• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    XCHAOS: myslel jsem jenom jaderne pulsni motor, nic jineho, ale z toho mas strach... asi strach z radiace, z radiace ve vesmiru... mihihi. ano, a pekne odpalovat jednu atomovku za druhou za ocasem, tak se to dela.

    a pro tvou informaci, chemicke a fyzikalni pristroje jsou tezke masiny, nejsou to zadne chipy, nejde to dal donekonecna zmensovat jako elektroniku. takze ted uz to vis a tak nepis dal fantasmagorie.

    AVATAR: jako nuklearni vedec mu to muzu poradne vysvetlit :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOCOURMIKES: jaderný pohony mají energetickou hustotu dost k smíchu, a pořád by si potřeboval pracovní látku (leda by se ukázalo, že funguje Emdrive) pro reaktivní motor, takže Isp ti posunou jen nepatrně (jaderný pulsní pohon je na tom nepatrně líp, ale stejně). i s antihmotou jako zdrojem energie jsou pořád dost v háji, když chceš dosáhnout relativistických rychlostí.

    jediná rozumná šance je použít k urychlení na mezihvězdné rychlosti externí zdroj energie. a víceméně největší objekt, který dokážeme takto v současnosti (s největším vypětím sil) vyslat do mezihvězdného prostoru, by měl hmotnost v nejlepším případě gramů. K nedávno ohlášenému projektu (tomu, co ho zaštítili svým jménem Hawking a Dyson) mám jen minimum přípomínek -1) místo obřího pole laserů by mi přišlo zajímavější vynalézt nějakou ultratenkou tenkou fólii, schopnou fungovat jako adaptivní fresnelova čočka, a z té pak v kosmu na heliocentrické dráze vytvořit obrovskou plochu o ploše tisíců kilometrů čtverečních a napnout jí třeba rotací 2) nechápu, jak chtějí s tou sondou ve vzdálenosti 4 světělných let vlastně komunikovat - kdybychom dokázali přijmout optický signál z takové vzdálenosti, tak pravděpodobně můžeme stejným dalekohledem přímo pozorovat rovnou detaily na povrchu exoplanet...
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    HADIAK: pssst, mikes s chaosem delaj tu vedu!
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    XCHAOS: bludy, naopak musit prijit era jadernych pohonu, samozrejme pro manned mise, tak se cestuje po soustave a ke hvezdam.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOCOURMIKES: čím větší delta-V, tím víc je ti přístup "think bigger" nahouby. jednodušší je naučit se miniaturizovat elektroniku (což se naše civilizace naučila a kosmonautika byla právě původně jedním z oborů, který na to tlačil nejvíc).

    v krajním případě to dospělo až do nedávno ohlášeného projektu "starchip" (tzn. jediný počítačový čip, akcelerovaný polem laserů na rychlost potřebnou pro mezihvězdný přelet...)
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    XCHAOS: naopak vsechno se da dimenzovat, je to primo zaklad kosmonautiky, a ze 70 kg nepostavis zadny kloudny soubor pristroju, natoz abys tam mohl vrtat. takze misto padaku brzdici trysky s poradnou nadrzi, ikdybys to mel cele na pocatku odpalit ze saturnu V, tak se uvazuje, think bigger, zvlast ve vesmiru :)
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    hm tak este raz a pomaly; fakt si myslite, ze by pingli "fronteirs"? fakt?
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    nejspis pingovali zarizeni, ktere ovlada tu antenu co vysila na Jupiter, to dava smysl, ze tu misi ovladaji z beznych os a ne primo z vx.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOCOURMIKES: pingat se ale dá na cokoliv, co má TCP/IP stack.. zdaleka ne jen na linux. on prostě pingá na IP adresu, kterou má přiřazenou Juno, z něčeho, co vypadá jako OS X terminálové okno.

    HADIAK: nemusí to být fake :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOCOURMIKES: pokud pochopíš, proč "jen" 70 kg, tak už budeš ohledně kosmonautiky chápat téměř všechno (hint: jen si uvědom, jak složitými gravitačními manévry musela zrychlovat Juno a jak náročný byl naopak teď nedávno ten brzdící manévr u Jupitera, k tomu připočti, že Ganymed je jeden z největších měsíců v Sluneční soustavě a nemá atmosféru, takže žádné padáky...)
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    ONDRA_99: fungoval by dlouho :-))) jak dlouho tam leti svetlo k jupiteru ? na mars je to nejak 20 min.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    Tak logicky tam TCP nebude, to by totiz technicky neslo. Uz jen se stavi zamyslet jak by fungoval three-way hanshake, ktery se provadi s kazdym packetem...
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    SN0WCRASH: je to fake, nebeha tam TCP protokol. jak to nekdo psal, je to CCSDS

    http://public.ccsds.org/publications/SIS.aspx
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    HADIAK: hh dobrej fail :)
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    SN0WCRASH: tak hlavne je tam preklep, ako som poukazal, takze aj keby to bolo real, tak by nic nepingol :)
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    HADIAK: popravde, netusim :) Dufal som, ze niekto v tomto auditku bude vediet. Cely 30.0.0.0/8 patri DoD, takze adresa je asi legit. Je to samozrejme toatalne neprakticke, pouzivat TCP/IP na take vzdialenosti, ale kto by nechcel reply na ping od Jupitera? :)
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    tohle je sice rusky, ale ma to pristat na Ganymede (nejak nechapu proc jen 70kg)

    Laplace-P - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Laplace-P
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    TOXYGEN: vim o JUICE, ale na te Europe ma smysl pozemni akce, zacit tam vrtat do oceanu... na ten Jupiter byl potreba ten silenej konecnej manevr, pristat na Europe jako na Marsu, tedy technicky neni mozne nebo jak?
    TOXYGEN
    TOXYGEN --- ---
    KOCOURMIKES: ide primarne o to, co chces skumat. na marse chcu skumat podmienky pre vznik zivota a vzhladom na relativne jednoduchu drahu priblizenia a atmosferu planety, rover ma zmysel. z jupiterovych mesiacov ma najvacsi zmysel skumat europu a ganymede a vzhladom na povrch a podmienky priblizenia (relativne rychlosti) rover zatial nepripada do uvahy. jedine co je na papieri su misie s impaktormi (a/alebo penetratormi) .
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    TOXYGEN: jj, tam je to pomaly a musi byt robustni. Navic to jde pres ukrutnou pozemni antenu.

    Tak me napada, ze dalsi rovery by se mohli poslat prave na mesice Jupitera, nebo je na nich taky likvidacni radiace, resp. jsou ty mesice Jupiteru vetsinu casu mimo ty krute radiacni pasy?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam