• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    JND
    JND --- ---
    Možná hloupý dotaz :

    Jak se zapaluje motor od raketoplánu atd ??
    Z těch zpomalených záběrů vidím trysky ze kterých létají jiskry a pak dojde k zážehu. Ty jisrky zaáalý plyn z toho velkého motoru bo japa to vlastně funguje ??
    SEZI
    SEZI --- ---
    Whaaaat "Estimated Earth Received Time (ERT) is 12:10 a.m. on Apr 27." Takže downlink až zítra ráno. Jak to mám vydržet??? Budu muset no. :-)
    SEZI
    SEZI --- ---
    ha tak nic, to byl první crossing ve dvě ráno "April 26: First Ringplane Crossing at 9 a.m. UTC (2 a.m. PDT)"

    source: https://saturn.jpl.nasa.gov/mission/grand-finale/overview/
    SEZI
    SEZI --- ---
    ESTEN: Já brečím pokaždé když si pouštím tohle video, takže brečím skoro pořád... Ale jsou to chlapské slzy!!! :-D

    Na twitteru jsem viděl že první data by měly přijít po půlnoci PDT timezone, půl třetí ráno a zatím nikde nic. Snad se nepotkala s nějakým šutrem. :-/

    Počítám že to půjde skrz DSN, takže jsem přilepený na DSN Now.

    NASA at Saturn: Cassini's Grand Finale
    https://www.youtube.com/watch?v=xrGAQCq9BMU
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    SEZI: dal bych, kdyby mi nebylo do breku, ze cassini konci.
    SEZI
    SEZI --- ---
    Kdo se jako já těší na první data z Grand Finale Cassini ať dá palec nahoru! :-)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: JWST bude pozorovat hlavně v blízkém infra, tam je zlato nejlepší.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    dnešní google .. .o)
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOXICMAN: to je na tom ochranna folie ze jsou ty zrcadla tak zluta?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    In this photo, NASA technicians lifted the telescope using a crane and moved it inside a clean room at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland.

    BIDAK
    BIDAK --- ---
    CLUMP: No jasněže bez plutonia to nepůjde.
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Tohle jsou taky zajimave pasaze z diskuze pod statusem:

    James Oberg: Still needs a big kick to get captured, right?
    Alan Stern: Or NEP.
    Charles A. Lurio: Neat. Tell me there's some way we're going to get enough of the 'N' part!
    Robert Oler: two Falcon heavy launches...one is a propulsion stage and one is the instrument/payload orbiter stage...
    Richard Hendricks: NEP - Nuclear Electric Propulsion? Woot!
    James Oberg: Alan Stern How much longer do you need to perform the slowdown at the end -- months? A year?
    Alan Stern: Couple of yrs.

    Robert Zorn: Fantastic! Any idea of timeframe for launch and arrival?
    Alan Stern: 2025 or 2029
    Robert Zorn: 2025 for launch? Another 10 years to get there?
    Alan Stern: Maybe 7 yrs but something like that.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SEJDA: To je fakt. Pokud nebude laseová komunikace, tak o moc víc dat neprocpeš.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: S průběžnými blízkými průlety kolem Charona a vlivem atmosféry...to může být zajímavý systém :)
    BIDAK, SEJDA: Ono počítání orbitální dynamiky vůbec není mrtvý obor - tohle jen tak pro ilustraci, jak se pořád dá objevovat nové věci (tady jak ušetřit delta-v) třeba i v tak profláknutém systému, jako je Země-Měsíc :) Jak se do orbitální mechaniky zamotá cokoliv složitějšího než je systém dvou hmotných bodů, je o zábavu vystaráno.

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Problem s nejakou trvale umistenou druzici u Pluta (na nizke obezne draze), bude v datovem toku jestli ten nezlepsi alespon milionkrat, je nam nejaka kratkoperiodicka obezna draha fakticky k prdu a staci obeh jednou za 2-4 mesice, jako cilovy.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SEJDA: Asi
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BIDAK: chtel jsi napsat, ze za 15 let odstartu, bude mit kratkou periodu obehu okolo Pluta/Charonu. To neznamena, ze uz mezitim nenasbira X (desitek) pruletu.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    ARCHIMEDES: Mno pokud uvažujeme rychlost aby ses vůbec dostal k Plutu, Tak ten gravity assist bude muset bejt nějakej vymakanej (Neptun?) a je potřeba počítat s iontovými motory skoro celou cestu. Chtělo by to fakt nasimulovat, ale poletí určitě aspoň 15 let.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ARCHIMEDES: to budes mit tezke pocitani, kdzim palce. Jeste jde i o kompromis v tom, jak dlouho bude brzdeni trvat, tedy perioda navratu v prvnich letech.
    Napada mne, jak se bude zabrzdeni lisit, kdyz druzice proletne okolo obou teles, nebo mezi nimi.
    Kdyz poleti z Plutu+Charonu 7 let .. bude stacit a prvni dalsi prulet nastal za 2 roky? :)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BIDAK: Zkusím to časem spočítat, ale pokud by se příletová rychlost k Plutu z jeho pohledu blížila parabolické, jakékoliv zpomalení z ní udělá eliptickou. Háček je v tom, že taková příletová trajektorie k Plutu by byla strašlivě pomalá, takže by šlo o kompromis mezi časem letu k Plutu a případné velikosti motorického manévru u Charonu (byl-li by potřeba).

    Mimochodem nedávno jsem počítal vliv atmosféry Pluta na kruhové oběžné dráhy kolem něj a vyšlo mi, že pod cca 1000 km nad povrchem to moc nemá smysl zkoušet.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam