JIMIQ: dost dobře rozebírají ten problém s tím, že když chceš mít odpadní teplo s nějakým použitelným gradientem, tak zase nevychladíš panely na 25 stupňů. (Ale mohlo by to fungovat v zimě jako předehřev pro tepelné čerpadlo.. třeba místo vrtu... v létě by si přebytek tepla s nízkým gradientem pouštěl do okolí, v zimě by si ho někde hromadil a dál to přihříval čerpadlem...)
V Austrálii by ten efekt byl ale paradoxně nižší, než u nás. Funguje to, když je venku jako dnes, tzn. do 20 stupňů, ale panely přes poledne se ti jsou pořád schopné rozpálit třeba na 40...
Jinak si myslím, že nějaký zkušenosti jsem teda přeci jen nahromadil, za ty léta. Když takhle vidím, že ty věci s tím chlazením, na který jsem přišel, jsou teď běžně zmiňovaný.. .nebo je tu jiná věc, že třeba když na v létě rozpálené panely začne při bouřce dopadat voda, tak jim to asi na životnosti nepřidá. natož pak kroupy. Takže je otázka, jestli by se životnost panelů nedala zvýšit tak, že budou třeba mít nějaký "half-tracking" a v kritických chvílích se převrátí vzhůru nohama (tohle by se dobře dělal u té agrofotovoltaiky, kdy máš panely nad nějkaým polem na lanech, trochu ve stylu chmelnice, a trackování děláš právě jen taháním za lana.. když se přidá poloha "vzhůru nohama", tak by se životnost panelů v případě extrémů počasí mohla dále zvýšit...)