• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    kolik vás co nejste Pražští stoji kwh celkem? Me stojí v Pze 5kc/kwh s DPH(4918kč/rok - spotreba 1170kwh/rok) + paušal(2343kč/rok) tedy celková suma na kwh pak vychází na 6,21kč/kwh
    Prijde mi to docela dost drahý.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: takze misto odkazu na stazeni mam posilat pdf???
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    poslal si clanky z webovych stranok, to nie su studie, studie su obvykle v PDF a maju 100 stran :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: ale posilal jsem jich par ... nemuzu za to ze to co se ti nehodi ignorujes
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ktore? ziadne tu nalinkovane nevidim
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: jasne cetl jsi ty studie?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    preco by nas mala zaujimat energia za turbinou? pri objeme vzduchu, ktory prudi v atmosfere je to co zachytia veterne farmy iba maly prd z gati :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: nevim proc mi to posilas kdyz o par odkazu nize najdes mnou postnuty vypocet vetrne elektrarny ;-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    ale mluvim o energii pred a za ... nrzajima me vypocet vykonu turbiny - je to jasne xchaosovi???

    hele co jsem nasel tak se udava energie masi vzduchu - nikde nenajdes tabulku mozneho vykonu na ve ... protoze rychlost a mnostvi energie je universalni pro snadny vypocet ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: keby si si to prebehol, tak by si zistil, ze ta rovnica pocita aj s energetickym koeficientom turbiny:

    "A German physicist Albert Betz concluded in 1919 that no wind turbine can convert more than 16/27 (59.3%) of the kinetic energy of the wind into mechanical energy turning a rotor. To this day, this is known as the Betz Limit or Betz' Law. The theoretical maximum power efficiency of any design of wind turbine is 0.59 (i.e. no more than 59% of the energy carried by the wind can be extracted by a wind turbine). This is called the
    “power coefficient” and is defined as:
    Cpmax = 0.59
    Also, wind turbines cannot operate at this maximum limit. The Cp value is unique to each turbine type and is a function of wind speed that the turbine is operating in. Once we incorporate various engineering requirements of a wind turbine - strength and durability in particular - the real world limit is well below the Betz Limit with values of 0.35-0.45 common even in the best designed wind turbines. By the time we take into account the other factors in a complete wind turbine system - e.g. the gearbox, bearings, generator and so on - only 10-30% of the power of the wind is ever actually converted into usable electricity.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: jenze energie vzduchu je neco jineho nez vykon v ekektrice se vsema koeficientama okolo ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    Tohle má být budoucnost? Elektromobily si chudší lidé nebudou moci dovolit | auto.cz
    http://www.auto.cz/potsch-z-vw-elektromobily-si-chudsi-lide-nebudou-moci-dovolit-127103
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    JAZZZ: připadá mi divné, že by pracoval vždy jenom jeden list. Viděl jsem video, kde vysvětlovali, že každý přidaný list zvyšuje účinnost, ale o snižující se procento (4. list přidá 4%, pátý už jenom 3, šestý už třeba jenom 1,5)
    Přece když fouká v tom kruhu opsaném listama, tak pracují všechny listy, které ten vítr zasáhne, ne?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    je to opravdu třetí mocnina, Chaos si to pamatoval dobře, akorát už nevěděl odkud a proč :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ta tretia mocnina u vetru je hustota vzduchu, tu je celkom pekny priklad vypoctu, ale teda pre horizontalne listove turbiny, mne by sa hodila skor ta vertikalna na strechu

    https://www.raeng.org.uk/publications/other/23-wind-turbine
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: trik je možné ve využitelné energii větru, nebo v čem. nevím. prostě u větru je nějaká třetí mocnina, nevím přesně kde se tam bere "trik"? "vyuzitelne energii vetru"? Ach jo. Proste jakmile je potreba umet vic fyziky, nez jen nadrcene elementarni vzorecky bez pochopeni smyslu, tak xchaos failuje, ze jo? 8))

    Napoveda pro vizionare: kineticka energie je mv^2/2 . A zkus se zamyslet nad tim, co je v pripade vetrny elektrarny to "m". Nebo to zkus najit na wikipedii 8)))
    MRAKY
    MRAKY --- ---

    provozuji vlastni slunecni elektrarnu

    7 hlasy od 7 respondentů

      ABDULAH
      ABDULAH --- ---
      Jak větrné elektrárny ušetří miliony litrů vody? | ecoFuture
      https://www.ecofuture.cz/clanek/jak-vetrne-elektrarny-usetri-miliony-litru-vody

      zajimalo by me kolik vody zmizi diky VE ...
      ABDULAH
      ABDULAH --- ---
      JAZZZ: a proto nemci delaji studie a menizpusob vystavby atd ....
      JAZZZ
      JAZZZ --- ---
      ABDULAH: vykon vetrne turbiny se pocita z plochy opsane lopatkami. pracuje ale vzdy jen ten list. kdyz se podivas jak huste se na mori stavi, tak uznas, ze turbulence za lopatkou je marginalni problem. externality vetrne elektrarny jsou zanedbatelne v porovnani s uhelnou nebo jadernou.
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam