• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    MJUGEN: zkus to bez nuly. Podle mě by to mělo fungovat. Když to nepomůže poradím ti něco neveřejně. ;-)

    Mám to od kluků z instalací ale to jsou kolikrát přeučení kuchaři takže bez pořadny evaluace to prezentuju jako drb. Nicméně za tyhle výrobky ruku do ohně taky nedám.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CAL: celorepublikový hráče máš níže. Pak můžeš zkusit lokální menší firmy. Záleží odkud jsi. Já znám hlavně západ Čech a celorepublikove ČEZ. Ohledně toho volna si troufám říct že si ten rok prostě počkáš, protože taková situace prostě je. Zakázek má každý milion a kdo nemá je podezřelý. Navíc s materiálem je to horší než za komárů.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TEAPACK: no jako som docela rad, ze tu elektrarnu nemusim riesit teraz aj ked teda panely boli u mna jedna z tych levnejsich poloziek :)

    Jak se promítne extrémní zdražení panelů do cen fotovoltaických elektráren v Česku?
    https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/se-promitne-extremniho-zdrazeni-panelu-cen-fotovoltaickych-elektraren-cesku
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Tak jsme dneska byli vyzvednout nějaký soláry na střechu... přišlo avízo o naskladnění celého kontejneru (17 palet / cca 150 kW) a že obchodník přijímá objednávky. Když jsme dneska (druhý den) přijeli, tak už na nás čekaly jen naše panely a všechno ostatní bylo pryč. Doslova to lidi vykoupili přes noc ... další várkuočekává v prosinci a nejspíš bude zase o 20-30% dražší ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    v ostrovnom rezime by sa asi dal provozovat solarny carport: https://www.memodo.cz/e-port-home-double-solar-carport

    zas ak mas garaz v baraku tak je ti to naprd, to uz mas lepsie nechat si postavit normalne grid-tie fotovoltaiku na strechu
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    WARBABY8: no, to je taky vtipný, že čerpadlo je 3 fáze a má tedy jen 3 fáze a zem, protože nulák je zbytečný, ale v manuálu k měniči píšou, že se musí připojit i nula, tak to nevím, kam jí připojím...; jinak tedy doufám, že to je jen drb a měnič se jen vypne a počká chvíli před sepnutím
    CAL
    CAL --- ---
    JIMIQ: Tak jasně, všechno se dá vždycky vygooglit, ale trochu jsem si od dotazu tady sliboval, že by se mohl ozvat někdo z profese a dát nějaké moudra.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já osobně až tohle budu řešit hodlám nezávazně poptat co nejvíc firem a vyberu si pak tu nejlevnější co má nějaké pozitivní recenze. Ale to musíš googlit

    z hlavy
    ČEZ
    S-Power
    EON
    CAL
    CAL --- ---
    WARBABY8: Za všeobecné informace díky, ale můžeš mi tedy dát na někoho doporučení, tzn. tip na někoho, kdo 1. to dělá 2. máš z první, druhé nebo alespoň třetí ruky dobré zkušenosti s výsledky jejich práce, 3. nebude mít volno až za rok? Jinak špatně jsem to formuloval, odběr je v trvale obydleném baráku, na a v garáži budou panely a technické zázemí.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    MJUGEN: 10ka goodwečko utáhne klidně i těch 10kW na jednu fázi. Ale nedávno se ke mě dostal drb, že pokud u něj přetížíš backup, tak odejde.
    Pokud máš 3 fázové čerpadlo tak samozřejmě máš 5ti žílu (3L+N+PE), pokud jednofázi tak 3 vodiče (L+N+PE)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CAL: pokud máš garáž napojenou na elektriku, tak s největší pravděpodobností s DS to řešit budeš, ale nevím přoč z toho mají všichni takový strach, protože to za tebe vyřeší realizační firma. Na garáž jako takovou dotaci stejně nedostaneš, ta se dává na trvale obydlené nemovitosti (jestli se to teď nově nezměnilo). Jinak podle toho co píšeš nevím proč by to firma neudělala, teda pokud najdeš nějakou volnou.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    mám zapojen měnič bez backup výstupu, potřebuji nově zapojit do UPS 3 fáze čerpadlo + pár dalších pár jističů k 1 fáz. spotřebičům. Jen nechápu, jak se to dá zapojit... prej musí být všude rozveden 5 žilový kabel, ale to je imho blbost, když vím, že k jednomu jističi mi stačí jedna fáze = tedy 3 žilový by stačil; má to někdo řešené? měnič GoodWe ET 10 K.

    A další otázka, nikde v tech, listech ani jinde se to nepíše - jaká je max jmenovitá zátěž na jednu fázi backupu? Vždy jen celkem 10 kW, ale jednotlivé fáze mohou být zapojené jako unbalanced, takže není jasný, kolik jedna utáhne, když další dvě jsou "vypnuté"...
    CAL
    CAL --- ---
    Chtěl bych fotovoltaiku na garáž, ale nechci nic řešit s distribuční sítí, ideálně nějaká forma baterkového hybridu. Nevadí mi, že to znamená, že nebudu nikam posílat přebytky, stejně už jsem z víc stran slyšel, že to finančně vyjde maximálně na černou nulu. Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že to znamená, že se na to nedají čerpat dotace, takže to moc firem nedělá. Máte na někoho s touhle specializací doporučení?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    INDIAN: ty hodnoty se daj nastavit ručně, akorát já to používám s Li baterií
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Nemam s nimi prakticku skusenost, ale mali by zvladnut dost abuse s tym ze gelovka lepsie znesie horko a agm naopak chlad, ale nejaku tu regulaciu nabijania to bude potrebovat
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    DZODZO: muze bejt teda gelova nebo AGM takhle "dozoru" pripojena nonstop? sel bych do Victrona nebo Hoppecke
    (pripominam ze regulator je tam Victron SmartSolar 75/15 a panel nakej noname kterej brzo vymenim taky, ponevadz po tech 20letech uz taky dosluhuje)
    predpokladam ze v nastaveni toho MPPT se ty hodnoty BULK/ABSORPTION/FLOAT/STORAGE daj nastavit jak rucne, tak i sou prednastaveny co si pamatuju a je fakt ze i s tou dolejvaci Vartou se nikdy nic nestalo
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    INDIAN: pokial by ti to ten solar zvladnul udrzat na nejakej spodnej hladine (ja mam nastavenych nejako 19-20%), tak potom by sa to dalo, ze je lifepo nabita na 100% tak to jej nevadi, ale stejne si myslim, ze financne to nedava zmysel v tomto pripade
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    Vyplatí se dát panely na strechu RD? Jde nekde vypocitat navratovost?
    KEB
    KEB --- ---
    Fotovoltaika už je výhodná pro každou firmu, která má střechu - TZB-info
    https://tzb-info.cz/fotovoltaika/22974-fotovoltaika-uz-je-vyhodna-pro-kazdou-firmu-ktera-ma-strechu
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    jako ja bych to mozna i nechal zapnuty permanentne porad jako to bylo driv - tj. solar ji permanentne udrzoval na hladine, ale sem vzdycky z toho trochu nervozni ... je v tomhle nakej potencionalni risk?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam