• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    ARCHIMEDES: Ja si zase myslim, ze cim vic lidi resi nejaky problem, tim spis se najde jeho reseni. A pokud si nekdo precte, jak to resili pred nim, dostane bias a ne tak snadno ho napadne neco noveho.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Problém je především v tom, že snaha "být první" vede především k práci rychlé, ne k práci dobré.
    Na vědce je už tak kladen na svižné publikování velký tlak a už ten "běžný" má zřetelně negativní vliv na kvalitu práce. Potíž je v tom, že u vědy se kvalita nekontroluje snadno - za přepočítání něčí práce je prakticky nulový kredit. Časem se chyby projeví, ale mezitím další lidi promrhají kus času (a peněz společnosti) tím, že staví na něčem, co byla chyba.
    Takže vysypat hned a zcela volně data z nějakého exkluzivního přístroje dělá ukázkovou "zvrhlou pobídku" - udělej něco sexy, ale hlavně rychle, důkladnou kontrolu vynech.
    A ono to embargo není nutně bůhvíjak dlouhé, btw.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    MAKROUSEK: Pořád nechápeš rozdíl.
    Sci-hub je jen (no, nelegální, ale využívaná) služba, která ale nijak nepoškozuje ty, kdo dělají tu samotnou práci. Dokud není sepsaná, není ani na sci-hub ani na srxiv nebo jinde jako preprint.
    Sci-hub bere výdělek vydavatelům (o tom, jestli je to špatně, lze i docela pochybovat, ano) a zpřístupňuje věci všem (bez ohledu na schopnost platit) ve stejný okamžik, ale ne nějak "dříve"!
    Články (ty, co stojí za to) z dat z JWST jsou/budou obvykle Open Access i bez sci-hub, btw.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    ARCHIMEDES: Sci-hub byl presne kvuli sdileni nejdrive zatracovat, pak vyzdvihovan, protoze zrychlil vyvoj lidstva. Tohle bude mit nasledek podobny.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    MAKROUSEK: Co? I když máš přístup ke všemu na světě (což sci-hub už umí čím dál hůř, btw), není tam práce, kterou nikdo nenapsal, takže říct ses tím snažil co?
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    IKARI: Na ten nápad s "povinnou" citací projektového návrhu jako alternativu jsem zvědavý. Zní t na první pohled fér, ale vymahatelnost bude problematická a scientometrie s něčím neumí (zatím) pracovat, autor návrhu by byl stále v nevýhodě. A problém "blbě, ale rychle" to neřeší - stačí ukázka problematických prvních zpracování vzdáleností galaxií z "úvodních" fotek z JWST.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    ARCHIMEDES: Protoze sci-hub.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    MAKROUSEK: Ne. V experimentální vědě je nápad a návrh experimentu/měření součástí práce. Druhá část je experiment samotný, třetí část syntéza a zpracování dat.
    Bez minimálního embarga by se to první dslo zjistit z druhého a třetí by bylo přístupné i lidem, co to udělají rychle, blbě, ale už tak budou lizat smetanu.
    Čili ochrana žádná, společenský benefit spíš záporný, společnost by za svoje peníze (ano, společnost to platí) plným okamžitým (!) otevřením dat víc nezískala.

    V komerční sféře se špatně chrání bod 3, ale nějakou ochranu nápadů a jejich realizace před konkurencí se dělá dnes a denně, ať už jako různá NDA nebo později patenty a spol.

    Když se chrání práce v komerci, proč to chceš upřít vědcům?
    IKARI
    IKARI --- ---
    MAKROUSEK: to mi prijde prave jako opak soukromyho sektoru, kde si kazdy haji vlastni data, know how, IP, patenty, aby nad nim nikdo tu kompetitivni vyhodu neziskal :D ... vis co, kdyz budes hajit kulturu, kde je v pohode sklidit, co nekdo jiny zasel, aniz bys dal neco zpatky, protoze jsi lepsi sklizec nez zasevac, tak riskujes, ze se na sazeni kazdy vyprdne a nebude co sklizet - ja myslim, ze to udelat ty data verejny okamzite je dobry napad, ale ti co to pripravili pred merenim za to musi dostat kredit, jedno bez druheho nebude fungovat
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    KAERO: Cetl. A co jako? At vyhraje ten, kdo je lepsi. To je jako matematika. Vsichni maji pristup k cislum. A presto prichazeji matematici s novymi objevy, ktere casto trvaji roky vyzkumu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    MAKROUSEK: jako ze ne. Cetls to vubec?: "Without a proprietary period, an astronomer with a brilliant insight might spend years developing it, months crafting a successful proposal to execute it, and precious hours of highly competitive JWST time to actually perform the observations -- only to have someone else scoop up the data from a public archive and publish the result."
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: Jako ze zacnou pracovat jako kazdy v soukromem sektoru? To je mi jich fakt lito.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    'NASA's Plan To Make JWST Data Immediately Available Will Hurt Astronomy' - Slashdot
    https://science.slashdot.org/story/22/12/05/2349250/nasas-plan-to-make-jwst-data-immediately-available-will-hurt-astronomy
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Dlouho nic o Marsu, takze jen pripomenu ze Ingeunity ma za sebou jiz 35. let a mozna padl novy rekord, vyska 14m ;)

    O to vic me zaujal dnesni tweet od Michala:

    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1599738095120764929
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: mnohem zajimavejsi, nez dalsi rozmazana fotka Titanu je .. ze MIRI je opet plne v provozu, se vsemi filtry a ze se meni system rezervaci JWST aby se minimalizoval cas foceni ve smeru orbity okolo Slunce.
    Enegie impaktoru tak bude snizena temer 4x.

    How Webb will Avoid Micrometeoroids and MIRI is Back!
    https://www.youtube.com/watch?v=NEAvrg559-Y
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    New Horizons: The PI’s Perspective: Extended Mission 2 Begins!
    http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/PI-Perspectives.php?page=piPerspective_11_29_2022
    PER2
    PER2 --- ---
    Webb, Keck Telescopes Team Up to Track Clouds on Saturn’s Moon Titan – James Webb Space Telescope
    https://blogs.nasa.gov/webb/2022/12/01/webb-keck-telescopes-team-up-to-track-clouds-on-saturns-moon-titan/

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: ano, napsal jsem 18-21, spíš to mělo být 17-21 (varianta s nebo bez samostatně letícího Dragonu během obou handoverů a oba handovery paralelně jsou 11+6, tedy 17.

    Podle mě na těch 17 se dřív nebo později sejdou, protože Čína může klidně pozdržet start, aby se do nějakého handoveru okna trefila a ten rekord tak pomohla ustavit. Dokonce si myslím, že to tak budou cílit záměrně, protože výměny posádek budou doma budit pozornost a budou to časovat, aby se v médiích obě výměny posádek vždy konkurovaly... velká média tak v nějaký aktualitách pro kosmonautiky budou muset vybírat, které zprávě dají přednost a nebo to případně shrnout a zmínit oboje. Určitě bych nepodcenoval propagandistický potenciál, i když ten byl na svém maximu právě u téhle první výměny posádek a postupně se z toho stane spíš rutina...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: teoreticke maximum neni podstatne. Axiom nikdy neposle posadku na ISS kdyz tam zrovna bude handover, takze to bych vyloucil. taky se asi nestane ze budou dva ISS handovery ve stejnou dobu (dva soyuzy a dva dragony/Boeing). takze maximalni mozny pocet je realisticky 4+7 (iss US handover nebo Axiom navsteva) +6 (Ttiangong handover) + 4 Polaris autonomne = 21 lidi na orbite. Do artemisu a komercnich stanit to vic nebude.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Znovupouzitelna raketa ESA se jmenuje Themis, motory Prometheus.
    Prvni start je planovany na 2023, takze spise 2025.

    Další fáze vývoje znovupoužitelné Themis – Kosmonautix.cz
    https://kosmonautix.cz/2021/12/dalsi-faze-vyvoje-znovupouzitelne-themis/

    ESA - ESA plans demonstration of a reusable rocket stage
    https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Engineering_Technology/ESA_plans_demonstration_of_a_reusable_rocket_stage
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam