• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: jo aha, amíci to napsali v mílích, ne v km :-) no, tak to skutečně úplně blízko není, no. pořád mi ale 0.1 AU přijde dobrá vzdálenost pro nějaký pilotovaný zkušební let do hlubokého kosmu... z hlediska komunikace, času potřebného na návrat, apod.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Perigeum 0.1AU? To je dobře desetinásobek Hillovy sféry Země, takže je to opravdu pseudodružice. Ale potěší, ne že ne :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Minmus! :-)
    Small Asteroid Discovered Orbiting Earth - Slashdot
    https://news.slashdot.org/story/16/06/17/0020228/small-asteroid-discovered-orbiting-earth
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Curiosity update, sols 1311-1369: Drilling at Lubango, Okoruso, and Oudam, and a turn to the south | The Planetary Society
    http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2016/06151502-curiosity-update-sols-1311-1369.html

    Curiosity is at a turning point in its mission to Mount Sharp, both literally and figuratively. On sol 1369 (June 12, 2016), having descended the western edge of the Naukluft Plateau and drilled at three sample sites in 7 weeks, the rover took a left turn, changing its trajectory from a generally westward driving path to a southward one.

    Curiosity turned south because it has finally reached the gap in the Bagnold dune field that has stood in the way of the rover's access to the mineralogically interesting rocks of Mount Sharp since landing day. The rover's southward course will take it into a landscape of isolated knobs called the Murray Buttes, and the rover will begin to steadily climb in elevation as it proceeds south. In this most recent self-portrait, the rover gazes toward the south, in the general direction of its future travel.

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    STARE_CASY: Ta "sázka" se týkala toho, čeho se dožijeme :) proto ten pesimismus.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    THERIDANE: Jen ohledně financování - vůbec bych nic nepredikoval jen podle toho, jak je nastavené financování dnes. Historie je plná momentů, kdy v určitou chvíli dozrály technologie/vědění/vůle a najednou se přesunuly finanční toky na více místech téměř nezávisle na sobě a začaly se budovat do té doby nereálné (technicky i investičně) projekty.

    Takže uvidíme. Souhlasím s tebou, že v tuto chvíli není nic velkého v dohledu (i hodnocení LL sdílím) a aktuálně (tipnul bych si 10-20 let zcela určitě, 30-50 s velmi vysokou pravděpodobností) se budou rozvíjet individuální létající stroje, přijdou nové společnosti podobné SpaceX a Blue Origin a bude se létat do vesmíru častěji a výrazně levněji.

    Nicméně materiálové inženýrství se opravdu posouvá do oblastí, o kterých jsem jako kluk tak maximálně četl v ábíčku, objevují se věci, o kterých se ani Clarkovi nesnilo, takže na nějaké předpovědi co je nebo není reálné bych nesázel. Snad jen, že Clarke byl excelentní vizionář s velmi dobrým odhadem rozvoje... Třeba mu nakonec i ty Rajské fontány klapnou...
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    BROUKOID: LL vypadá skvěle na papíře, ale uvědom si, že je to mnohasetkilometrovej kolos, ve kterým jsou stovky kilotun TNT kinetické energie uchovaný v železným pásu obíhajícím 14 km/s - když selže containment (ať už kvůli technické závadě, přírodním živlům nebo útoku člověka), tak se to tak úžasným způsobem zničí, že široko daleko sto let podobnej projekt nevyroste :)

    Prakticky máme všechny reálný prachy vsazený na individuální létající stroje, protože ty nepotřebují tisíce km namáhané a udržované infrastruktury (v případě výtahu desítky tisíc km). Za mě Skylon :) (aspoň probíhá vývoj a mají trochu financování)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ARCHIMEDES: To si jeste optimista :) Ja osobne bych spis vsadil na "launch loop" - https://en.wikipedia.org/wiki/Launch_loop
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BROUKOID: Tak ony obcas probleskují zprávy, že nějaké materiály by mohly mít podobně zázračné vlastnosti a různé "samohojící" triky určitě nebyly vyčerpány, ale jak už jsem si kdysi dával tak 10-20% šanci, že se výtahu dožiju, vidím to poslední dobou spíš tak na 1% :)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ARCHIMEDES: ja bych byl hodne opatrny v odhadovani vlastnosti neceho, co zatim nikdo nedokaze skutecne vyrobit - nikdo zatim nevyrobil "nanotrubickove" lano nejake pouzitelne delky (tj. alespon par metru), takze z meho pohledu je to vsechno vicemene teoreticke - viz "Unless great breakthroughs on CNT synthesis can be achieved.." - takze ja bych radsi pockal s odepsanim CNT. Navic v Rajskych Fontany myslim neni explicitne uvedeno, ze se jedna o nanotrubicky, jenom ze je to "hyperfilament" nebo tak neco.. takze kdyz ne trubicky, treba spiralky, nebo retizky z fulerenu, co ja vim :) - opet, z meho pohledu se Rajske Fontany nestaly o nic vic nebo min "realne" - jenom k miliarde materialu, ktere nejdou pouzit asi pridame dalsi :)
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Scientists Have Detected Gravitational Waves Again
    http://gizmodo.com/scientists-have-detected-gravitational-waves-again-1782024611

    LIGO’s second gravitational wave signal came just three months after the first, on December 26th. Again, it’s the result of the spinning dance of a binary black hole pair on the brink of merging, although this duo weighed only 8 and 14 solar masses. When they coalesced at a distance of 1.4 billion light years, they created a black hole 21 times the mass of the sun, while transforming another sun’s worth of mass into a burst of gravitational energy.

    The discovery was announced this afternoon at a meeting of the American Astronomical Society in San Diego, CA, and has been accepted for publication in Physical Review Letters.

    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    REDGUY: No, pořád je na tom kosmický výtah i teď líp než warp, to je fakt.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BROUKOID: Změnilo se to nepatrně v tom, že materiál je sice stále teoreticky možný, ale ještě citlivější na defekty, než to vypadalo. V podstatě už o moc "křehčí" být nemůže.
    Pá pá, Rajské fontány.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Jj, presne tak. Jeden clanek o jednom potencialnim problemu automaticky znamena, ze celej koncept muzeme skrtnout, zahodit a prestat se o nej starat. Jen teda trochu zvlastni ze takhle radikalni jsi pouze u myslenek, ktery nemas rad, zatimco u tvejch oblibenejch teorii sebevic argumentu proti jaksi nestaci 8)))
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    XCHAOS: z meho pohledu se nic nemeni - je to teoreticky koncept, k jehoz realizaci nam chybi material s dostatecnou pevnosti v tahu. Nemeli jsme ten material pred rokem, nemame ho dnes. To, ze si nekdo myslel, ze by tim materialem mohly byt uhlikove nanotrubicky a ted si nekdo jiny mysli ze nemohly, je z meho hlediska irelevantni.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    mno... tak kosmický výtah můžeme škrtnout ze sféry hard-sci-fi. (ještě, že máme Muska :-)
    Carbon nanotubes too weak to get a space elevator off the ground | New Scientist
    https://www.newscientist.com/...56-carbon-nanotubes-too-weak-to-get-a-space-elevator-off-the-ground/
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    XCHAOS: plus ta vodní pára narozdíl od projektilů nezkazí den nějakýmu chudákovi za 10 tisíc let :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES:
    CLUMP: mě to přijde trochu krkolomné.. všechna ta energie nutná na opracování přiměřeně použitelných "projektilů".. nedám dopustit na solárně-termální reaktivní pohon :-) (prostě rozpouštění ledu pomocí zrcadel a parní pohon :-)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    ARCHIMEDES: Scheisse!
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    CLUMP: Ten mechanický asterocraft mi strašně připomíná mou oblíbenou loď :)
    Iron Sky: Götterdämmerung
    http://www.youtube.com/watch?v=DdpGmA73Uhc&t=34
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam