• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: bingho
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A uz je nabito za 10Wh. Myslim ze celkem dobry vysledek. Pulhodina vysavani (cely maly pokoj) by mohla byt za 25Wh
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Co se tyce nove uzasne tekutiny, nechci vam, chlapci, kazit radost, ale jednu vec v tech clancich zapomimaji zminit - https://www.chemicalbook.com/Price/2-5-Norbornadiene.htm

    JAZZZ: a presne v tomhle jsou tihle kavarnici uzasne efektivni. Coz dost prekvapi, vzhledem k tomu, ze maji byt ta lepsi, inteligentnejsi, blablabla cast spolecnosti...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Roboticky vysavac - standby 17Wh (0.017kWh) za 24 hod, vysavani male mistnosti (3,5x3,5, ale vetsinu zabira postel a skrine, takze realne asi 7m2) trvalo 13 minut. Ted se nabiji prikonem 24W
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale nepíšou tam kolik to má měrné skupenské teplo... ty vosky mají (co jsem našel) 250kj/kg, což není nic moc. Na 1MWh potřebuješ 14 tun vosku :D voda-pára má 2200, takže by to chtělo něco takového

    hm, etanol není špatný, plynné skupenství nabývá při 78°C a skupenské teplo 920kj/kg. Ale plyn se skladuje hůř než kapalina
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: vosk má menší hustotu než voda... takže by musel mít nějakou mega tepelnou kapacitu...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: prostě zavřená krabice, kterou v létě proženeš teplou vodu a v zimě studenou... jinak na podobném principu jsem viděl voskové úložiště už snad před dvouma rokama (nevím jestli to bylo na fully charged na youtube nebo někde jinde), takže nejde o principiálně žádnou novinku. Akorát ten materiál má asi lepší vlastnosti, ale zase je nový, nevyzkoušený a drahý. Vosk je taky drahý ale imho levnější a hlavně se dá reálně sehnat
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: budeš teda tímhletím prohánět teplou, resp. studenou vodu...hmm
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: mám doma a vím jak se to vyrábí, někde je návod z octa a sody bikarbony, ale ta kyselina z octa musí být hodně čistá, bez příměsí, takže se ocet musí filtrovat. Dost zábavný :-) je to vlastně opačná reakce k octu se sodou (ta je endotermická - odebírá teplo)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    nejde o to to prohanet trubkama ach jo ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ja si to predstavujem ako taku tu blbustku co sa kedysi predavala na trznici, taky zataveny pytlik s tekutinou a v tom bol plisek, suplo sa to do teplej vody nachvilu, aby sa to "nabilo" a pak ked sa vnutri ten plisek stlacil, tak ta tekutina zacala tuhnut a pritom sa uvolnovalo teplo - aby z toho bola zasa tekutina, tak sa to muselo namocit zas do teplej vody
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: pak by se to blbě prohánělo trubkama. ale zase to nezamoří spodní vody...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: teplotu tani to asi mit vysokou nemusi ... klidne 60 stupnu je to polymer
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: přesně, tak např.pokud zrovna neprobíhá ta reakce, má to teplotu okolí...jaká je asi teplota tání?atd. no doufám je to základní výzkum a nepatentují si to...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: unik do spodnych vod by sa dal vyriesit umiestnenim do nejakej vany, ale dolezite je aj aka je odolnost voci vykyvom teploty, v sklepe by to mohlo byt cajk
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: není to zázračné, jsou to nějaké 2 izomery + katalyzátor a klíčové je, kolik cyklů ta molekula vydrží. energetická hustota nic moc, co jsem tak pochopil, 2x lepší než powerwall, ale zase nějaká ta cisterna ve sklepě je představitelná (ale teď zas kontaminace spodních vod v případě úniku...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: mě to taky trklo, a vypadá to, že by to tentokrát nemuselo mít háček, jako měl perovskit...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    kdyby mi na zimu stačilo do baterií ukládat jenom to co potřebuju na elektřinu (a ne na teplo, protože to by bylo v té nové zázračné kapalině), tak by mi stačilo 6 (spotřeba 8 mínus 2 výroba v zimě) * 90 (dnů) = 500kWh místo 4MWh, cena baterií 2030 $20/kWh (i když to se asi nepovede, ale nějaké LiS by to mohly umět) a sme na $10k, to jde :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: stačí mi na rok a chci to hned :D nebo nejpozději do dvou let až budu mít barák
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: já už jsem narazil na hospodu provozovanou firmou, co se tak jmenuje... :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam