• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TRUCEI:\truce\notes | | Le'Olam, Ever!
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    knihovna....je tak super instituce!!

    a prisli mi prave mailem novinky na brezen, aha:


    ********************************************
    POSLOUCHEJTE HUDBU ONLINE - MUSIC ONLINE
    Knihovna rozsirila nabidku databazi o jednu, ktera potesi zejmena fanousky
    vazne hudby, etna, jazzu, blues a world music. Music online nabizi 216
    tisic nahravek techto zanru, informace o skladatelich, interpretech a
    hudebnich skupinach. Pristup do Music online maji ctenari knihovny s
    platnym ctenarskym prukazem s nastavenym heslem. Heslo lze nastavit osobne
    v knihovne i online. Pristup do Music Online z http://www.mlp.cz/databaze

    ********************************************
    KULTURNI TIPY NA BREZEN
    Krasa z Moulin Rouge - 18. 3., 19:00 hod.
    (divadelni predstaveni inspirovane zivotem H. T. Lautreca, v hl. roli J.
    Potmesil)
    Tri socialni svety - 25. 3., 17:00 hod.
    (pohled na soucasnost ceskeho sociologa Jana Kellera)
    Janosik v podani Divadla Drak - 28. 3., 17:00 hod.
    (divadelni predstaveni pro male i velke)
    Skodou MB kolem sveta - 29. 3., 17:00
    (aneb Co dokaze 40 let stary veteran)
    Akce se konaji v salech Ustredni knihovny na Marianskem nam. 1, vice
    informaci a rezervace vstupenek na http://kultura.mlp.cz
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    zeby...?
    zeby uz konecne..?
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    Ja bych tady rad jen tak decentne pripomnel, ze v utery (16tyho) je Vanessa v Akrosce.. :o)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    NESERMI: hehe, ja slivovici teda moc nemusim, mam rad ty co maji min voltu [tak kolem 40] a hlavne ty hodne vonave, jako original slivovice, broskvova, medovice a malinova... vcera jsem si jich dal asi 5 v Kralovstvi a musim rict, ze namazanej jsem byl, ze bych mohl vypravet pribehy o cemkoliv ;]

    Rozhodne bych ale mel zajem o nejakou flasku neceho dobreho [treba to co mel naposled Disparity na SK, tusim byla tresnova a byla paradni, zadne hnusne chemicke podtony [zrejme vznikle kvasenim nahnileho ovoce... brrr fuj], cista cela chut bez ostre chuti alkoholu... to bych si dal. Nemas moznost neco takoveho opatrit?

    Kazdopadne diky za pochvaleni chvaleni vina. Myslim, ze to je velika deviza navstev Francouzskejch sklipku, ze jsem se naucil aspon neco o tom, jak se poznava vino a jak se hodnoti jeho chute. Tohle podle me prodava Francouzska vina, krom toho, ze jsou dokonale mychana [coz jsem ocenil az hodne pozdej, nez jsem poprve ochutnal]. To ze umi o veci mluvit a priblizit ji, driv nez ochutnas, to je podle me polovina zisku.

    Chtel bych jednou byt dost bohaty, abych pil drazsi lahve, rekneme tak nad 500,-, protoze tam uz jsou ta vina velmi zajimava a unikatni. Ale prave ted mela Truce opravdu stastnou ruku na zajimave kousky: Kristuv Alibernet 2008 [urceny i k archivu na 4-7 let, coz je relativne neobvykle dlouho], nejaka francouzska smesovka [Savignon + Claret 20% + Sirah 30 %] a nakonec tam Hienisku zustala jeste Kristova Palava, ktera cekam bude dost vonava a kulata, jako uz Palava je temer vzdycky [nepotrpim si na bile snad krom Tokay Samorodny, ale rekl bych, ze tohle vino by mi chutnat docela mohlo]...
    NESERMI
    NESERMI --- ---
    Treba raz budu o slivovici tak pekne vypravet, jak vy dva o vine.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    TRUCE: vino to bylo dobry, ja si zezacatku stezoval na prudkej smrad ke konci Alibernetu 2008, ale stacilo vino nechat vyvetrat a pomohlo.
    Na muj vkus se jedna o vino dost jednotvarne, ale je mozne, ze jsem v dany moment nemel zrovna z nejcistsich chut. Jsem ochoten zkusit znovu, protoze mam rad cervena vina s ovocnym ocasem, zvlaste trochu ostra nekde uprostred chuti [tedy ne nakonci ani na zacatku, jak je to bezne u vin za padesat ;]
    Libilo se mi, ze vsechny lahve, co jsi poridila mely na sobe etikety toho kde a co vyhraly, myslim, ze je to prijemne k orientaci. Stejne se mi ale asi nejvic pozdavaji ty Francie nakonec. Ony ty smesky asi nakonec maji neco do sebe, nebo co. A jak jsem nadaval na Papezske vinice, kdyz jsem je pil prvne.
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    Krist....je Pan Vinar. Fakt.
    Zatim mne uchvatily dva rocniky jeho Alibernetu, trikrat oceneny 2008 a nemalo zajimavy slozity na chut rocnik 2007

    http://www.vinarstvikrist.cz/
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    CTALKEP
    CTALKEP --- ---
    Uses proprietary software in its EDRs. Until this week, there was only a single laptop in the U.S. containing the software needed to read the data following a crash.
    CTALKEP
    CTALKEP --- ---
    controlling the vector of information, a bit:

    http://news.yahoo.com/s/ap/20100304/ap_on_hi_te/us_toyota_black_boxes
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    cim se barvi Campari? nebo rtenky?



    KOŠENILA

    Žádané přírodní barvivo známé pod názvem karmín. Už pět století před naším letopočtem se užívalo v Peru. Znali ho staří Inkové, Mayové a další jihoamerické civilizace. Vyrábí se z červce nopálového, který žije na opunciích jinak též zvaných nopály. Přírodní karmínové barvivo je dodnes žádaným zbožím na celém světě, i když ho stále více nahrazují barviva uměle vyráběná. Používá se v parfumerii, v potravinářství pro přibarvování nápojů zejména alkoholických (například červeného martini), cukrovinek, jogurtů, ve farmacii a také v textilním průmyslu. Původním domovem červce nopálového je Peru. Tam bylo objeveno i tajemství výroby karmínu. Dnes se tento červec pěstuje i v Mexiku, Guatemale, Chile, Bolívii a dalších jihoamerických zemích. V roce 1532 bylo do španělského Cádizu dovezeno osm opuncií i s koloniemi červců nopálových. Krátce poté dostal Cádiz zvláštním královským dekretem povolení k výrobě košenily. V polovině devatenáctého století se červec nopálový rozšířil na Kanárské ostrovy, zejména na Lanzarote, kde jsou pro opuncie i červce velmi vhodné klimatické podmínky. V roce 1870 se už exportovalo z Kanárských ostrovů 3000 tun košenily.

    VÝROBA

    Košenila neboli karmínové barvivo se získává ze sušených těl samiček červce nopálového. Jsou nachové barvy pokryté bílým chmýřím. Samečci jsou rovněž nachoví, ale na rozdíl od samiček okřídlení a barvivo z nich nelze získat. Tvar těla obou pohlaví se liší a od určitého vývojového stadia procházejí i různým vývojem (viz rámeček). Samičky i samci celý život prožívají jen na opunciích. U samiček je to 100 až 120 dní (včetně prvních stadií vývoje). Dospělé jsou 50 až 88 dní. Samečci žijí podstatně kratší dobu. Včetně vývojových stadií jen asi 60 až 70 dní. Po vylíhnutí z pupy po krátkou dobu svého dospělého třídenního života samci nic nejí a mají jediné poslání: spářit se a zajistit reprodukci. Samička klade po šestnáct dní denně 400 vajíček. Získat košenilu není jednoduché. Jsou k tomu třeba doslova lány vzrostlých opuncií (Nopalea coccinellifera), které jsou schopny přežít útoky mnoha generací červců. Vývoj červců je třeba pozorně sledovat a ve vhodnou dobu samičky stírat štětkou na dlouhé násadě do plátěných sáčků. Jsou jich miliony. Hlavním barvivem, které samičky červce obsahují, je kyselina karmínová. Ta tvoří až dvacet procent jejich hmotnosti. Barvivo může být nejrůznějších odstínů a je velmi kvalitní. Sesbíraný hmyz se okamžitě suší, protože jen tak si uchová výrazné karmínové barvivo. Prodává se buď sušený k dalšímu zpracování, nebo jako už zpracované barvivo. Proces začíná smícháním sušeného hmyzu s vodou v poměru jedna ku pěti. Vše je třeba dobře promíchat při teplotě 95 stupňů Celsia a pak profiltrovat. Hmyz praská a uvolňuje žádané barvivo. Pak se přidávají sulfáty hliníku a uhličitan vápenatý a karmín se usazuje na dně. Ještě jednou se směs přefiltruje, usuší a putuje do drtičky. Při starším způsobu výroby se hmyz také nejdříve usušil, pak rozetřel na jemný prášek a smíchal s horkou vodou. Výsledkem bylo karmínové barvivo, ale ne tak intenzivní. Dávno před červcem nopálovým byl v Evropě znám a pro své rovněž červené barvivo se využíval červec polský (Porphyrophora polonica). Parazitoval na kořenech některých rostlin v písčitých půdách a sbíral se zejména v Sasku, Prusku, Polsku a Maďarsku. Před košenilou býval červec polský důležitým obchodním artiklem. Vyskytoval se hlavně v období kolem svatého Jana Křtitele, podle něhož dostal lidový název svatojánská krev. Podobně jako karmín, ale ze sušených samiček červce klenutce, se vyrábělo sytě červené barvivo zvané karmazín.

    ČERVEC NOPÁLOVÝ

    * Patří k červcům, což je přisedlý bodavě savý hmyz z řádu stejnokřídlých. Živí se rostlinnými šťávami opuncií. Má nápadnou pohlavní dvojtvárnost. Samičky jsou bezkřídlé s kulovitým tělem pokrytým štítkem. Samci jsou okřídlení, nepřijímají potravu. Jejich jediným úkolem je spářit se. Ze sušených samiček se získává sytě červené barvivo karmín. Zpočátku probíhá vývoj samiček i samečků stejně. Pak se začne výrazně lišit.
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    i kdyz horskac s odpruzenou vidlou je prece jen jina kava;))
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    OVERDRIVE: ano, staci dobre gumy, a do kopce na zizkov holt tlacit..
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    je to neco takovedleho?



    a mysli si pritomni, ze by to zvladlo vymenu prevodovky? (na extended verzi.)
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    to chci videt :)
    (to kolo)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    EVELINA: ano je to tak ;]
    EVELINA
    EVELINA --- ---
    SHASHA_KRASTY: fajn, je u našich ve sklepě, taky se ho rádi zbaví
    :-)
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    jo ale nijak zvlast me o nej nejde, samozrejme ... uz takhle mam doma 2 (slovy 2!) "skladacky" .. s tim je taky sranda .. :o)
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    EVELINA: hele zjisti me prosim rozmer tech kol .. a jestli mas moznost tak i fotku .. bych si ho klidne vzal .. na jezdeni do hospody by bylo idealni :o)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam