• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: když jsem měl ještě vlastní e-zine, tak jsem osel.cz považoval za největší konkurenci, jeden čas :-) ale prostě já dojel na to, že jsem neměl víc přispěvatelů... no nic, začínáme tu být offtopic.
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: vzdycky muzes zkusit neco napsat na osel.cz. termin si urcis sam, a az to dopises tak jim to posles.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The European Space Agency is Funding Its Own Reusable Rocket - Slashdot
    https://slashdot.org/story/371848
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: nevím. obecně novinaři v oblasti popularizace vědy je občas na žalostné úrovni, tak si jen říkám, že napsat něco, co by mělo víc hlavu a patu, bych dokázal i já :-) ale jednou jsem dostal šanci psát nějaký článek pro VTM a nestihl jsem to v termínu, nejsem obecně dobrej na to udělat něco jen proto, že to mám za úkol :-) (i když je to potenciálně placený)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SUMAC: A lidi co se o to zajimaji trochu a zaroven neumi jazyk uz tu maji zadarmo servery jako kosmonautix.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: haha. kdo by to cetl? lidi co se o to zajimaj (a priplatili by si za kvalitu, pokud by museli) si to najdou vsechno sami a rychlej primo z primarnich zdroju; lidi co se o to nezajimaj si vystaci s timhle, platky to nestoji nic.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Tak zatím jsou teprve těsně pod povrchem. Těch pár metrů hloubky, co jsou potřeba k měření tepelných toků, krtka teprve čeká.
    Ale pobavil mě titulkář na rozhlas.cz:
    Krtka na Marsu musela zachránit rána lopatou | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/krtka-na-marsu-musela-zachranit-rana-lopatou-8170757
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: což mi připomíná, že kdyby mi nějaký český plátek byl ochoten platit za články o kosmonautice, tak bych takovou brigádu docela bral :-) myslím, že mám docela dost zdrojů...
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    STARE_CASY: Ok, mažu se a příště zkouknu poslední příspěvky, než se něco dám :)
    LEGI
    LEGI --- ---
    ale zase z pohledu toho serveru je ten headline dobrej.. ano, taky bych čekal, že se dozvíím něco o tom, jaký jsou vejškový limity Crew Dragonu, ale ono je to jinak, ale vlastně hdl nelže..

    vtipný..
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    CRUZ05: Ten clanek je celej spatnej. Bohuzel ceskych lidi pisicich kvalitne o kosmonautice je dost malo.

    - Cely clanek muze budit dojem ze uz od te doby nebou amici litat z Ruska. To ale neni pravda, je normalne v planu, ze bude jeden americat letat s Rusama a jeden Rus zase s americanama. Akorat je to planovane tak, ze ty sedadla nebudou kupovat ale bude to vlastne smenny obchod

    - posledni titulek hlasa "ISS nahradí stanice na Měsíci" coz je blbost, bude to stanice na orbite Mesice (coz je dost rozdil). Jeste ze o te orbite pise pak alespon v textu.

    Cely je to proste jen slepe bez znalosti kontextu prelozeny text jen aby se nahnala ctenost v tehle oblasti.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    CRUZ05: mám takový pocit, že by Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru měla k danému článku několik připomínek.

    Ono "nevejde se" bych třeba zkusil interpretovat tak, že NASA tak jako tak sedadlo v Sojuzu už zakoupila, také má už připravený čtyřčlenný tým pro cestu dalším Dragonem a protože tatáž NASA objednala Dragony jen jako čtyřmístné, tak je prostě vhodnější využít místo v Sojuzu. Tím spíš, když Kathleen Rubins už v Sojuzu dvakrát letěla a má tedy patřičný výcvik.
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    zřejmě basketbalistka :)

    Astronautka se nevejde do lodi SpaceX. Na orbitu ji musí vynést Rusko - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...tka-se-nevejde-do-lodi-spacex-nasa-pred-muskem-voli-opet-rusko-108568
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BLACKHEAD: Uz zvletnul, tak zvletne zase. Jenom se ceka az se Boeijing pripravi, hlavne az dokonci novou plnohodntnou lod (a opravi chyby) a az mu da NASA okno k priletu k ISS.
    Porad je to soukroma spolecnost, ktera se dostala skoro tak daleko, jako SpaceX. A ted se musi dost improvizovat, aby se kapacita, kterou mel obsluhovat Starliner presunula na Soyuz nebo Dragon
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    A jak je to ted s tim StarLinerem? Ma to vubec Boeing sanci letos stihnout?
    TROGLODYT
    TROGLODYT --- ---
    a prastil se o ram dveri...
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    SUMAC: Cassidyho...

    viz https://youtu.be/6zzIJnA5q6E?t=18346 (čas 5:05:46)
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    KAERO: kdyz objimal Ivanishina pri vtupu na ISS tak se prastil hlavou do objektivu.
    JANOS
    JANOS --- ---
    KAERO: Taky jsem si vsiml, ostatni mu na to misto koukali, mozna se prastil a nechtel krvacet na promo fotce
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam