• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    James Webb telescope finds potential signature of life on Jupiter's icy moon Europa | Live Science
    https://www.livescience.com/space/jupiter/james-webb-telescope-finds-potential-signature-of-life-on-jupiters-icy-moon-europa
    NASA's James Webb Space Telescope (JWST) has revealed homemade carbon dioxide on Jupiter's icy moon Europa, raising the possibility that the frigid waterworld could host life.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: Viděl jsem nejen brzdy, ale i pokus o aktivní řízení na Czech Rocket Challenge (na mnohen menších raketách, které měly nesouvisející problémy, pokud si pamatuju dobře).
    Přesná výška dělá na 3000m kategorii EuRoC 35% bodů ze všech, přitom ještě 3/4 z tech 35% dostaneš myslím +/- 300m a nenulové výškové body dostaneš mezi cca 2000m a 4000m.
    Vzhledem k tomu, že to bude jejich první pokus na EuRoC (pokud se na poslední chvíli něco nepodělá) a i tak měli vývoje plný brejle (nejvíc problémů způsobila ve finiši kupodivu nádrž), aerodynamické brzdy jsou systém rozbitný a zbytný.
    KAERO
    KAERO --- ---
    ARCHIMEDES: dle toho novinoveho clanku pouzivaji na dosazeni 3 km jen spravne mnozstvi paliva, i kdyz jsou asi povolene aerodynamicke brzdy. Proc nepouzivaji aerodynamicke brzdy? Prijde mi ze musi byt snazsi dosahnout spravnou vysku. Druha vec je ze to neni klasicky prvek "velkych" raket, tak mozna to ma byt snaha nevyvijet komponenty ktere v dlouhodobem planu pak nebudou hrat roli?
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    STARE_CASY: Potěšili mě, v klíčové části týmu mám hned několik našich studentů :) Zdůraznil bych, že tohle CTU Space Research zvládají "zezdola", s naprosto minimálním vedením seniornich pracovníků (a konkurenční spolek "Czech Rocket Society" taky), samozřejmě s využitím např. výrobních kapacit ČVUT i jinde. Části studentů tak mj. už netřeba vymýšlet diplomky, přijdou s parádními tématy sami :)
    CTU S.R. udělali výkonný hybrid, CRS mají solidní solid a oba spolky už plánují motory na tekuté pohonné látky. :)

    Bod pro toho, kdo pozná testovací lokalitu toho hybridu ;)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    STARE_CASY: jenom by se teda nikdo neměl nadýchat těch spalin. Ale to se asi dá zařídit.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    si ten pobyt trochu predlzili a zrazu rekordmani :)

    Skončila třetí nejdelší vesmírná expedice v historii kosmonautiky - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-skoncila-treti-nejdelsi-vesmirna-expedice-v-historii-kosmonautiky-40444985
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: mne se libila 1. cista mistnost: 2 super obezni, 2 tezka nadvaha, 2 mirna nadvaha. True USA.
    Ta pani v levo i prebirala modul od delniku, kteriho odvazali od helikoptery (ktera asi mela dlouhe lano, protoze modul pokladala mezi budovy). Pani mela na sobe respirator s dvema fitry a asi prenosny spektrometr a z velmi male vzdalenosti kontrolovala modul. Az potom zavolala dalsi 2 lidi (adama a evu) a sundala si masku.
    KAERO
    KAERO --- ---
    Koukam na vyzvedavani vzorku z OSIRIS a fascinuje me tahle fotka:


    Asi to neni extra tezke, ale proste me u toho napadlo ze feminismus zavrsil svuj boj :)

    :: OSEL.CZ :: - Materiál z planetky Bennu je na Zemi
    https://www.osel.cz/13091-material-z-planetky-benu-je-na-zemi.html
    FURAN
    FURAN --- ---
    STARE_CASY: Netušil jsem, až jak bohatě mohou měnit průběh tahu, so cool :)
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    V tomto případě bych tam viděl ani ne tak výhodu ve složení paliva, ale v tom, jak ho vyrábějí. Mohou si strašně levně a jednoduše vyzkoušet různé tvary pevného paliva a podle toho ladit tah.

    Viz


    ABS je v tomhle materiál, který hoří s dobrým okysličovadlem dostatečně dobře a poskytne potřebný tah. A lze ho snadno zpracovat, tvarovat a bezpečně používat.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tuhe palivo ma vyssiu energeticku hustotu? iba tipujem
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    STARE_CASY: moc nechápu, proč je dobrý nápad použít jako palivo kus plastu, ale jako jo, je to fajn
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Tenhle vysokoškolský projekt mne hodně potěšil. Je to oproti Orisis-rex opravdu jenom pidiměřítko, ale je to další generace rakeťáků :)

    Zvládnuté to mají hodně pěkně a nápaditě.

    Takhle vypadá největší česká civilní raketa Illustria. Měří skoro čtyři metry a pohání ji palivo z 3D tiskárny – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/takhle-vypada-nejvetsi-ceska-civilni-raketa-illustria-meri-skoro-ctyri-metry-a-pohani-ji-palivo-z-3d-tiskarny/sc-870-a-224432/default.aspx
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Nemůžu si pomoct, ale ty fotky Orisis-rex a Genesis mi evokují "gril v sobotu odpoledne" a "gril v neděli ráno"
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    TOXICMAN: dopadlo to o poznání lépe, než kdysi sonda Genesis :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: aby zabranili kontaminaci vzorku .. treba pri vzniceni se helikoptery?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Preco to maju pripevnene na tak dlhom lane?

    https://twitter.com/NASA/status/1705981269354365292

    Also to by bola galiba, keby sa po ceste utrhlo :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    RIP
    RIP --- ---
    SEJDA: Konspirátoři budou mít asi napilno, ta sonda přistála vedle té silničky tak dekorativně a se smyslem pro vyváženou obrazovou kompozici, že si všichni budou myslet, že to bylo zinscenované :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Samotná sonda se po průletu změnila v misi OSIRIS-APEX a míří k asteroidu Apophis, kam doletí v roce 2029
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam