• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    AVATAR: ja ho pochopil :) jen sem pozadal o nejaky zdroj, ktery se tim zabyva, docela me to tema fascinuje.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Jinak jsem trochu pátral a s Bennu se to má tak, že se k nám přiblíží v roce 2060 a 2135, přičemž ty blízké průlety mohou mít vliv na jeho pohyb (a dráhu) a předem se to blbě odhaduje. Šance že by to řachlo 2060 je nulová, 2135 skoro nulová, ale pak nějaká srážka nastat může a po těch blízkých průletech bychom měli vědět víc. Zatím se sleduje, podobně jako řada jiných šutrů: https://newton.spacedys.com/neodys/?pc=4.1

    Co se týká toho brždění solární plachtou, asi by se to dělalo blbě. Bennu se otočí kolem osy 5x za den, takže plachtu by asi nešlo nějak rozumně zavěsit a povrch je na to malý. Pokud jsem to dobře spočítal, tak na změnu rychlosti o 1 m/s by mělo stačit cca 25 N po dobu 100 let, což by dala čtvercová plachta o straně kolem 2 km (+/- nedokážu moc odhadnout, kolik slunečního světla Bennu dostává po celé své dráze).
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    DRAGON: nikdo ti neodpovi nez kaero, ale zkusim to jednoduseji: nezname presne vsechny vstupni hodnoty pro vypocet drahy. Tudiz zatim nemuzeme predpovedet kudy presne teleso poleti. Cim delsi predikce, tim vetsi odchylka.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mám zato, že je snažší změnit dráhu, než rozbít na neškodné kousky. Snažší tedy neznamená snadné, ale v principu by mělo stačit posadit na asteroid solární placthu nebo pár iontových motorů a dostatek času.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    KAERO: "jak moc se vypocet sekne ve vypoctu drahy asteroidu po 100 letech" ehm, na to se tu prave ptam, ze jo ;)

    zajimalo by me jak je tomu ve skutecnosti, znate nekdo nejaky clanek/web, ktery se tim zabyva?
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO: (a navic bych mel psat nejistota, protoze konvencne spravnou hodnotu nikdy nemuzeme zjistit, ale to by asi vysvetleni moc nepomohlo, protoze tohle maji problem rozlisovat i odbornici)
    KAERO
    KAERO --- ---
    DRAGON: nepsal jsem ze neumime. psal jsem ze to zname s nejakou presnosti. predstav si ze znas albedo asteroidu s presnosti 10 %. doopravdy treba zareni pusobi na asteroid o 10 % vice nez si myslime. jak moc se vypocet sekne ve vypoctu drahy asteroidu po 100 letech? nebo se asteroid behem obehu blizi draze jineho asteroidu, jehoz hmotnost treba zname spatne o 1 %. opet - jaky vliv to bude mit na chybu drahy predikovane pro rok 2135? tech faktoru je hodne. a cim vic do budoucnosti chces znat drahu, tim ty chyby budou mit vetsi vliv. mala odchylka na zacatku zpusobi velkou chybu na konci
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    KAERO: my neumime zmerit vahu a slozeni asteroidu, ale to samy umime analyzou zjistit u vzdalenych planet? Jak je tohle mozny?
    KAERO
    KAERO --- ---
    DRAGON: "presne" nejde nikdy nic. jak presne zname hmotnost asteroidu? slozeni povrchu kvuli ovliveni slunecnim vetrem a zarenim? jak presne zname hmotnosti a drahy vsech ostatnich teles ktere ovlivnuji drahu asteroidu? a jak se mala odchylka v presnosti neceho projevi na draze za 100 let?
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    PER2: tak rozbit na mensi kousky muze znamenat treba i rozdelit ho na dva celky a kazdej poslat okolo. Videls Armageddon? :) Bruce Willise mame, tak zatim to mame poreseny :)
    PER2
    PER2 --- ---
    DRAGON: zalezi kolik mas casu a jak je velkej, rozbit neco na mensi kousky, muze bejt taky jeste horsi, co jsem tak cetl, tak to je ta posledni varianta spis
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    PER2: „Tak například, kdyby se k Zemi blížil asteroid, měli bychom se spíš snažit ho rozbít na menší kousky, anebo ho máme raději odklánět na jinou trajektorii? A jak velkou silou na něj v druhém případě působit, aniž bychom ho rozbili na kusy? To jsou opravdové otázky, které bychom měli zvážit,“ dodává vědec.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    PER2: tak je jedno, jak to nazves. Pokud se neco riti na Zemi, asi je primarne zadani eliminovat jeho letovou drahu kolidujici se Zemi. Pokud ho chces nechat vyhodit do vzduchu nebo zasahnout utokem a odklonit, je uz jedno. Ani jedno asi nebude uplne jednoduchy, bych tipoval.
    PER2
    PER2 --- ---
    DRAGON:
    nicit je snad nikdo nechtel nikdy moc ne? spis je objevit vcas(roky) a trosku postouchnout
    "katalog"
    NEO Earth Close Approaches
    https://cneos.jpl.nasa.gov/ca/
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    Zničit asteroidy ohrožující Zemi by bylo těžší, než se myslelo. Nová simulace ukázala, jak jsou odolné — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...ohrozujici-zemi-bylo-tezsi-nez-se-myslelo-nova-simulace-ukazala-jak
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MADCAT: je to z webu, co je celkem seriozni, moderatori to tam udrzujou na urcity urovni ale muze se stat, ze tam obcas nekdo hodi blbost, takze uplne tomu never, overeny to nemam.
    STRYX
    STRYX --- ---
    DRAGON: 1:3000
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    DRAGON: O hrozbě srážky Bennu se Zemí teď od tebe slyším poprvní, nicméně bez ohledu na to - dráhu každýho tělesa umíme spočítat přesně, ale vždy s určitou tolerancí, která je tím větší, čím míň parametrů dráhy známe.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    tohle je asi blbost ze jo? protoze kdyby to byla pravda tak se mi nezda to slovo "probably", to preci umime spocitat presne, ne?

    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Lander Beresheet poslal fotku země ze vzdálenosti cca 37tis km ;-)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam