• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    MAPE: ahoj
    napis kolik mas mista na strese a jaky mas naroky (co vse budes z baterii pohanet) treba nektery notase umi i celkem zrat, obvlast kdyz jedou celej den
    jesli to mas jen na leto, vikendy, nebo celorocni provoZ

    pokud nebudes mit solary naklapeci, tak si porid spis amorfni typ, sou navic levnejsi, regulator mppt idealne victron, ale da se i levna cina
    menic stopro victron
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    MAPE: co tam poridit baterku co budes dobijet ze solaru a pritom pripadne i z altiku?
    MAPE
    MAPE --- ---
    mohol by mi prosim niekto poradit.
    chcem si poridit na nakladak solar. V nakladaku zijem ale nic specialneho tam nepotrebujem ( pouzitie na svietenie, dobijanie kompu, mobilu, akuny..) Vobec nic o tom neviem, iba ze potrebujem solarny panel, solarnu baterku a menic. ak by mi niekto poradil co za typ a priblizne kde je dobre to kupit bola by som vdacny.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    HERR_FLICK: pruser je kdyz tim zastinis pruh na panelu kde mas v kazdem seriovem bloku oddelenym diodou jeden prvek :-) Ono lide kolikrat nepremysli a daji ten panel obracene nez by meli ... heh setkavam se s tim casto ...
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    REDGUY: hezky sepsany
    to castecny zastineni panelu je resitelny tim, ze si nekoupis lacinej smejd (vyrobne) ale poradnej panel, kterej ma diodu pro kazdej clanek, tzn. ti nejde dohaje vykon celyho panelu, kdyz zastinis jednu bunku
    plus pokud nemas moznost naklapeni panelu, a apoustu casu mas slunce zesikma(coz neni problem teto casti roku) tak si poridis thin-film, kterymu to tak nevadi, dnes uz se delaj s ucinnosti pres 14%
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    xchaosi, doufam ze to dneska trochu posoupnes a do ty vidne dojedes
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: na to s tím zastíněním kusu panelu si musel jezdit až do Slanýho? Stačilo se zeptat tady na NYXu - no urcite. Protoze jednu z mnoha veci, co jsem se od nej dozvedel, bys mi mozna rekl ty, tak jsem tam jel zbytecne. /facepalm
    Plus samozrejme tvoje odpovedi jsou ponekud... neduveryhodne. ("Kolik cekas, ze ujedes za den?" "Pres 240km" 8)) )
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: lepsi je dat mensi panely a vic menicu - je to ale tezsi a drazsi ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERHIPPY: to bereš kde? Startovali jsme oba stejně, začátek by měl být podobný.. ale není.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: ad panely šikmo: mluvil jsem o stříšce. Na bicyklu - na trojkolce být může. Ale Jenni Daniel má suntracking i na vzpřímeném kole, a jede s tím docela zdatně.. takže asi bych měl mluvit o tom, na čem si troufnu a netroufnu jet já...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: na to s tím zastíněním kusu panelu si musel jezdit až do Slanýho? Stačilo se zeptat tady na NYXu :-)

    (jinak BTW důvod, proč jsem z přívěsu přešel na stříšky.. ale poháněný přívěs zajímavá věc, taky 20palcové kolečko se stejným motorem táhne do kopce líp, než 26palcové, je fakt, že o poháněných přívěsech jsem slyšel poprvé letos)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    REDGUY: koukam,ze Raf Van Hulle kterej to dal do kupy jede taky. Ten Mickael je ted v Jicine,ze bych se jel taky podivat do paky az pojede okolo :-)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    Tak jsem vcera vecer koukal na mapu a rikam si, "Hele, to vypada ze Mickael Joguet jede po ty silnici pres Slany a Melnik. Hmm. Hmmmm." Nastavil jsem budika na sedmou, rano se probudil, zanadaval si co to sakra delam, kdyz takhle brzo se nebudim ani do prace, naplanoval stihaci trasu, sedl na kolo a vyrazil. No a za dve a ctvrt hodiny se Mickael asi dost vydesil, kdyz se k nemu na semaforu najednou hrnul nejakej divnej typek v Lykre a kricel neco o Suntripu 8) Ale neutekl, zaparkovali jsme a chvili si povidali.

    To jeho kolo se mi dost libi, kdybych sel do dalkovyho solaru, prijde mi to jako idealni reseni: relativne samostatnej prives se solarnim panelem a jednim pohanenym kolem, pripojenej pres velmi kvalitne vyrobenej kardan na normalni vysoky lehokolo, na kterym je na jednoduchy konstrukci pridelanej dalsi panel. Dost blba zprava pro Andyho je, ze to je normalne koupeny, seriova vyroba, zadny samodomo: http://www.ridethesolarwind.be/en/ 8) Perfektni je, ze je to snadno odpojitelny a vlastni kolo vyzaduje jen minimalni upravy. Cili muzu pripojit za kolo, dojet do Italie na dovolenou, tam to odpojim a jezdim na vlastni pohon, bez zateze elektriky. Super. A funguje to i s normalnim kolem.

    Ptal jsem se ho, jestli nema problem s riditelnosti, rikal, ze jediny, na co si musi davat bacha, je nepridavat plyn na kruhovym objezdu nebo jiny prudky zatacce, pak to ma tendenci jackknifovat, ale jakmile si na tohle zvykl, tak zadnej problem.

    Hrozne si pochvaloval pocasi, rikal, ze rano mel prazdnou baterku a ted, asi po trech hodinach, napul plnou, protoze jel vic na silnej vitr, co mu foukal do zad, nez na slunicko a mohl nabijet. Tak jsem se bolestive usmal a rekl ze o tom vetru tak trochu vim, ze mi celou dobu, co jsem mu jel naproti, foukal do drzky 8)

    Ma na tom rekuperacni brzdeni, primo integrovany s packou brzdy, je s tim spokojenej, udajne ~20% energie co spotrebuje na stoupani do kopce dostane zpatky pri klesani, samozrejme podle profilu cesty. Setri to mechanicky brzdy, ale je to dost narocny na pneumatiky toho pohanenyho kola, ukazoval, ze je fakt uz dost jeta, ale ma nahradni.

    Zajimava vec, pry staci zastinit jen kousek panelu a hnedka jde do haje vykon celyho. Takze se naucil prubezne koukat na zem, jestli se mu neprekrevaji stiny panelu nebo jestli nestini hlavou. Zadni panel ma nataceci podle podelny osy, do sikma ho nastavuje i pro jizdu, samozrejme podle toho jak moc fouka. XChaosi, pamatujes, jak jsi vysvetloval, ze panely za jizdy nemuzou bejt sikmo? 8))

    Na monitoring ma dva maly dvouradkovy displeje, vypada ze za tim bude normalni arduino nebo tak neco. Navigace pres mobil. Dve krabicky velikosti krabicky na mejdlo od organizatoru, jedna ten tracker, druha logger stavu panelu a baterky pro analyzu po zavode.

    Co se volby trasy tyce, rikal, ze velmi severni trasu vybral kvuli teplote, mysli, ze vyssi efektivita panelu pri nizsi teplote prevazi nizsi slunicko. Tak jsem mu rekl jakou mel kurva kliku ze minul ty vedra 8) Planuje ted Polsko, pak Ukrajinu, Kyjev (kam pry miri vetsina zavodniku) a dal iirc Almaty a Cinu.

    Velmi milej typek, vypadal, ze ho zajem potesil. Doufam ze dojede a vyhraje 8) Kdyz jsme domluvili, tak vyrazil zase na cestu, doprovodil jsem ho asi sedm kilaku a pak jsem se oddelil. Rikal jsem mu, at kvuli me nejede nejak pomalu, nevim jak se tim ridil, ale na tom vicemene rovinatym useky s pak mirnejma klesanima drzel rychlost kolem 30km/h na rovine, max asi 45 km/h z kopce.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHINIGAMI: pojedu přes jižní Slovensko. Přijde mi to jako rovina, lepší počasí, slunce výš na obloze.

    Jako Rafa už asi nedoženu, ale s kým závodit bude...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HRAFNAIN: člověče, výběr hudby docela řeším, potřebuju si rozšířit sbírku na cestum. Do kopce docela povzbuzujou některý traky od Juno Reactor, akorát by to chtělo mít na mobilu nějaký DJ software a srovnat si BPM podle aktuálního převodu a ne naopak :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: asi 30%. Šlo by využít víc, ale mám to konzervativně nastavené na 10A. Prázdná baterka pojme až 10A, plná ovšem ne. Vyřešit tohle bude první úkol po návratu...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: trasu jim prave nikdo neurcuje. jen maji nejake oblasti zakazane, treba afganistan. byla by to nuda, kdyby jeli vsichni stejne ;)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    LINKOS: no evidentne si uvedomil, ze to s tou vyhrou nebude tak horke, tak si to chce aspon uzit. to nevim, do hlavy mu nevidim.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: Já nehodnotím Xchaose, ale všechny. Je super že každej má úplně jinou cestu. Jen mě to překvapuje
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ANDY_WARHOL: ano,neni nad to v zavode kde si tvdil,ze ti jde o vyhru zvolit nejobtiznejsi trasu aby si "testoval" a "kochal se"...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SHINIGAMI: na mobilu to nepoznam, ale pokud to tak je, tak to bylo tedy nepochopeni.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    ANDY_WARHOL: slez z oblacku a mrkni se na mapu, ma to porad udolim dolu, +- od toho mista kde se vcera tak obtizne skrabal prez ty serpentiny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam