KEJML: v zásadě jsi buď na eliptické trajektorii, nebo na hyperbolické. To, že v dostatečně vysokém měřítku je vlastně každá trajektorie eliptická, nebo spíš že vzhledem k expanzi vesmíru jsou to vlastně nepredikovatelné, neanalyzovatelné křivky (nejspíš spirály, jak nakonec naznačuje tvar galaxií), to asi zas takovou roli nehraje :-)
prostě Voyager je na únikové dráze ze Sluneční soustavy, ale nikoliv na únikové dráze z Galaxie, což mi přijde jako konstatování sice pravdivé, ale bohužel strašně málo relevantní. Stejně tak u sond na únikové dráze vůči Zemi a její sféře gravitačního vlivu rozlišujeme, jestli přešly na heliocentrickou oběžnou dráhu, nebo letí kolem něčeho, do jiné sféry vlivu (trans-něco: trans-lunární, trans-marsovská, apod.).
mluvit o Voyagerech jako že jsou na "galaktocentrické oběžné dráze" je sice technicky nejspíš pravdivé (a dá se to říct i o Slunci, samozřejmě), ale fakticky relevance použití tohoto termínu v horizontu nejbližších několika desítek generací pozemských pozorovatelů je velice malá :-) V rámci tohohle okouzlení fraktálním zoomováním skrz pozorovatelný vesmír bych zkrátka doporučil DIY popularizátorům vědy obecně a kosmonautiky s astronomií zvláště (což jsme tady asi všichni... někteří možná trochu víc profi, ale většinou amatéři), aby se jazykově přizpůsobili časoprostorovému měřítku, které je relevantní vůči jevu, který disktují. V případě Voyagerů je tohle měřítko Sluneční soustava a timescale nejvýše několika příštích generací... fakt se nemá cenu pořád překlápět do časové rámce tepelné smrti vesmíru :-))