišismu" je už od Marxe, později rozvinuta v ne-leninsko-stalinistické linii marxismu levicovými sociology.

    Psychedelie - to je Huxley, Leary, McKenna, apod. ... není tam výrazný rozpor s levicovou sociologií, ale je to spíš mimoběžné - je to "něco jiného". ne "něco opačného".
    F0N
    F0N --- ---
    KUKIDE: napriklad tym, ze nahlas vyjadrim co si myslim a niekto sa stym stotozni, alebo sa sam stotoznim s myslienkou ktorej verim (ako ta ktoru som sem pastol in the first place)


    FACELESS: ja nie som proti rastu ani ho nepopieram, rast existuje - nekonecny ekonomicky rast je ten nonsens.

    Ale aby som nebol iba v rovine filozofovania: jednoduchy priklad - je ok, ze sa geneticky modifikuje napr. druh sliepky, aby sa skratil cas kolko rastie aby sa jej dochovalo omnoho viac potom sa maso napusta vodou a to vsetko aby sa viac zarobilo?Je tam evidentne pokrivenie pretoze sa dava prednost RASTU pred nami samymi, takze si predame sliepku nadopovanu antibiotikami (pretoze inak by to v tych velkochovoch nedala) ciastocne naplnena vodou (vacsia vaha vacsia cena) a to vsetko aby bol ekonomicky rast. Je to sialenost.

    Ak sa da prednost rastu a nie respektu k zivotu tak to vytvara uplne obludne pokrivenia, ktore kym si na ne nezvykneme sme este schopny vidiet.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    F0N: :) vím co myslíš... takže vše je jak má být... dobře tedy, proč chceš ovlivňovat pohyb myšlenek? a docela by mě zajímalo jak?
    FACELESS
    FACELESS --- ---
    F0N: rust nemusi byt jenom kvantitativni, ale taky kvalitativni.
    F0N
    F0N --- ---
    KUKIDE: je mozne ze to vnimas ako omyl ja na zaklade vlastneho pozorovania to povazujem za velmi jednoduche, ale zaroven absolutne dokonale fungovanie. (klimaxove stadium uz tu je a funguje prave tym vyvinom doplnanim/vyplnanim/suhrou/bytim - rovnovahou) Prave ten vecny pohyb je to vyvazovanie. Ten blesk sa neudeje nahodne, ale prave vtedy ked ma na to tie idealne podmienky aby bol blesk ak mi rozumies co chcem povedat. Ale ano z nejakeho absolutistickeho hladiska (pride meteor a vsetko to tu rozjebe) je celkom zbytocne rozmyslat o ciastkovych zmenach - aj ked toto sa neda ovplyvnit (aj to slnko raz vyhasne ze) ale to co sa da ovplyvnovat je "pohyb myslienok v sfere cloveka a nasledne jeho chovanie sa k sebe a okoliu." O post new age neviem nic kludne sa rozpis.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    QWWERTY: a jakou že to ty vyznáváš teorii o vzniku vesmíru??? Takže vesmír není nekonečnej?
    btw vím o čem se tu bavíme... kurvítka a spol, ale jen ono totiž když se pak určité pocity mění na jednoduché slovní názory tak mají význam a ten rozhodně přináší souvislosti, které pak nejsou v harmonii a rozhodné velice oscilují :)
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    DRAGON: nějak mi uniká tvoje chápání toho kontextu, můžeš to nějak rozvést...
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    KUKIDE: ne tak, aby bylo mozne pouzit v tomto kontextu.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    F0N: no ono to je docela omyl si myslet že vše v přírodě je v harmonii... :D ono totiž to rádoby klimaxové stádium nikdy vlastně nenastane ;) stačí blesk, meteorit, sopka... nebo prostě migrace zvěře, rostlin, vznik nového druhu... Příroda naopak je neustálý pohyb, vývoj, kreace... Ale tohle uvažování se nehodí do dnešního post-newage



    DRAGON: už jsme opustily...
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    btw nerekl to D. Aa, ale Boulding
    Kenneth Boulding - Wikiquote
    https://en.wikiquote.org/wiki/Kenneth_Boulding
    F0N
    F0N --- ---
    XCHAOS: na zaklade ekonomickeho rastu musime nakupovat veci ktore nielenze nepotrebujeme ale dokonca krivia produkciu tak, ze ich uz vyrabame nekvalitne aby sa pokazili aby sme za rok dva kupili rovnaku vec - co ma vplyv na prostredie okolo nas, co ma zase vplyv na vsetko OSTATNE zivocichy a rastliny okolo nas. (to aby ekonomika rastla) To prostredie je pokrivene a harmonia nemoze byt staly rast. Treba sa pozriet ako to funguje v prirode - vsetky procesy su v harmonii a ak je niecoho vela niecoho niekde je malo. Nic nemoze IBA rast bez toho aby niekde niecoho neubudalo. A je fajn si snivat, ale je fajn aj obcas pristat a pozriet sa co sa deje okolo seba. Harmonia je rovnovaha a zakon zachovania energie funguje aj v tomto si myslim.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    XCHAOS: neopustime.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    F0N: když už to stejně není psychedelický, ale sociální mem, tak si rýpnu: kdo říká, že ten ekonomický růst se má omezovat jen na jednu planetu? vesmír je o kousek větší... :) (ale tím současně neříkám, že jsem nějak rozhodnutý, že to tak je dobře... a řešit vztah ega ke světu a společnosti okolo, to už podle mě psychedelie právě je... pro začátek: velké dilema bude koho do té "společnosti" zahrnout: náckové do ní zahrnují jen svojí rasu, národ a kulturu, vegani zase kromě lidí i zvířata... až opustíme hranice naší planety, začne to být docela hokej...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam