• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    LADINEK: "šéfe, jsme pojištěný na 8 miliard dolarů? ne? a kde že je vstup na střechu?" :D
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    XCHAOS: tak nejak si predstavuju situaci, ze stojis na ty plosine a vypadnou ti z ruky kombinacky :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    TOXICMAN: nechybi tam tak trochu, ciste nahodou, ehm, disk hlavni casti ESS enterprise? to vypada spis jak space invader :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Photographer Captures the ISS Looking Like the USS Enterprise
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    VIRGO: Jestli se jim tohle podari vypustit a rozlozit a nebude to prusvih jako Hubble po vyneseni, tak to bude bomba :)
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    a na cem to monstrum chteji vynest?
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Už stojí..



    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    něco tu už bylo, ale...

    VIRGO
    VIRGO --- ---
    "Makroselfie" HW komponent snímané kamerou Right Mastcam (M-100).
    Technická kontrola na dálku. Sol 1327 (30/04/16). Snímky dorazily dnes v noci.
    Kliknutím zvětšíte.









    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    THERIDANE: Ja tohle znam v prostredi pozemske gravitace. Obcas jsem si hazel dalkovym ovladacem - vyhodit v rotaci (kolem pricne osy) a zase chytit. A furt mi neslo do hlavy, jak to, ze ho po 360° otocce nemuzu chytit stejne, jako jsem ho vyhodil... Pak jsem si prohlidl jak jsem ho chytil a doslo mi ze chca nechca ho musim hodit s nejakou bocni rotaci a on se vzdy otoci podle svoji podelne osy, zhruba o 180°...

    (mel jsem takovej docela tezkej ovladac od VHS)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    KULA: jo, to jsem byl já O:-)
    KULA
    KULA --- ---
    THERIDANE: to si pamatuju, jak někdo z nyxáků považoval tohle chování v softwarové simulaci za bug. A ono ne, ono se to dělo správně.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    CYBERWOLF: Pokud to nerotuje kolem podélné osy perfektně (takže vždycky), nebude to nikdy stabilní a periodicky dojde k (mechanicky hodně náročnýmu) otočení:

    Dancing T-handle in zero-g, HD
    https://www.youtube.com/watch?v=1n-HMSCDYtM


    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    REDGUY: ty panely z toho trčely, tj. na ně působila daleko větší odstředivá síla, než na samotný teleskop. Teda, pokud to rotovalo po ose, ne nějak úplně divoce (v takovém případě si ale neumím představit, do jakých otáček by to muselo jít, aby se urvaly panely).
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    Pokud ta sonda rotovala tak rychle, ze z ni litaly kusy konstrukce, tak by me fakt neprekvapilo, kdyby mela takovy interni poskozeni jak komponentu, tak zakladni struktury, ze astronauti se sroubovakem by nemeli moc sanci. x-ray teleskop bude asi dost presny zarizeni, kterymu nedela moc dobre kdyz se zohejba... Plus povazte, ze u oprav Hubblu presne vedeli, co je rozbity a jak to opravit. Jak dobrou diagnostiku maj k dispozici tady?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    THERIDANE: Hitomi .. $360 million (http://www.cbc.ca/news/technology/astro-h-launch-1.3510591) nevim jestli to je vcetne dopravy na obeznou drahu .. ale zase Spaceshuttle "according to NASA, the average cost to launch a Space Shuttle as of 2011 was about $450 million per mission" (wiki)
    Takze pomer je trosku lepsi nez 1:2, pokud by to vubec slo opravit ..
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    THERIDANE: taky něco stálo vynesení a raketoplán snad nikdy neletěl jenom s jedním úkolem, že jo ;)

    Spíš by byl asi problém v tom, že se hitomi točí tak rychle, že mu odpadly panely. To by se hodně blbě chytalo.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    CYBERWOLF: Ani kdyby Shuttle ještě lítal - Hitomi stála kolem 250 M$, jeden Shuttle let stál kolem 500 M$ (jen stroj, bez výcviku astronautů). Jinými slovy za jednu záchrannou misi by mohli postavit a poslat dvě nový.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Jak to tak čtu, tak to vypadá, že se jim posralo úplně všechno, co mohlo. Možná výsledek absurdních přesčasů.

    Škoda, že už nejsou ty raketoplány, třeba by se to bývalo ještě dalo opravit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam